• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Messier objekti

Started by Yagodinac, January 02, 2012, 02:46:29 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Sky-Watcher

Dragi moj Mitja. Naravno da ima razlike. To se uostalom vidi i iz mog primera. Ali ne daj se zavarati. Sve te priče o QE i o filterima ispred senzora su istinite, ali u potpunosti maše temu. Nemoj da misliš da nemodifikovan DSLR nije upotrebljiv. Naprotiv! Rad sa njim jeste teži, ali nije neizvodljiv. QE problem se rešava većim brojem ekspozicija, filter problem se rešava tokom obrade. Svaki problem ima svoje rešenje. U svetu, pa i kod nas, postoji jedna pojava. Ona se zove ,,strah od učenja". Ja se nadam da ti ne patiš od ove fobije.

I nemoj meni da veruješ. Idi na Astobin, u pretrazi otkucaj ,,unmodified dslr" i dobićeš veliki broj fantastičnih fotki svih vrsta objekata računajući i emisione magline. Sve te priče tipa ,,kuku, jadan ja, imam samo nemodifikovan DSLR", su čista glupost. Problem je u tome što se ti samo-izgovori i samoobmane pretvaraju u obmane koje se šire netom pa ih početnici prihvataju kao istinu i budu obeshrabreni. Sada kada si odlučio da se upustiš u ovu avanturu navali iz sve snage i bićeš sve bolji i zadovoljniji. I svi mi zajedno sa tobom. Ne zaboravi: nije toliko stvar u tome šta imaš u opremi, nego u tome šta imaš u glavi.

Boki Aristarh

Ulenjili smo se i pozaboravljali i ono što smo znali zbog ove pandemije, pa ovu fotografiju čuvene M101 galaksije objavljujemo sa skoro mesec dana pauze nakon što smo je snimili!
Jednostavno toliko je imalo problema tokom snimanja, obrade i slično da je to za posebnu priču.
Ipak na kraju (a zahvaljujući požrtvovanju našeg WaskaGM u obradi) rezultat je ispao zadovoljavajući...
Levi ugao fotke ima na zvezdama neki čudni plavičasti duh, verovatno posledica tilta plavog filtera ili cele kamere...To zanemarite i pravite se da ne vidite  :)
Snimljeno 09.04.2021. Ratković, Kragujevac
Teleskop: Celestron EDGE11HD sa reducerom 0.7x
Kamera: Moravian CCD G4-9000
Frejmovi: LRGB 6x600" i Ha 6x600" (ukupno 5 sati exp)
Software: Pixinsight, PS


Boki Aristarh

Iz nekog razloga neće da mi uploaduje sliku u punoj rezoluciji pa koga interesuje evo linka:
https://aristarh.rs/astrofotografija/m101-galaxy-2/

Yagodinac

Vidi se (desni taster...)  :)
Ja bih ovim bio prezadovoljan, a tilt ili kako god ostaje za izbeći idući put. Vidi se samo oko nekih zvezda, ne svih, ali mi je interesantniji crveni rub oko najvećih zvezda. Da li je R kanal bio u fokusu, ne znam, nagađam? Rosa na prednjem elementu?
Svakako odličan rezultat, a i kakav bi inače bio sa 5h eksponiranja.

Predrag

Au, Boki vrh detalji.
Fenomenalno.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

mitja

IMG_20210509_133601_333 by Miodrag Petković, on Flickr

M27... Astromaster 18 x 20sec 6400. kalibracioni frejmovi. Ne svidja mi se slikanje sa visokim ISO vrednostima.
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

mitja

May 09, 2021, 03:08:04 pm #1566 Last Edit: May 09, 2021, 03:41:44 pm by mitja
IMG_20210509_145347_108 by Miodrag Petković, on Flickr


M27 by Miodrag Petković, on Flickr

crop iste slike.
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

Boki Aristarh

@Predrag, hvala na pohvali, naravno ovo je rezultat cele ekipe, nije samo moj  ;D

@Yagodinac, prilikom snimanja ove fotke je bilo toliko problema da je to za posebnu priču... ali definitivno nam filteri u boji nisu parafokalni već izazivaju mali ali dovoljan pomeraj fokusa a evidentan je i tilt filtera ili celog senzora...ova naša kamera ima OGROMAN senzor, da poželiš da je imaš i zabalaviš na nju odmah, a onda vidiš da to nosi i svoje probleme, teleskop nema dovoljno veliko kvalitetno polje (a mislio si da je EDGE11 odličan), kamera je osetljiva u PM pa se sve i najmanja sitnica vidi itd...  ;D  :o
Tako da je zaključak, ne kupujte skupe kamere imaćete više problema  ;D  :P

vlaiv

Quote from: Boki Aristarh on May 10, 2021, 09:07:36 amova naša kamera ima OGROMAN senzor, da poželiš da je imaš i zabalaviš na nju odmah, a onda vidiš da to nosi i svoje probleme, teleskop nema dovoljno veliko kvalitetno polje (a mislio si da je EDGE11 odličan), kamera je osetljiva u PM pa se sve i najmanja sitnica vidi itd...

Da, 50mm dijagonala na teleskopu koji nije baš sjajan na 20mm od optičke ose (mada je i to 40mm dijagonala - što je odlično spram drugih teleskopa).
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Yagodinac

@Mitja: bilo je dosta priča na temu da li je bolje visok ISO ili manji pa posle izvlačenje u obradi. Generalno Canon senzori (sa izuzetkom ovih najnovijih) najviše vole ISO 800-1600 kad je u pitanju DR/šum, naprosto tu pružaju najviše. A ja lično imam veće poverenje u sposobnosti Photoshopa da ISO1600 digne na 6400, nego što verujem Canonu da multiplikuje taj isti signal. Prilikom te multiplikacije koriste se dodatni bitovi (koji kodiraju, tj kažu da je ta vrednost push) pa onda ostaje manje za osnovnu informaciju. To je poenta svakog pada dinamičkog raspona kod svih tih viših vrednosti - i eto zašto M27 na 6400 ne možeš nešto mnogo da pritegneš u obradi. S druge strane, kad u obradi rastegneš ISO1600 nema gubitka u DR. Uostalom, na 6400 skoro nijedna zvezda nema svoju boju, toliko su centri izgoreli da vraćanje njihovih boja ne ide praktično nikako; to je tipičan znak malog dinamičkog raspona na tim vrednostima.
Kad budem bio malo više dokon uzeću da upoređujem ISO1600 i 6400, verujem da će rezultat biti interesantan. A koga više zanima ova problematika neka gugla Sony ISO invariability - tu je zbog arhitekture senzora priča mnogo bliža nekim teoretski idealnim vrednostima.

mitja

Quote from: Yagodinac on May 10, 2021, 11:51:12 am@Mitja: bilo je dosta priča na temu da li je bolje visok ISO ili manji pa posle izvlačenje u obradi. Generalno Canon senzori (sa izuzetkom ovih najnovijih) najviše vole ISO 800-1600 kad je u pitanju DR/šum, naprosto tu pružaju najviše. A ja lično imam veće poverenje u sposobnosti Photoshopa da ISO1600 digne na 6400, nego što verujem Canonu da multiplikuje taj isti signal. Prilikom te multiplikacije koriste se dodatni bitovi (koji kodiraju, tj kažu da je ta vrednost push) pa onda ostaje manje za osnovnu informaciju. To je poenta svakog pada dinamičkog raspona kod svih tih viših vrednosti - i eto zašto M27 na 6400 ne možeš nešto mnogo da pritegneš u obradi. S druge strane, kad u obradi rastegneš ISO1600 nema gubitka u DR. Uostalom, na 6400 skoro nijedna zvezda nema svoju boju, toliko su centri izgoreli da vraćanje njihovih boja ne ide praktično nikako; to je tipičan znak malog dinamičkog raspona na tim vrednostima.
Kad budem bio malo više dokon uzeću da upoređujem ISO1600 i 6400, verujem da će rezultat biti interesantan. A koga više zanima ova problematika neka gugla Sony ISO invariability - tu je zbog arhitekture senzora priča mnogo bliža nekim teoretski idealnim vrednostima.

Hvala na pojašnjenju. Testirao video idemo dalje. Sam m27 mi se sviđa koliko sam detalja dobio.
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

CyberianIce

May 10, 2021, 04:15:13 pm #1571 Last Edit: May 10, 2021, 04:21:00 pm by CyberianIce
Sinoc smo imali mali novosadski star party kod Letenke pa sam uspeo napraviti ova dva snimka. Ovog puta sam koristio DSS i pojavljuju mi se one dijagonalne muzge koje nisam nikad imao u Sequator-u. Napravio sam dve greske, prva je sto sam zavrnuo blendu na f/8 - za tim uopste nema potrebe ako se dobro fokusira, ali posto sam ofrlje fokusirao jer jos uvek nemam bak masku, pomislio sam da ce malo manji otvor blende uciniti da slika bude nesto ostrija. Druga greska, mnogo gora je sto sam radio malo subova sa relativno dugim ekspozicijama (180 sekundi) pa nisam imao vremena da napravim dobar set darkova, sum je izuzetno tesko ukloniti. Nebom nisam bio odusevljen jer je LP-a bio bas prisutan, mlecni put se nije video, osim toga vetar je prilicno jako duvao, ali ono sto je dobro je da sam imao prilike upoznati drustvo i gledati kroz druge instrumente i okulare. Nadam se da cemo ponavljati ove partije.


Objekt: M101 (skoro u zenitu)
Site: Letenka, Srbija
Vreme: 2021/05/09 22:30 (CEST)
Montaza: Celestron CG-5
Instrument: Zenit Tair-3-Phs, 300mm f/8
Senzor: Canon EOS 4000D
Signal: 10x180 sekundi ISO1600 (kalibracija: 5 x dark, 10 x flat, 10 x flat dark, 10 x offset)



Objekt: M81 i M82 (skoro u zenitu)
Site: Letenka, Srbija
Vreme: 2021/05/09 21:30 (CEST)
Montaza: Celestron CG-5
Instrument: Zenit Tair-3-Phs, 300mm f/8
Senzor: Canon EOS 4000D
Signal: 10x180 sekundi ISO1600 (kalibracija: 5 x dark, 10 x flat, 10 x flat dark, 10 x offset)
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

CyberianIce

A u subotu sam bio na svom standardnom mestu, nebo je bilo standardno odlicno samo je problem pravila rosa koja je kvasila sve. Svecano sam otvario sezonu lova na galaksije ovim snimkom M51 sa Tairom, prakticno jos uvek testiram mogucnosti i razna podesavanja. Ovog puta blenda je bila zatvorena na 5.6, subovi kraci (100 sekundi) ali nesto veci broj tako da opet ispada ukupno oko pola sata.



Objekt: M51 (skoro u zenitu)
Site: Gornje Podunavlje
Vreme: 2021/05/09 01:30 (CEST)
Montaza: Celestron CG-5
Instrument: Zenit Tair-3-Phs, 300mm f/5.6
Senzor: Canon EOS 4000D
Signal: 20x100 sekundi ISO1600 (kalibracija: 10 x dark)
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Sinisa

Fine galaksijice,Cyber!

A evo malo mene opet
Sinoćni M20, Trifid.
Slučajno se pronašla šansa da fotkam ovu maglinu,kada sam izašao u dvorište u 03:00,i video mlečni put i strelca iznad krova. Dok sam ja sve to sklopio već je bilo 03:20,i znao sam da nemam mnogo vremena. Useverio sam koliko-toliko precizno,brzo balans,brzo fokus i brzo uperi u maglinu jer nebo već postaje svetlije. Odlučio sam da odvrnem na 12800 ISO jer nisam očekivao da ću skupiti više od 40-ak frejmova.
Tako je i bilo.

30 x 20 sec @ 12800ISO
10 Darkova
Stack u Sequatoru,obrada u PS CS6,i malo pipanja u Adobe Lightroom.
Oprema standard,
Canon 4000D,
Skywatcher 150/750 EQ3 Samo RA motor.

Sa obzirom na zbrzan setup,sviđa mi se rezultat. Jedva čekam Jun-Jul da probam opet sa više vremena,i manje ISO-a.

Messier 20 - Trifid Nebula by Sinisa Niksic, on Flickr
150/750 EQ3

Danijel

Mislim da možeš biti jako zadovoljan. Baš je lijepo ispalo, fino, izbalansirano, ugodno za gledanje. Izvrsno Siniša!  :)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT