• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Komete, asteroidi, meteori - mala tela Sunčevog sistema

Started by ivanmsk, February 21, 2012, 07:32:56 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Luger

Bravo Vasko. Fenomenalna kometa. I ja sam od Astro Godra cuo za tu kometu, ali je nisam mogao naci u Stellariumu.  :-\
A, vjerovatno je ne bih ni zakacio sa terase.

drago

Najnovije procene sjaja(od prošle noći)su u rasponu od 7.9-8.4mag. Još malo sjajnija će biti u Septembru(oko 7mag)kada će i proći najbliže Zemlji.
VaskoGM fala na kometi:)Fantastičan rad!!
Takahashi FC 100DC
SW 12" Flextube dobsonian
Intes Micro MN66

Danijel

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Predrag

"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Predrag

"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Yagodinac

Ja gledam komete ovdenak i prilično sam zadovoljan. Mape i ažuriranja su dosta korektni. Kad su magnitude u pitanju to je veoma nezahvalno procenjivati jer je diskutabilno koliku komu uspete da uhvatite. Vizuelno je jedna priča, astrofoto sasvim druga. Možda moje nebo, teleskop i kamera snime komu od 15min, a nečija druga oprema zabeleži 20-25min i odmah se ta procena sjaja razlikuje za neku vrednost. Tu onda one stare fore iz doba pre astrofotografije tipa defokusiraj maksimalno i traži zvezdu ekvivalentnog sjaja više ne važe.

Vasko, odličan rad - kao i uvek. Ja mislim da je taj tvoj MN190 preplaćen na odlične radove i da je to nešto najbliže gigantskom apo-refraktoru koje običan smrtnik sa računom u Komercijalnoj banci (kao ja) jednog dana može sebi da priušti.
Dok ne prodaju banku  ;D

VaskoGM

Hvala svima!

Quote from: drago on August 07, 2018, 06:35:28 pm
Najnovije procene sjaja(od prošle noći)su u rasponu od 7.9-8.4mag. Još malo sjajnija će biti u Septembru(oko 7mag)kada će i proći najbliže Zemlji.

Tek nas ceka posla oko ove lepotice :)

Quote from: Luger on August 07, 2018, 06:22:03 pm
Bravo Vasko. Fenomenalna kometa. I ja sam od Astro Godra cuo za tu kometu, ali je nisam mogao naci u Stellariumu.  :-\
A, vjerovatno je ne bih ni zakacio sa terase.

Nisam je ni ja nasao u startu, medjutim u podesavanjima u kolekciji plugin-ova aktiviraj plugin Comets, i onda je ima u pretrazi.

Quote from: Yagodinac on August 07, 2018, 08:58:01 pm
Vasko, odličan rad - kao i uvek. Ja mislim da je taj tvoj MN190 preplaćen na odlične radove i da je to nešto najbliže gigantskom apo-refraktoru koje običan smrtnik sa računom u Komercijalnoj banci (kao ja) jednog dana može sebi da priušti.
Dok ne prodaju banku  ;D

Hvala Y, mogu samo da se slozim sa tobom u vezi MN-a... Kida!
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

Luger

U vezi komete, na starijim verzijama Stellariuma nije moguce naci ovu kometu, a vjerovatno ni neke druge objekte. Konkretno, bezuspjesno sam je trazio u 0.12.06 verziji. Novije verzije su zahtjevnije po pitanju hardvera, pa sam ih izbjegavao. Kad sam instalirao v. 0.18... nasao sam je odmah.

Yagodinac

Kometa 21P/Giacobini-Zinner s početka avgusta; 15 snimka po 3min na f2.8, piggyback na EQ6.

Comet 21P/Giacobini-Zinner by milan miloradovic, on Flickr

vlaiv

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

VaskoGM

Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

Boki Aristarh

Baš je cool....
Kompozicija fotke je takođe extra, navikli smo to od komšije iz Jagodine  :)
Jel se vidi pomak komete na insertu ili sam se utripovao?


Yagodinac

Hvala vam...
Boki, vidi se, imaš oštro oko i oštar monitor ;)
Fora je u tome da su neki frejmovi izbacivani zbog vetra (zamisli kad košava trese EQ6 i na njemu pedeseticu!), aviona, nekoliko zbog fokusa... Možda trećina frejmova je otpala i onda kometa ima neravnomeran pomak, pa sam odustao da posebno registrujem na nju, kad već nije sve idealno. A i registrovanje onolikih zvezda ide vrlo sporo.

Luger


Yagodinac

Dve novembarske komete, prva je 46P/Wirtanen, jako nisko na jugu oko ponoći - snimljeno pedeseticom na f2.8.

Comet 46P/Wirtanen by Millan Milloradovic, on Flickr

Zatim 64P/Swift-Gehrels, snimljena teleobjektivom na 135mm.

Comet 64P/Swift-Gehrles by Millan Milloradovic, on Flickr

Malo frejmova za drugu (6x2min) ali šta da se radi, ponekad je i to bolje nego ništa.