• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Messier objekti

Started by Yagodinac, January 02, 2012, 02:46:29 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Djole

Hvala drugari ! ZWO sam dobio na poklon i ovo joj je prvi snimak... :D :D :D  Mislim da je ova kamera odlican uvod  za razmisljanje  o laganom prelasku na mono CMOS ili CCD... :D :D
SW ED APO 80/600, HEQ5, ZWO ASI 290MC, QHY5 ,
Canon 7d

Luger

July 28, 2019, 08:30:01 pm #1381 Last Edit: July 28, 2019, 08:38:23 pm by Luger
Objekat: M27 Dumbbell nebula
Exp: 30min
Oprema: SW ED80, EOS 1000D full spectrum mod, Heq5 Pro belt mod.
Lokacija: Berane
M27 by Luger, on Flickr

Sinisa

Evo da se ja proguram sa Omegom  :)
150/750 EQ3

Luger

Lijepo Sinisa. Ja nikad nisam dobio tako lijepu plavu boju na M17.  :-\
Exp, ISO...?

Sinisa

Quote from: Luger on August 20, 2019, 08:05:51 am
Lijepo Sinisa. Ja nikad nisam dobio tako lijepu plavu boju na M17.  :-\
Exp, ISO...?

Što se tiče plavog jezgra,možda je malo saturacija na aparatu bila jača,a i fina lokacija je poslužila
130x6 @ ISO1600
Baš sam se iznenadio koliko malo vremena treba da se eksponira struktura :)
150/750 EQ3

Yagodinac

Ne, to je nešto do obrade, vidiš da mnoge zvezde imaju zeleni oreol a znamo da tamo na jugu u suštini možda svaka hiljadita zvezda ima zelenu boju. Ako si koristio RAW onda je do obrade a ako si koristio JPG... Onda je do JPG  ;D ::)

Sinisa

Iha,sad bas gledam aparat,stoji JPEG...  :D
Misterija resena  ;D
150/750 EQ3

Luger

Objekat: M8 Laguna nebula
Exp: 60min Ha, 12x300", ISO 800, 60min OIII 20x180"
Oprema: SW ED80, EOS 1000D mono mod, Heq5 Pro belt mod.
Lokacija: Zemun,

Pokusao sam da dodam OIII kanal na vec objavljenu M8 u Ha spektru. Nisu zvijede dobre, nije pozadina dobra, u obradi sam takodje, pretjerao, ali mi se svidjelo da sam konacno dobio neke druge boje osim crvene.  8)  ;D



M8 Bicolor by Luger, on Flickr

Luger

Nedavno sam sklopio neki manji setup za Wide field snimanje. Linija bi isla ovako: Asi120mm-s => Filter wheel => objektiv.
Asi120mm-s je mala, planetarna mono kamera i svakako, nije predvidjena za snimanje DSO, ali odavno namjeravam da sve to isprobam, bez obzira na ono sto procitam.
Sa mono DSLR sam dobijao pristojne rezultate, ovdje je cip neuporedivo manji, svega 1/3", ali, princip je, u sustini, isti.

Filter wheel 2" sam davno ranije dobio od Tik-Taka (hvala :) ) i skoro sam ga motorizovao. Od filtera imam IR/Cut, UHC, HA 12Nm i Oiii 12Nm.

Za montiranje objektiva na filter tocak bilo je potrebno nekoliko adaptera. Nasi prijatelji iz Kine su mi poslali sve sto sam narucio (i platio) kao giftove.  ;D

Objektivi m42 koje imam, koje sam isprobao i sa kojima postizem fokus su Helios 44-2, Jupiter 135/4, Tamron 300/4.5.
Takodje, od makro prstenova za Canon EF sam napravio vrlo solidan adapter na navoj kamere, tako da mogu koristiti sve Canon objektive.

Prvi utisak je da to sve funkcionise prilicno dobro. Sa ASI120 i Jupiterom 135mm, FOV dodje vrlo blizu kombinaciji DSLR i ED80, tj. manji je, ali ne nesto previse.

m17 ha 12 Nm by Luger, on Flickr

M17 Bicolor by Luger, on Flickr

m8 ha Asi120mm-s/Jupiter 135/4 by Luger, on Flickr

M8 je bez vodjenja, exp. 30", Gain 25, oko 50min ukupno.

Kasnije sam dodao i guider, pa sam dobio i vodjenje (M17)

Obje slike su radjene na 50% Mjeseca.

Vjerujem da je, uz vise ekspozicija i bolju obradu, moguce dobiti vrlo pristojne rezultate i sa planetarnim kamericama.
Sve ovo vuce samo u jednu stranu... nabavku vece kamere.  ;)

Yagodinac

Svaka čast za ideju. Meni je ovo palo na pamet svojevremeno, ali za sitnije galaksije i planetarne magline na nekom teleskopu veće žižne daljine. Svakako interesantan rezultat, očigledno je moguće i neke malo tamnije objekte juriti ovakvim kamerama.

Luger

To sam prvo probao. I tada sam prvi put snimio neku planetarnu maglinu.
Ova slika je, doduse, od juce, ista takva je bila i prvi put.
Teleskop je SW, 150/750 i mono kamera asi120 mm-s. Metoda Lucky imaging.
U pitanju je Saturn nebula.

Sinisa

Dozvolite,ne toliko svecano, otvaranje Orion sezone
svega 30x6sec @ 1600ISO,jezgro 2x6sec @ 1600ISO ,
150/750 BD,Canon 4000D Nemodifikovani
Manual track,po obicaju   ;)
150/750 EQ3

Yagodinac

Super rezultat za bez motora  8)
Ako probaš neki teleobjektiv do 200mm i rezultati će biti proporcionalno bolji.

Sinisa

Evo malo prstena,dok mu je jos uvek sezona  :)
Ne znam zasto nisam pokusao prstena da jurim ranije,bas se lako eksponira
20x15sec @ 1600 ISO
150/750 EQ3

CyberianIce

Da li neko moze samo na brzinu da mi odgonetne sta bi moglo biti ovo u desnom donjem uglu. Uvek se pojavljuje nasuprot M31 pa sam mislio da je refleksija ali ipak bih da proverim.

Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S