• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Messier objekti

Started by Yagodinac, January 02, 2012, 02:46:29 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

vlaiv

Ah ta noc 11/12 4.

Prognoza je bila obecavajuca, al nazalost ovde nije bilo vedro :(

Inace odlicna fotka!
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Luger

VaskoGM, znao sam da ces iskoristiti prvu priliku i mudro cekao.  8)
Fantastican rad!

@Polare, negdje se zagubila M13.

spadej

Vasilije, ne preteruj! Zbog tebe ce ugasiti Habl i odustati od JWST  :)

Polare

Hvala svima! Bilo bi bolje s RC-eom i RGB filterima (RC čeka čiščenje i kolimacija a filteri su na putu) ! Pošto je stranica 'Postimage' bila pala ponovno postavljam fotografiju M13.

Luger

Prvi put sam se igrao sa Pixinsigt, ustvari, izigravao sam sum generator. Uspjesno :)

M101- Pinwheel
Exp: 18x5min, ISO800
Eos 1000D Full spectrum, ED80
Debelo brdo.

M101-Pinwheel galaxy by Luger, on Flickr

Yagodinac

Oduvek mi je bilo nejasno kako svi dobiju lepe boje galaksija a ja neku zelenožutu nijansu. Ubijem to posle u obradi, nije problem, ali hoću u startu lepe boje galaksija.

vlaiv

Quote from: Yagodinac on April 26, 2018, 01:27:35 pm
Oduvek mi je bilo nejasno kako svi dobiju lepe boje galaksija a ja neku zelenožutu nijansu. Ubijem to posle u obradi, nije problem, ali hoću u startu lepe boje galaksija.


Mislim da je fora u color balance-u, odnosno nacinu na koji se odradi.

Ako se ne varam PI ima specijalnu rutinu za color balance koja se bazira na astrometriji (plate solving) i fotometriji. Pronadje zvezde na slici, iz kataloga vidi spektralnu klasu zvezde, na osnovu toga odredi R, G i B vrednosti koje bi zvezda trebalo da ima (ovde naravno moze da se diskutuje o percepciji boje u zavisnosti od iluminanta / da li se uzima u obzir atmosfera ili ne i tako dalje, pa i ovaj metod moze dati razlicite rezultate u zavisi od postavki) i vidi koje su vrednosti fotometrijski po kanalima. Uzme se veci broj zvezda i napravi se matrica transformacije (verovatno least squares fitting), izmedju originalnih R, G i B vrednosti i krajnjih. Nesto slicno kao channel mixer - za svaku izlaznu R, G i B vrednost postoje koeficijenti sa kojima se mnoze ulazne vrednosti i sabiraju.

Ovo sve se moze uraditi i na jednoj zvezdi, ali vise zvezda daje bolje (pribliznije) resenje preko celog spektra.

E, sad, ono sto mozes da uradis jeste da rucno napravis matricu transformacije. Uzmi jedno vedro vece kad je mesec i ne planiras nista pametno da snimas i snimi jedno 10-20 sjajnijih zvezda poznatih stelarnih klasa - odradi fotometriju po kanalu i u ekselu odradi least squares fitting i dobices koeficijente. Posle toga svaki put kad ufotkas nesto i oduzmes background, pre nego sto rastegnes sliku, odradi channel mixer sa tim koeficijentima i dobices "svoju standardnu paletu". Ovo je naravno jedinstveno za razlicite sensore i filtere.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

vlaiv

Da, da ne zaboravim, trebace ti i ovo:

http://www.isthe.com/chongo/tech/astro/HR-temp-mass-table-byhrclass.html

Vrednosti jesu zaokruzene na 8 bita (R, G i B), ali se moze napraviti i simulator spram temperature zvezde koji ce davati R, G i B vrednosti u float point-u za vecu preciznost (black body radiation curve pa integracija sa spektralnim odzivom oka).
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Luger

Tako sam i ja radio.   :P

Salim se. Ustvari, probao sam  skriptu  image solver,  ali nisam uspio da je pokrenem.

Yagodinac

Koristim iris  ;)
Ima i tu komanda koja određuje balans boja, tako se i zove (rgbbalance) i vrednosti za sve nemodifikovane aparate su 1.96, 1.00, 1.23. Problem nastaje kad ja višestruko putem curves zapravo dignem saturaciju i onda mora da klizne u neku stranu. Za traženje bele zvezde i određivanje prema njoj znam odavno i redovno radim u PS-u, to je prilično precizna metoda; ali u momentu kad odradim zvezde galaksija opet pobegne u zelenu. Drugim rečima boje galaksije očigledno trpe različitu vrstu promene tokom obrade (ne znam kako ovo da objasnim, ne poznajem dovoljno dobro način kako Iris radi sa fajlovima) u odnosu na zvezde. Teoretski gledano to je i problem RGB space-a jer tamniji tonovi se lakše saturiraju, ta činjenica je povezana sa načinom kako taj profil radi jer svetlijoj nijansi on dodaj belu i desaturira je.
Negde sam našao skriptu za PS koja se zove u stilu "green killer" ili slično, probao je ali nisam nešto baš bio zadovoljan efektima. Uglavnom, ja radim posebno nebo, posebno zvezde a posebno galaksije i to daje najprihvatljivije rezultate. Jel zna neko možda koje vrednosti rgbbalance u Irisu idu za 40D? Očigledno je da svi DSLR-i nisu isti; meni je 20D neznatno više vukao na toplije. To se u realnom životu ne vidi ali kad opališ 15 puta curves u PS-u svaki foton se pokaže  :P

Luger

Za Uskrs sam bio u CG, pa je tamo i nastala ova fotografija.
M81 & M82, Bode's 'Nebula' with & Cigar Galaxy,
Canon EOS 1000d full spectrum modifikovan i UHC filter,
Exp. 22x60", ISO 1600. ( I to sam jedva nakrpio kroz neke rupe u cirusima).
Berane, CG.

M81&M82 by Luger, on Flickr

spadej

Bravo maestro! Odlican rad!
Pre neko vec sam posmatrao ova dva objekta, pod punim Mesecom. 8)
I opet su se videle lepo.

Luger


Yagodinac

Jako je lepo što se vidi trista čuda i erupcija u cigari...

vlaiv

Evo jedna "brzinska" od ponedeljka.

Nije bilo planirano snimanje ove mete. Sredjivao sam novi lap top i testirao fokalni reduktor za RC. To bas i nije proslo najbolje, Vecinu stvari na lap topu sam uspeo konfigurisati kako treba, ali nisam uspeo da sredim stari PEC fajl - nije hteo da se ucita iz nekog razloga. Moracu opet raditi snimanje PEC-a. Fokalni reduktor je takodje bio katastrofa - mnogo tilta, zvezde iskrivljene svuda. Morace neki upgrade fokusera da se moze sve usrafiti ko svet umesto da koristim 2" sa kompresionim prstenom.

Sve u svemu, nakon tog fijaska rekoh sebi ajd kad si vec napolju, okini koju sliku neceg :D. Izbor je pao na laganu metu. Seeing je bio ispod proseka, guiding takodje i nisam ocekivao mnogo od slike. Ispostavilo se da su podaci sasvim pristojni.

2h total, 120 x 60s, ASI1600, IDAS LPS P2 filter, RC8" u prime fokusu (bez fokalnog reduktora). Flatovi, darkovi i ostali bakrachi ...
Kalibracija i stackovanje - ImageJ, obrada Gimp 2.9.8 ...

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC