• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Messier objekti

Started by Yagodinac, January 02, 2012, 02:46:29 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Luger

M13, Jun 2021. Berane.
Nemam pojma koliko sta i cega  :-[ Pobrisem i eto ti problema kad treba. Mislim da je oko 1h exp, ali ne tvrdim.
1000D Full spectrum, 80ED i Heq5 Pro, primarni fokus.


Yagodinac

Čim se vide one dve okolne galaksijice znači da je dobro  ;D
A i boje zvezda su odlične, nešto što se od refraktora i očekuje.

vasja

Konačno sam stigao da probam mali treker (Skywatcher Star Adventurer) koji sam letos nabavio i za sada sam zadovoljan. Naravno u ovo doba najzgodnija meta je M31. Evo kako je to večeras ispalo:

M31 by Vasja Bojanic, on Flickr

Kamera: Canon 60D
Objektiv: Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM
Praćenje: Skywatcher Star Adventurer 2i
Stalak: Visio LS8009 (stalak za rasvetu)
Stek: Light 20x120s, Dark 5x120s u DSS

Jeste da se ceo sklop klati dok ga pipaš, ali je prilično stabilan dok snima. Doduše ako se puno pipka, onda je dobro proveriti kroz polarni durbin da li je sve još na mestu. Za 2 sata 2 puta sam dotezao useveravanje što i nije strašno.

Za nošenje na put odlična kombinacija.
Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM

spadej

Vasja, covece, pa gde si ti ...?

vasja

Dejane druže, evo me na par dana u Ivanči. Letos sam nabavio ovaj mali treker i planirao sam s njim da idem i na more i na planinu ali sam ceo avgust proveo u bolnici a septembar u oporavljanju od korone.

Vidim da si dosta aktivan sa lepim osmatranjima. Jeste li planirali nešto za jesen? Možda nađem vreme da vam se pridružim.
Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM

Yagodinac

Pa taj adventurer je baš pravi adventurer  ;D Dva minuta nevođeno a pritom bez greške ni montaže ni useveravanja je odlično. Kol'ko para?

vasja

Nije jeftin - 350€ ali mislim da vredi. Nije komplikovan, možeš s njim da upravljaš sa mobilnog telefona preko WiFi.

Ima finu mogućnost za astro time lapse ali mi fali snap kabl za canon da to probam. U suštini podesiš ga npr na 1min exp i on prati tokom 1min ekspozicije. Kad završi sliku vrati nazad montažu na poziciju koju je imao kada je prethodni frame počeo i tako svaki frame koliko hoćeš. Kao time lapse gde je svaka ekspozicija duga.

Uzgred ima port za guiding, ali ne mogu ni da zamislim taj setup. Već ovo što sam namestio se klati a ne znam na šta bi stavio guide scope sa kamericom.

Iskreno za širokougaone kadrove to nije ni potrebno. Ovo što sam snimio je najveća žižna daljina za ovo - 300mm. I za nju prati sasvim dobro - testirano do 2min.

Montaža može da stane u malo veću foto torbu zajedno sa fotoaparatom. Jedino je stalak poveći - sklopljen je 120mm. Uzeo sam neki za rasvetu koji je od svih koje sam našao ubedljivo najstabilniji i najviše može da ponese.
Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM

Yagodinac

Čestitke i da te lepo služi  ;D
Ova recenzija može da bude korisna ostalima koji planiraju ovo da kupe - tu ubrajam i sebe. Milion puta mi se desilo da želim nešto širokougaono ili teleobjektivom na brzinu da snimim, ali mi je smor da montiram i razmontiram EQ6. Ovo pogađa tržišnu nišu pravo u centar.

CyberianIce

Evo moja Andromeda iz Bosne od pre dva meseca. Samo 30 minuta integracije i 20 darkova, mada i bez darkova izgleda vrlo slično jer se za uklanjanje šuma oslanjam na dithering, doduše unguided, zahvaljujući vlaivu i njegovim formulama napravili smo proračun koji firno radi u NINA-i. P.S. spajkove sam dodao u PS-u mnogo mi se sviđaju 🤣 To je i poslednja fotka koju sam napravio do sada, posle onog neba sve mi je ovde nekako njah...



