• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Komete, asteroidi, meteori - mala tela Sunčevog sistema

Started by ivanmsk, February 21, 2012, 07:32:56 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Yagodinac

Wonderfull comet and details! The most important thing is that comets move very fast. This makes organizing and recording more difficult.

mboskovic


Astro_fun_times

SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Yagodinac

Kometa Pons-Bruks u prolazu kroz Liru; dole desno je Vega sa čuvenim trouglom. Snimljeno kroz teleobjektiv na 100mm; levo je isečak u originalnoj rezoluciji a desno u zelenom kanalu, rastegnuto samo linearno. Pošto su nebom vladali cirusi (koji su verovatno obrisali sve naznake repa), Vega je iscrtala prsten, to nisam ja dodavao u obradi  ;D
Inače će ova kometa tek biti aktivna, krajem proleća su perihel i perigej skoro istovremeno pa će sigurno biti fascinantnija.

Comet 12/P Pons-Brooks by Millan Milloradovic, on Flickr

Astro_fun_times

Bravo Yagodinac, svidja mi se.
Jos se nisam okusao u slikanju kometa ali tvoje mi se svidjaju.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Yagodinac

Thnx, mada nisi puno propustio ako gledamo prosek, najčešće tj 90% vremena nema nijedna ispod devete magnitude a to je sve samo ne upečatljivo. Osim toga, tu postoje dva scenarija: kometa se kreće i ne kreće se, tj tvoj setap ne može da detektuje pomeranje. U mom slučaju je drugo, kometa je vrlo spora i 100mm nije dovoljno da se za 20min vidi pomak.
U prvom slučaju obrada je prosta kao i kod bilo kog drugog deepsky objekta, a u drugom treba malo roniti po opcijama softvera koji koristiš. U mom slučaju (Iris) to je pomalo mukotrpno ali dosta precizno pošto ti sam zadaš parametre kretanja komete (koje prvo izmeriš) i on onda lagano odradi. Ali dok izmeriš i izračunaš koliko piksela na sat se pomeri kometa i u kom pravcu - možeš i da diplomiraš na nekom od privatnih fakulteta.

Astro_fun_times

Hahahaha
Previse je to "učenja" i rada za mene. Sto manje posla ako imamo moze jer mi to onda oduzima uzivanje u hobiju.
Ali lepo je videti i radove za koje treba malo vise truda kao sto su tvoje komete.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Yagodinac

Kometa Pons-Bruks je itekako vidljiva uveče, samo što sam ja zaboravio onaj đavo za praćenje (Quattro, prim.aut.) pa je snimljeno pedeseticom sa tripoda, 40x10sec, f1.8, ISO1600. Stavio sam i fog-filter (otuda velike zvezde) ali je isti napravio toliki dar-mar sa bojama da nikako nisam bio zadovoljan obradom, pa stoga ide 100% crop samo iz zelenog kanala.



Malo sam se zainteresovao i probao da detektujem pomak u okviru tih šest minuta, i eto animacije:



Magnituda se na raznoraznim mestima procenjuje ovih dana na između 7 i 8.7mag. Kao poručeno za dvogled  8)

Astro_fun_times

Oho, nisam jos slikao komete ali tu su tvoji radovi da uzivamo malo i u kometama.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Astro_fun_times

E neceš mi više praviti zazubice Yagodinac, i ja kometu za trku imam hehe

Gledajuci tvoje radove i mene je zagolicalo da uhvatim neku medjutim, ili se vide preko dana ili u zoru/sumrak ili je oblacno ili ja slikam nesto drugo...

E ovaj put sam nasao jednu na Stelarijumu i resio da se okusam.
Mozda je 60s bilo prekratko za nju ali nema veze, opet sam zadovoljan.

Mrzelo me da gledam puno tutorijala tako da sam nesto uspeo da odradim😂

62P/Tsuchinshan

Lights: 75x60s Gain 101; -5°
Darks: 100
Flats: 50
Darkflats: 0
Biases: 100

Total exposure: 1h 15min

Telescope: Skywatcher Quattro 150P with coma corrector (F3.45)
Camera: ZWO ASI533MC Pro
Mount: Skywatcher HEQ5 Pro
Guidecam: ZWO ASI120mm Mini
Filter: Svbony UV/IR cut filter

Sky: Bortle 5
Date: 03.03.2024
Moon: 44%

62P-Tsuchinshan by Miloš Deronjić, on Flickr
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Yagodinac

Pa dosta je lepo to ispalo. Kod kometa imaš samo dve mogućnosti:
1) previše brzo se kreću i onda moraš da radiš registraciju i steking na kometi, ili da fotografišeš veoma brzo objektivom sa manjom žižnom daljinom; ili:
2) sporo se pomeraju i onda imaš sve vreme ovog sveta da lepo eksponiraš, kao da snimaš neku galaksiju npr. Kod ove koju si ti snimio reč je o drugoj opciji, u prevodu fotogenična kometa za teleskop.

Astro_fun_times

Pa ne znam, i ova se kretala, mozda ne bas prebrzo ali stackitao sam posebno kometu, posebno zvezde pa blendovao.
Na stacku zvezda, kometa je bila izduzena.
Nije prebrza ali jezgro je bilo razvuceno i "mrljavo".
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Yagodinac

Aha, posebno si registraciju radio za kometu... Čudno da nema nikakvih detalja u repu. Mada možda je kometa jednostavno trenutno takva. Imaš u softveru neku opciju za izoštravanje? Dobar je signal i možda postoje neki dublje zakopani detaljčići. Nego što je nisi centrirao?

Astro_fun_times

Ma da, radio sam tri stack-a. Posebno kometu, posebno zvezde i jednu sa zvezdama i kometom.
E tu je onda nastalo igranje kako ukombinovati sve a da nista ne bude previse mrljavo😂.
Da moram opet... Ne garantujem da bih odradio ista.

Kometu sam nasao u Stelarijumu i koordinate importovao u NINA. Da li je lokacija bila pogresno podesena u Stelarijumu, sto mi se cesto desava ini nesto drugo pa je zato meta bila van centra kadra... Ne znam.
A ja nisam bas obracao paznju racunajuci, centrirana je😂
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Yagodinac

Kometa 12P/Pons-Brooks je trenutno vrlo nisko na zapadu, a šteta je jer je sjajna. Osmog marta sam je snimio u prolazu pored M31 i M33, pedeseticom pomoću minitreka (16x15sec, f2.8, 7D):

Comet And Two Galaxies by Millan Milloradovic, on Flickr

Posle desetak dana je već bilo mnogo teže izdvojiti kometu iz pozadine, jedan snimak:



Stek 9x15sec sa fog-filterom koji dodatno ubija detalje i pomera boje, ali dočarava kič atmosferu iz osamdesetih, na koju sam iz sentimentalnih razloga vrlo ponosan: