• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Komete, asteroidi, meteori - mala tela Sunčevog sistema

Started by ivanmsk, February 21, 2012, 07:32:56 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Boki Aristarh

Milane, meni se baš sviđa ovaj kadar sa Andromedom...
Jeste da je kometa sitna ali je tu....
Mislim da je vreme da pređeš na teleobjektiv Tair od 300 mm...  :D

Yagodinac

Thnx... Ali to teško da može na EQ6, treba EQ8, jel da?
;D ;D

Boki Aristarh

Ne, ne, ne... mislio sam na ziznu od 300 mm ne na precnik....

Yagodinac

Da...  ;) ja probao taj Tair sa fotospajnepra svojevremeno od drugara i to rusko čudo optike po mom sećanju ipak traži EQ8  :P
Nedajbouže da padne nekome na nogu - odma' štake i proteza.

Boki Aristarh

Što jes, jes...  :D
Stvarno je odrađen po ruski... (a opšte je poznato da sam ja ljubitelj njihove optike).
I imam jedan takav teleobjektiv u ormanu... zlu ne trebalo, za samoodbranu  :)

Luger

Kometa 46p/Wirtanen
ED80 i EOS 1000D Full spectrum, UHC filter
Exp: 25min
07.12.2018. Zemun

46p_Wirtanen by Luger, on Flickr

Predrag

"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

vlaiv

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

VaskoGM

Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

zozo83

Kometa 46p/Wirtanen

Evo i od mene jedne slicice, slikano 8.12, nije nesto ali sam na kratko izasao malo da slikam. Probao sam da je vidim kroz durbin ali nisam uspeo, pa sam je onda samo slikao. Imao sam muke sa svetlom koje se nalazilo iza jelke koja je na slici, pa zato i ima fleka po slici. Koristio sam uhc filter pa su i boje na slici katastrofa. Vreme je bilo strava bar se meni cinilo, jel su se zvezde lepo videle i pored tog svetla sto mi je smetalo. Sama kometa nije toliko vidljiva na slici, ali ja usprevam da je nadjem, a i vi je mozete primetiti jer vam prikazuje srednji frh na jelci.

Slikao sam 20 slika na f4, iso 3200, expo 13, objektiv 18-55 na 24mm, uhc filter, nabudzen na objektiv. I pored pomoci Lugera da namestim w/b sa uhc filterom i dalje immam problem, i ne svidja mi se kako ispadaju slike, pa i kada slikam kroz teleskop. Tako i da me i to malo nervira, jer od kada sam ga uzeo nista mi se nesvidja kako ispada, zato slabo postavljam slike.

untitled (2 of 1) by Zoran Plecevic, on Flickr
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

VaskoGM

Dalleko od toga da fotka ne valja i da nije lepa. Boje su prijatne, jasno se vidi kometa uprkos odsjaju od lampe. Medjutim razumem da te nerviraju gradienti na pozadini i artefakt od lampe...

Radis li fletove? Bez flat kalibracije je generalno jako tesko izvuci dobru obradu.

Filter dosta pomaze u neutralizaciji LP-ja ali ostavlja vidljive gradiente. Valja ih neutralisati ako je moguce.
"dynamic background extraction" u Pixinsight dosta pomaze. Ima i plugin za Photoshop "Gradient Xterminator" koji je odlican.

Ako ti filter dodaje zelenu boju preko cele fotke, probaj da izemenis odnos zelene i magente (u korist magente) u PS (Image/Adjustments/Color Balance)

Kao krajnja alternativa gore pomentim metodama je vestacki flet koji moze da se odradi u PS.
Zbog jakog efekta ne bih preporucio da se redovno koristiti i primenjuje osim u krajnjoj nuzdi.

Nadam se da ne zameras, odradio sam na JPG-u sa flicker-a tu metodu. Ovako sam primenio proces vestackog fleta:

1. Prvo dupliras osnovni lejer
2. Treba ti jedan lejer samo sa pozadinom, znaci jelku obrises nekom metodom (magic wand, mask and protect...)
3. Na lejer sa pozadinom bez jelke primenis Filter/noise/dust & scatches radius 20
3. Zatim primenis Gaussian Blur radius 10 - Sada treba da su obrisani svi tragovi zvezda sa pozadine.
4. Zatim taj blurovan lejer stavis ispod originalnog, nepipnutog lejera.
5. Izabran je prvi lejer i klik na Image/Apply Image
6. U dijalogu izbabre se ime lejera na kom je zamucena pozadina bez zvezda. Blending se stavi na Substract. I osvetljenost se podesi offset opcijom (na ~20) Preporucujem i da se opacity spusti na bar 80%.
7. Trebalo bi da dobijes isti rezultat kao ovaj:

Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

Nenad

Lugeru, bas je dobro ispala fotka, mada se meni mnogo svidela i ona tvoja probna.
Iako je bila slabija rezolucija, dosta je bilo gusce jezgro.

Zozo, ne brini ako ti se i ne svide tvoje slike. Nama se svidjaju! :) Samo kaci!
TS 20X80 LE
Dobson Skywatcher 12" FlexTube

zozo83

Bravo Vasko, ja sam ti jako slab u tim zezalicama, a ti si doca, naravno obavezno cu da probam. Samo da navedem da sam slikao sa tripoda, nema pracenja, a slika obradjena u DSS i malo u LR, hvala Nenade
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

Luger

Hvala svima na komentarima. Mislio sam da ce rezultat biti mnogo gori od ovoga. :)

@Zoki, slika uopste nije losa, bitno je da si je uhvatio. Obrada ce sigurno biti bolja kad pocnes da radis fletove. Sad sam i na Flickr pogledao sve tvoje slike, imas odlicnih radova, ali se primecuje vinjetiranje. Fletovi ce ti to dobrim dijelom srediti.
A ove pasuse sto VaskoGM napise, ja uklesem u kamen i nema greske.  ;D

Yagodinac

December 11, 2018, 01:49:40 pm #209 Last Edit: December 11, 2018, 01:56:30 pm by Yagodinac
Bravo Luger i Zozo za radove  :)
Zozo, izuzetno je teško sa tripoda dobiti detalje komete tako da je ono sa LP filterom odličan rezultat. Možda da probaš neki teleobjektiv ili slično piggyback? Imam utisak da je to pun pogodak; ja to nisam snimio iz razloga nedostatka vremena u novembru i decembru. Lugerova ideja za skidanje gradijenta i vinjetiranja je odlična ideja, s tim da sve to generalno (i sintetički i "istinski" flet) ima jednu manu: ubije jednim delom i kometu i ja tu realno ne znam kako to preskočiti. Možda je najbolje pustiti da softver (DSS; Iris, ili šta god drugo astronomsko) sam odradi kalibraciju i steking, ovo samo pretpostavljam. Svakako uzimanje komete sa jednog (izvorni fajl) i lepljenje na drugi snimak (korigovan) ne preporučujem, mislim da bi ispalo fascinantno ali bi bilo i malo varanje... Nisam pametan kako to u obradi dobiti sem što većim brojem što dužih ekspozicija.

Nisam stigao da se bavim teleskopom ali sam zato na brzaka sa tripoda opalio kometu Wirtanen pedeseticom:

Comet 46P/Wirtanen by Millan Milloradovic, on Flickr

Sa ovom novom kometom nisam bio te sreće; uspelo je da se detektuje jezgro na osnovu mapa ali naprosto pedesetica nije dovoljna za magnitudu komete od oko 9-10, plus u sumrak kad je nebo naprosto svetlo za takve detalje. To je ipak objekat za veće aperture.

Comet C/2018 V1 (Machholz-Fujikawa-Iwamoto) by Millan Milloradovic, on Flickr