• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Komete, asteroidi, meteori - mala tela Sunčevog sistema

Started by ivanmsk, February 21, 2012, 07:32:56 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

vlaiv

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Yagodinac

Ima procedura u Irisu, ali traži raznoraze parametre tipa brzina komete i slično, uglavnom teško zezanje. Za DSS znam da sam pre 10 godina pokušavao i nikako nije hteo da registruje na kometu, možda da probaš pešice u PS?
Inače animacija je super.

Yagodinac

Kometa C/2022 E3 (ZTF) iz gradskog parka; zakleo bih se da je snimljeno na 15mm žižne daljine ali u exifu piše 18. Ukupno 9 snimaka na ISO1600 stekirano sa tripoda, bez darkova i bez fletova (otuda šum).
Mala žižna daljina - mala kometica  ;)

C2022 E3 (ZTF) by Millan Milloradovic, on Flickr

CyberianIce

Hvala. Sto se animacije tice, youtube je malo sazvakao kompresijom, originalni AVI je bolji, moze se pogledati ovde: https://cloud.metrocluster.net/index.php/s/kNW4gzA2g2Z5f6B

Na kraju sam uspeo da stekiram u DSS-u ali rezultat je ispao jako los. Ispostavilo se da ova modovana kamera ne funkcionise optimalno sa mojim objektivom jer se oslanjanja samo na LPF1 za IR blok, a to na Tairu nije ni priblizno dovoljno jer oni ni crveni kanal nije u stanju da fokusira a IR sigurno jos gore. Zvezde uzasno progorevaju (mislim da se to zove star bloating) a i pojavljuju se crvene krofne oko njih koje progorevaju jos vise nego zvezde same. Postavlja se pitanje da li je i na jednom refraktoru dovoljno. U svakom slucaju nije do kamere nego do krs optike a o tome (i o modovanim kamerama) planiram da zapocnem posebnu temu.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Yagodinac

Ako se ne varam za modifikovane kamere (ako nisi stavio neki filter preko senzora, npr Baader) je potreban IR-cut filter, da ne bi na refraktorima IR spektar upadao i pravio te krofne. Zapravo to možeš smatrati ekstremnom vrstom aksijalne hromatske aberacije - nisu Rusi krivi, ni mnogo bolji objektivi se ne ponašaju bolje za bilo šta što zalazi u infracrveno. Kod reflektora ništa ne treba, oni sve frekvencije fokusiraju u istu tačku. E sad, IR-cut filter za Taira... Uzmeš npr Hoya-u 72mm, ona je isto toliko doloresa koliki joj je prečnik. Loš filter ispred prednjeg elementa teleobjektiva može dramatično da degradira sliku, dok kod manjih žižnih daljina to ne igra neku ulogu.

CyberianIce

Sve jasno. Ali kažu da filter ipak treba i kod reflektora jer tamo IR remeti kolor balans, to sam nešto sinoć pročitao...
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

mboskovic


Yagodinac

Još jedna iz arhive. Snimljeno pedeseticom sa tripoda, 20x10sec, f2.8.

NEOWISE And Rtanj by Millan Milloradovic, on Flickr

mboskovic

Super fotka! Fenomenalan je Rtanj iz te perspektive!!
100% se vanzemljaci spuštaju na njega non stop :)

Yagodinac

Hvala. Naravno da tu ima vanzemaljaca, snimio sam kako se spuštaju na vrh ali sam zbog radi zavere obrisao u obradi. Evo originalnog snimka gde se pripremaju da slete:


mboskovic


Joza

Postoji i snimak njihovog sletanja na Rtanj.
https://youtu.be/vPQq_FMfbqw

Ovaj sjajniji nosi kodno ime 'Venera' a ovaj drugi se zove 'Merkur'.

mboskovic


mitja

https://youtu.be/p9av8hWxO10


evo jednog mog timelapsa. Kometa je slikana 08.02.2023 oko 21h. 44 slike su koriscene u videu.

Oprema:
Astromaster 130
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D

1600ISO 30 sec 44 lajtova

darks, flats, biases

Program Siril (obozavam ga)
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

vlaiv

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC