• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Komete, asteroidi, meteori - mala tela Sunčevog sistema

Started by ivanmsk, February 21, 2012, 07:32:56 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Ljubo

Odlični snimci Miloše i Ivore!

Evo par slika komete sa moje mobilne lokacije udaljene 5 km od kuće na obližnjem brdu, a koja se nalazi na nadmorskoj visini od 410 metara. Tu imam pogled na otvoreno more na zapadu (i brodove koji se vide na pučini :) ):
You cannot see attachments on this board.
Canon EOS R (unmoded)
Canon 50mm F/2.8, ISO-800, exp. 6 sec.

You cannot see attachments on this board.
Canon EOS R (unmoded)
Canon EF-L 200mm F/2.8, ISO-800, exp. 4 sec.

Oba snimka su od 14. 10. 2024.

Danijel

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Laci

Quote from: Ljubo on October 13, 2024, 10:44:46 pm"Ne može nam LP ništa,
jači smo i od mjesečine.
Mogu sada da se 'slikuju'
sve te emisione i planetarne magline!"


Pozdrav Ljubo,

Izvinjavam se na ovaj moj copy-paste totalni off-topic ali čitajući ove tvoje šaljive astro stihove, podsetilo me je na neka moja razmišljanja tokom poslednjeg posmatranja komete C/2023 A3 dvogledom.

Naime, sami uslovi posmatranja kako oni na tlu tako i oni nebeski su zapravo bili tako loši da je bilo začuđujuće dobar prizor komete u dvogledu: ona "glava" poput užarenog kamena iz koga izbija, mogu reći gotovo reflektorski snop halogenke automobila u magli na putu koliko je rep komete bio oštar i prav nadmašujući svu oni mešavinu LP-a neba, oblaka, sumaglice, avionskih tragova uz pun Mesec u izlasku dok me, tokom posmatranja komete kroz okular dvogleda, od pozadi, nemilosrdno bije, tačno u oko, snop svetlosti sa obližnje bandere ulične rasvete. Ta oštrina me je na kratko podsetila na oštrinu kakvu vidim kroz 355-milimetarski Dobson kada posmatram magline M42/M43 u Orionu.

Podsećajući se na neka ranija posmatranja Hejl Bopove komete tokom 90-tih prošloga veka, u ovom izuzetnom trodecenijski retkom trenutku, tražio sam reči za kometu i učinilo mi se da bi "herojska" možda i ponajviše odgovaralo u smislu koliko nam kometa izgleda sjajno i oštro uprkos gotovo nemogućim okolnostima.

Inače, ovo su samo neka moja razmišljanja. Fotke komete su ti fenomenalne.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

vlaiv

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, StellaMira ED110
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC