• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Komete, asteroidi, meteori - mala tela Sunčevog sistema

Started by ivanmsk, February 21, 2012, 07:32:56 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Yagodinac

Kometa Q2 Lovejoy, double cluster i galaksija u Andromedi, stakirano 12x20sec, Tamron@30mm@2.8, ISO1600, 40d:

Q2 Lovejoy and M31 by milanmiloradovic, on Flickr

Ako me pitate za zemlju, odmah da odgovorim - posebno je slagano nebo a posebno zemlja  ;D. Za nebo DSS (njihovo je vazda carstvo nebesko) a za zemlju Photoshop.
Drugačije i ne može, za 4min bi se sve pomerilo i zamrljalo. Označeni objekti:

Q2 Lovejoy and M31 by milanmiloradovic, on Flickr

Yagodinac

Kometa Catalina, Venera, Jagodina i planina Rtanj.
Čekajte, ne vidi se planina... Ali treba da bude tu... Eh, dođavola, prokleta magla.

Catalina C/2013 US10 by milan miloradovic, on Flickr

Catalina C/2013 US10 by milan miloradovic, on Flickr

vlaiv

I pored magle izgleda extra :D

Ovde u NS magla nam ne da ziveti vec jedno 2 nedelje.

Kako izgleda vizuelno? Jesi li je posmatrao ili samo fotkao? Vidim na fotki se vidi i repic sasvim fino.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Yagodinac

Ovo je stack 30x30sec sa tripoda, na pojedinačnim snimcima se ne vidi apsolutno nikakva naznaka repa. Nisam posmatrao vizuelno već sam samo došao na izračunatu lokaciju odakle se vidi Rtanj, namestio aparat i krenuo da škljocam.

Da, objektiv je bila pedesetica što daje vidno polje od 25x17 stepeni. U ovom slučaju je Venera bila recimo na 5-8 stepeni nad horizontom.

frugorski

Lepa fotka i jos Catalina na njoj.Cini mi se da je Rtanj desno na slici, ali mu se ne vidi "piramida".
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

VaskoGM

Evo gradijenta i bez kineskog filtera, ali obrnutog ;D Vrlo lepo! Super ti to odradis - sklapanje neba i zemlje.
Mocna je ispala Venera ovako difuzirana maglom pa deluje ogromno. A Katalina je bas simpaticna. Steta sto ova magletina ne popusta...
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

Yagodinac

Thnx. Frugorski, ne, nije Rtanj već Baba, mnogo bliža i niža planina (mada slična po kupastom obliku). Rtanj bi trebalo da bude levo na slici.

marino

bravo men!
kod nas je vec mjesecima predivno vrijeme ali me mrzi biti vani jer je nocu ipak hladnjikavo...eh sta ti je starost :)
Vidulini Observatory

Yagodinac

Thnx. A ti možeš da snimiš auroru bukvalno svaki drugi dan...  ;)

marino

drzim ja auroru na oku...doslovce...ali nista od toga...cak sam se toliko zainatio snimiti ju ponovo da cu napraviti i portal "samo za nju" da nikome od nas ne izmakne ocima ili ccd-ovima
Vidulini Observatory

zozo83

sinoc slikana kometa sa terase i objektivom 50mm helios (44 mm mozda je tako) f2.8, 20sec, iso1600 nazire se i spiralna galaksija. Slikano bez pracenja. Slikam i veceras sa 55-250 na 130mm, mislim da ce se lepo videti galaksija i kometa, ukljucio sam pracenje pa cemo gledati.

Na ovoj slici je uleteo i jedna zvezda padalica sasvim slucajno i zbog toga sam izabrao samo jednu sliku kometa se nalazi malo ispod zvezde padalice. Ne znam ovaj helios na koliko da stavimda mi bude F nikako na krajevima da mi budu okrugle zvezde

BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

Danijel

Najvjerojatnije je riječ o bljesku satelita, a ne meteoru, trag je previše je simetričan i uredan, ima lagani porast sjaja, dobar maksimum i isto tako lagani pad sjaja jednake dužine. Meteori su uglavnom "neuredni". ;)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Luger

Quote from: zozo83 on January 14, 2016, 02:21:25 am
Ne znam ovaj helios na koliko da stavimda mi bude F nikako na krajevima da mi budu okrugle zvezde

Zoki, ako si slikao bez pracenja, ovo je super rezultat, jer na 50mm posle 20sec, sve su zvijezde poduze crtice.Ako si imao pracenje, onda nisi bas dobro useverio.
Mislim da ti na Heliosu ne pomaze mnogo mijenjanje F broja, jer sam objektiv ima dosta kome po rubovima. Imam dva komada, cak ni u centralnom dijelu, zvijezde ne lice na nista.
Skoro je Yagodinac pisao o tome, jednostavno, nije objektiv za nebo. Kao portretni, ili za dnevnu fotografiju, je odlican.
Inace, super si uhvatio i kometu i bljesak u jednom kadru! :)

zozo83

Vasko slikao sam bez pracenja i je bas slikana 20 sekundi, kad je na f2 mnogo lose ispadnu zvezde, vec sa f2.8 sam dobio mnogo bolje ezvezde a sa 4 mislim da je je zadovoljavajuce. Ovo sam slikao isto 13.1. oko 2 sata, sa heliusom 44 mm na f2.8 bez pracenja po 10s

40 frame od toga 32 izabrao DSS 5 minuta i 30s
iso 1800
f 2.8
obrada DSS i LR
Pored komete vide se i galaksije M51 i M63



Ovo sam slikao 14.1. isto negde oko 2 sata, sa objektivom na 130mm f5, ukljuceno pracenje

Oko 80fr izabrao 51 frame po 40s, 30 min
iso 1600
f5
Svidja mi se kako je ispala M51, a ujedno se vidi trag kako je isla kometa, ovo sto ima prekid moguce zbog neke grane

]

Imam jedan preblem ne znam sto mi se pijavljuju neke crtice, pre nisam primecivao to i na jednom i na drugom objektivu, neki pikseli ali ima ih katastrofa. A ovaj helios mi se svidja kako je ispala slika jer mi je podjednak kontrast i u sredini i na krajevima

evo slike tih piksela ili cega vec
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

Luger

Mene ove crtice asociraju na zaostale hot i cold piksele, jer se vidi i razmak izmedju tacaka koje formiraju crtu, u nepravilnom obliku, onako kako je DSS birao frejmove. Imas u podesavanju DSS-a opciju da ti obrise te piksele, pa probaj.