• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.

Komete, asteroidi, meteori - mala tela Sunčevog sistema

Started by ivanmsk, February 21, 2012, 07:32:56 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Predrag

Neko je bio vredan sabajle.  ;D

Odlično je. Ja nisam imao sreće sa tim oblacima, bilo potpuno vedro.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Dobson 250/1200
Nikon D5100

Yagodinac

Hvala  :)
Evo još jedne rospije, nekad bi se reklo da slede epidemije, pandemije, padaju vlade i slično... Ma gluposti  ;D

Comet C/2020 F3 (NEOWISE) by Millan Milloradovic, on Flickr

Tačno se vide prašinski i jonski rep.

Predrag

"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Dobson 250/1200
Nikon D5100

Sinisa

Diiiiiiivnooooooooo :o Bravo bravo!!!
Jel to kometa dobila na sjaju? Ljudi mi javljaju da su je videli golim okom bez problema,dok sam se ja mučio da je vidim.
150/750 EQ3

Boki Aristarh

Četvrtak ujutru 09.07.2020. bilo je prvo vedro jutro/noć od kada se pojavila nova kometa na našem nebu a da se može okarakterisati kao "prava", dakle vidljiva golim okom i sa repom kakav kometa i zaslužuje. Za nas dakle nije bilo dileme, idemo da je lovimo! Poranili smo, i otišli na vreme u 02.00 da bismo stigli da na vreme postavimo opremu za snimanje kao i da pripremimo dvoglede za posmatranje. Lokacija standardna, selo Ratković 25 km od Kragujevca. Oprema za snimanje, montaža EQ6 sa fotoaparatom Canon 550D + teleobjektiv od 200 mm i planom da okidamo što je više moguće fotografija da bismo napravili video. Na paralelogramu se šepurio TS dvogled 15×70 koji se pokazao kao idealan insturment za ovu priliku. Upregli smo i manje dvoglede 10×60, i BPC 12×45. Opšti utisak je da je kometa u svim instrumentima briljilala dok je u 15×70 dvogledu bila spektakularna sa jasno podeljenim repom dužine 3,5 do 4 stepena! Naravno, lako je bila vidljiva golim okom. Lepota za oči.... Video ispod je urađen sa gore pomenutom opremom, ekspozicija svakog zasebnog frejma je bila 3 sekunde, a ukomponovano je ukupno 297 frejmova sve dok svanuće nije potpuno izbrisalo kometu... Nebo je bilo potpuno vedro sve vreme. Prizor za pamćenje.

https://aristarh.rs/wp-content/uploads/2020/07/C-2020-F3.mp4

Yagodinac

Fenomenalan klip, baš se lepo vide detalji... Da čovek ne poveruje. Okači negde na YT.

Boki Aristarh

Evo i fotke sa 200 mm teleobjektivom.
Stack od 21 frameova.

Boki Aristarh

Kao i sa 50 mm, single frame...
@Yagodinac: Kada se postavi na YT iz nekog razloga kompresija ga načisto upropasti....

vasja

Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6
Canon EOS 60D, EFS 15-85
Canon EOS 350D bez IC filtera (full spectrum mod)

gile.ms

@Boki: fenomenalan video, a posle petog gledanja primetio sam da može da se uoči i pomeraj komete u odnosu na zvezde :)

Jutros sam ponovo poranio da probam da uradim "popravni" za širokougaonu sliku sa orahom, tj. da probam orah da osvetlim blicem. Nisam nešto zadovoljan kako je ispalo pa sam odustao i zamalo da se vratim nazad na spavanje kada sam u dvogledu uočio jedva vidljive noktilucentne oblake.

EOS 550d, 135mm f/4 ISO 400 2s:

A danas ovde vidim Yagodinčev post sa istim tim oblacima :)

Quote from: Yagodinac on July 10, 2020, 01:01:40 pmPo obećanju evo fotki od jutros. Desno je kometa a levo noktilusent oblaci (NLC). Nikad ih do sada nisam video nad Srbijom što govori u prilog da tu verovatno ima i klimatskog uticaja, a možda su i učestala lansiranja doprinela tome (ne znam, nagađam).
Nisu baš ispali dobro kao Sinišini, ali nema veze, možda to ima veze što sam ja dosta južno od Vojvodine, a možda je doprinelo i što su ovo jutarnji oblaci. Distanca je oko 750km, dakle oblaci su nad zapadnom Ukrajinom.

Evo, tačno sve mogu da prepišem što je Yagodinac napisao  ;D
Ono što me fascinira je da se na našim fotkama tačno vidi paralaksa koju pravi 90-tak kilometara - ja sam kometu gledao kroz oblake, a Yagodinac sa strane.
Moja fotka je u 3:50 snimljena - šta kaže Exif na tvojoj Yagodinac? Možda možemo da uradimo neku triangulaciju i da tačno ocenimo lokaciju oblaka :)
BD 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, EOS 550d
----------------------------
Truly, Madly, Deeply

Sinisa

Divne kometLe i divni oblaci!!! Sviđa mi se aktivnost kometa u 2020. :)
150/750 EQ3

Luger

Kakva ljepota, nemam rijeci! Svaka cast za akciju.
Izgleda da cu ja biti jedan od rijetkih koji je nece vidjeti. Jednostavno, nemam odakle.  >:(
SW 80/600 ED, SW150/750 BD, HEQ5 Pro Synscan,
Canon 550D, Canon 450D full spectrum, Canon 450 Mono, Canon 1000D full spectrum, Canon 1000D Mono.

Danijel

Prekrasne su vam fotografije ljudi! Sve jedna ljepša od druge. :)

Ja snimam al nemam vremena obraditi ih pa ću to napraviti kasnije. Tko zna što je na njima. ;D
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

spadej

Evo i mog pokusaja...  300mm objektiv

C2020 NEOWISE
by Dejan Spasojevic, on Flickr
SkyWatcher BD 150/750, EQ5-"Luger" + PicGoto++ "Luger"
TS 10X50
Canon EOS1000d

spadej

i jos jedna...na 24mm

C2020 NEOWISE wide