Obj: Messier M31 (40°NW)
Site: Kozara, Bosnia
Time: 2021/08/13 00:00 CEST
Instrument: Zenit Tair-3 f/5.6
Sensor: Canon EOS 4000D
Mount: Modded CG-5
Signal: 30 x 1min @ ISO3200 (calibration: 20 darks)
Processing: DSS, PS
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Yagodinac

Lepa fotka i lepi spajkovi  8) Eto šta čini dobra lokacija.
Kakav je taj Tair sa hromatskom aberacijom? Vidim da su malo zvezde u galaksiji pobegle prema zelenoj, ništa strašno - to se začas maskira i sredi, ali kakav je sa sjajnijim zvezdama?
Moje iskustvo sa jeftinim teleobjektivima je da je Pentacon 200 užas živi, nikako da fokusira crvenu i plavu; a C 55-250IS je primetno bolji, mada i dalje pun hromatske aberacije. Pedesetica 1.8 je vrlo slična, samo što je brža i oštra za medalju. Ovo mi je krivo jer je najobičniji Tamron 17-50 2.8 imao odličnu korekciju zvezdanih boja, naravno, ono kratko vreme dok je kod mene bio ispravan.
Za dobru (apo_like) korekciju izgleda da se ipak treba istegnuti za dobar teleobjektiv koji, btw, košta kao mali apo triplet i onda tu opet nigde finansijske logike.

CyberianIce

Tair-3-Phs, novi model na mojoj krop DSLR kameri širom otvotene blende uopšte ne može ni da fokusira u beskonačno fali mu delić milimetra kada fokuser uvuče do kraja, to smo testirali na Letenki sa bak maskom. Zeleni kanal je najbliže fokusu, pa crveni pa plavi najdalje od fokusa ako si to mislio. Pomaže zartvaranje blende, zato je stavim na f/5.6, na f/8 je bolje, na f/11 najbolje ali tada jako mnogo vinjetira. Loš je sa hromatskom aberacijom, u kontrasnim regijama sve progoreva od magente, to se posebno da primetiti na slijalicama i zebrama,čak i po dnevnoj fotografiji (vidi se na onom jednom albumu sa Letenke). Koristim ga jer nemam bolje, mada nisam ganogo ni koristio, svega par puta možda, tek treba da ga oprobam na nekim stvarima, verovatno sjajnim zvezdama...
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Yagodinac

Nisam baš siguran za konkretan objektiv, ali probaj da pročačkaš, ta ruska stakla vrlo moguće da imaju mogućnost štelovanja fokusa. Znam da to postoji za heliose, a pentacon ima najobičniji šraf koji odviješ i onda podešavaš graničnik beskonačnog. To je generalno napravljeno zbog temperaturne kompenzacije.

CyberianIce

Da, ima i ovde graničnik ali njime se ništa ne postiže jer cev koja nosi primarni optički element uđe do kraja i ne može dublje jer ima nešto poput kragne na njenom kraju što sprečava da još dublje uđe (taj širi deo na kojem su ugravirana tri srebrna prstena). A adapter sa M42 na na EF koji imam je već najtanji mogući i praktično ne može ni biti tanji. Slabo se tu može išta uraditi osim možda jedino da probam nosač M42 navoja malo pomeriti ali.mislim da je i on već do kraja nabijen.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

mitja

m27 by Miodrag Petković, on Flickr

astromaster 130
canon 2000d
20sec 1600 ISO 25 frejmova
po 20 flat i dark frejmova

omanuo sam white balance... smor
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

CyberianIce

Ovo je zapravo već jako dobro za tu opremu i ukupno vreme integracije, i što je najbitnije vidi se konstantan napredak iz fotke u fotku. A što se tiče WB, to nema veze, omašio si ga u postprocesingu, kod rawova ne postoji tako da možeš ponoviti proces stekiranja i obrade... Verovatno si pokušavao postprocesingom da jače naglasiš boju nebule pa se u tome svemu otišlo malo predaleko, bar to je kod mene bio sličaj kad hoću da dobijem boje za koje inače treba filter koji nemam ni modovan senzor 🤣
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S