• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Messier objekti

Started by Yagodinac, January 02, 2012, 02:46:29 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

mitja

Siniša bravo. Kako se boriš sa svetlosnim zagađenjem? 12800 ISO je baš mnogo osetljivo....
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

Sinisa

Quote from: mitja on May 11, 2021, 01:08:14 amSiniša bravo. Kako se boriš sa svetlosnim zagađenjem? 12800 ISO je baš mnogo osetljivo....
Hvala
Nebo iz dvorišta mi je približno nebu na Letenci,ako si bio.
Za emisione magline koje se kupaju u svetlostnom zagađenju koristim UHC filter,i dosta pomogne :)
150/750 EQ3

mboskovic

Bravo Siniša!
Bravo Cyber. I ja se nadam da ćemo uskoro ponoviti i to na tvom "standardnom" mestu :)

CyberianIce



Objekt: Messier M57 (Ring nebula), skoro u zenitu
Site: Prigrevica, Serbia
Vreme: 2021/06/08 01:45 (CEST)
Montaza: Celestron CG-5, AstroEQ+INDI
Instrument: Meade ahromat 800mm f/8.8
Senzor: Canon EOS 4000D, prajm fokus
Signal: 40x30 sekundi ISO3200 (kalibracija: 20 x dark, 20 x flat, 20 x dark flat, 20 x offset)

Ukupno je bilo 50 subova ali su desetak bili losi pa su odbaceni, valjda ih je vetar unakazio, nisam siguran, zvezde su na njima bile elipsoidne. I dalje imam problem sa fokuserom i sa fokusiranjem, kamera radi gore-dole kako se menja fokus i od tog mrdanja pojavljuje mi se plavi halo oko najsjajnijih zvezda ili sa gornje ili sa donje strane a i fokus je napravljen otprilike, po obicaju. Ukupna ekspozicija je samo 20ak minuta jer je ovo posmatranje vise bilo testiranje opreme, pracenja i GoTo-a nego foto-sesija. Posle ove ring nebule, preko Stellarium-a na laptopu sam zadao teleskopu komandu da mota na najblizi globularni klaster (nisam siguran koji je, M3 ili M13) i na moje veliko iznenadjenje on je bio u kadru, pa sam napravio samo jedan kadar od 30 sekundi jer su odmah potom dosli oblaci, tako da je ovaj kadar bez ikakve kalibracije, samo obrada u LR-u (black white, noise reduction i malo radijalnih filtera)



Relativno sam zadovoljan jer je ovo prvi put da koristim ovaj teleskop za fotkanje DSO (do sada sam samo fotkao Mesec i planete sa njim) a i prvi put u zivotu imam posla sa globularnim klasterom. Ulaganje vremena za izradu ovog setupa pocinje da se isplacuje. Nakon ovog testa dosao sam do ideja za sledece korake: prvo sto cu da napravim je DIY polar finder illumitator, a onda cu lagano poceti da se bavim guidingom a u medjuvremenu polako da razmisljam o nekom ozbiljnijijem teleskopu.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

mitja

Cyber sviđa mi se m57 kako je ispao. Odlično ti radi taj setup.
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

Luger

Na M57 se vidi da pracenje radi odlicno. Uz vodjenje, bice to jos bolje.

Sky-Watcher


vlaiv

Odlična fotka.

Ja imam samo dve kritike, koje su naravno subjektivna stvar, tako da ih slobodno ignoriši ako voliš drugačije slike.

Prva je korekcija boje - plava je suviše "nebeski plava", i po mom mišljenju, ima je previše u galaksiji. Centar galaksije bi trebalo da je "sunce" žut. Drugo je vezano za saturaciju - previše saturacije.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Sky-Watcher

Zdravo Vlado,

Hvala ti što si se javio.

Ja volim slike izraženog kontrasta i (nadam se blago) prenaglašenih boja. To je moje trenutno razmišljanje, mada ko zna... Prethodnu galaksiju sam radio sa idejom da ima "prirodniji" izgled ali je po meni ispala bljak. Možda je ponovo odradim jednog dana.

Tvoji komentari su na mestu. Iskreno, ugledao sam se na Waskov rad. Imao sam otvorenu njegovu sliku na jednom ekranu, dok sam radio na drugom. Što se detalja tiče, tu smo negde. I plava boja mu je slična. Primetio sam da je kod njega narandžasta u centru izraženija. Nisam uspeo da postignem taj efekat na zadovoljavajući način i posle tri pokušaja, odustao sam. Možda zato što moj filter "seče" žutu... Meni se ipak sviđa i ovako, a nadem se i još ponekom.

Vedro nebo,
Ivan

mitja

Meni se sviđa. Dosta detalja. Tamne zone u kracima me oduševe. Bukvalno gledam sliku i zamišljam koliko svetova tamo ima...
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

vlaiv

Quote from: Sky-Watcher on June 13, 2021, 03:26:27 pmIskreno, ugledao sam se na Waskov rad. Imao sam otvorenu njegovu sliku na jednom ekranu, dok sam radio na drugom.

Naravno, treba imati referentnu sliku. Tema boje u astrofotografiji je jako pipava, i tu često nailazim na nerazumevanje čak i od ljudi koji bi trebalo da razumeju ispravnu upotrebu boje. Česta rečenica koja se sreće je da zapravo ne postoji tačna boja u astrofotografiji.

To naravno nije tačno jer boja dolazi od svetla (boja jeste svetlo određenog spektra) a svetlo i razumevanje svetla je fundamentalna stvar u astronomiji.

Evo dobre referentne slike za pravu boju M51:



Levo je HaRGB M51 slika Hubble tima, desno je boja u zavisnsti od stelarne klase zvezde (sRGB kolorni prostor koji se inače koristi za kompjutere i na internetu).

Nije teško primetiti veliko podudaranje u koloritu leve i desne strane - što i ne čudi, jer ne može galaksija da bude drugačije boje od onih boja koju čine zvezde date galaksije (sa izuzetkom prenaglašene Ha emisije u ovom slučaju).
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Sky-Watcher

Izvini Vlado, ali nisi stavio link ka referentnoj slici. :-\

vlaiv

Quote from: Sky-Watcher on June 13, 2021, 05:42:12 pmIzvini Vlado, ali nisi stavio link ka referentnoj slici. :-\

Ne vidi se slika? Kod mene prikazuje, ali za slučaj da ne prikazuje, evo male slike koju sam postavio:

http://serve.trimacka.net/astro/Forum/2021/06/13/m51_color.jpg

a evo i originalne slike od Hubble team-a (zapravo da citiram: Credits: NASA, ESA, S. Beckwith (STScI) and the Hubble Heritage Team (STScI/AURA))

https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/m51-and-companion_0.jpg

O bojama zvezda ima ovde:

https://en.wikipedia.org/wiki/Stellar_classification

Pogledaj tabelu i kolonu D65 chromaticity.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Sky-Watcher

Kod mene se slika nije otvorila, ali linkovi jesu. Hvala ti lepo. Naravno da znam tu sliku. Ikona. Ali sam odavno shvatio jednu stvar. Nema šanse da se uporede moje slike koje su slikane ovde na dnu vazdušnog omotača i sa mojom amaterskom opremom i pri jakom vetru, sa fotkama Habla koje su obrađivali Nasini profesionalci. Ja jedino mogu da se uporedim sa ljudima sličnim meni na Astrobinu i na sličnim mestima i mogu ti reći da nisam naišao na mnogo boljih fotki od ove moje, tako da sam vrlo zadovoljan mojim pokušajem.

P.S.
Imao sam nameru da odradim još jednu sesiju istog objekta ali sa filterom uskog opsega i da spojim te dve slike, ali me vreme i okolnosti nisu poslužile za to. To bi sigurno doprinelo detaljima u crvenom delu spektra. Biće prilike. Ovaj projekat ne mora da bude gotov.

vlaiv

Quote from: Sky-Watcher on June 13, 2021, 07:02:56 pmNaravno da znam tu sliku. Ikona. Ali sam odavno shvatio jednu stvar. Nema šanse da se uporede moje slike koje su slikane ovde na dnu vazdušnog omotača i sa mojom amaterskom opremom i pri jakom vetru, sa fotkama Habla koje su obrađivali Nasini profesionalci. Ja jedino mogu da se uporedim sa ljudima sličnim meni na Astrobinu i na sličnim mestima i mogu ti reći da nisam naišao na mnogo boljih fotki od ove moje, tako da sam vrlo zadovoljan mojim pokušajem.

Naravno, nisam ni poredio tvoju sliku sa ovom u smislu tehničke izvedbe i detalja - tvoja slika je odlična za amaterske uslove. Samo sam hteo da ti dam referencu za boju, ništa drugo.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC