• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Komete, asteroidi, meteori - mala tela Sunčevog sistema

Started by ivanmsk, February 21, 2012, 07:32:56 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Predrag

Quote from: Yagodinac on October 27, 2019, 10:26:18 pmMoguće je da si mislio na C/2017 T2 (PANSTARRS), ona je u tom nekom takoreći pravcu (Auriga) i prilično je velika, vidi se i u dvogledu. Ja je sinoć video kroz tražilac Eosa sa pedeseticom, naravno i snimio sam to, magnitude je kako kažu 8.4 i biće još sjajnija.
Btw, NGC404 na slici je 12mag tako da je kometa na slici sasvim sigurno ispod 13mag.

Izgleda da nikome čovek ne sme da veruje :)

Evo što se tiče komete C/2017 T2 (PANSTARRS) na sajtu the Sky live magnituda je preko 12, dok je aerith.net nešto preko 8 što se ustvari poklapa sa ovim što si napisao.

Definitivno je potrebno pažljivo birati izvore pre posmatranja/astrofotografisanja.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Yagodinac

T2 PANSTARRS jeste sjajna, negde je oko 8.4mag, ali na mojoj slici je N2 ASASSN i ona jeste tamnija (kažu 11.6mag). E sad, ne kažem da ste vi te dve komete pomešali ali momci sa gorepomenutog sajta verovatno jesu. Ko zna na čemu su bili u slobodno vreme  ;D

Edit: ček'ček - Now is 12.9mag (Oct. 2, Chris Wyatt)... Pa jeste to tad verovatno toliko bilo, ali više nije  ;)

Predrag

Quote from: Yagodinac on October 28, 2019, 01:16:46 pmT2 PANSTARRS jeste sjajna, negde je oko 8.4mag, ali na mojoj slici je N2 ASASSN i ona jeste tamnija (kažu 11.6mag). E sad, ne kažem da ste vi te dve komete pomešali ali momci sa gorepomenutog sajta verovatno jesu. Ko zna na čemu su bili u slobodno vreme  ;D

Edit: ček'ček - Now is 12.9mag (Oct. 2, Chris Wyatt)... Pa jeste to tad verovatno toliko bilo, ali više nije  ;)

Ok je. I mislio sam na T2 PANSTARRS jer sam samo proveravao magnitude na pomenutim sajtovima.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Sinisa

Ja C/2017 T2 nisam ni imao u stelarijumu (sad sam je ubacio - i pise 11.3? Opet kontradikcija). Gledao sam poziciju i magnitudu za N2 ASASSN sigurno,tako da stelarijum brlja za magnitudu poprilicno,sto sada opet pokazuje i na C/2017 T2 (Doduse,sada je N2 ASASSN koliko-toliko tacan nakon sto sam updateovao element).

Sada pitanje - Zasto se stvaraju kontradiktujuci podaci na razlicitim izvorima? Razlika izmedju 8 i 11 je poprilicna,tako da dve razlicite observacije ne bi trebale napraviti toliko razliku.
150/750 EQ3

Yagodinac

Pečurke, trava, smešne cigare... Razlozi mogu biti različiti  ;D
Ali generalno predviđanje magnitude komete zaista može biti nezahvalno. Na stranu erupcije, generalno za vizuelno moraš da defokusiraš neku okolnu zvezdu na prečnik kome komete (recimo sedam minuta) i da upoređuješ sjaj, a to izvesti tačno nije nimalo lako pre svega jer onda ta koma nije uniformna već ima gausovu distribuciju sjaja, itd. Astrofotografski ne znam, nisam se time baš nešto bavio - verovatno se isto defokusira pa se meri (aperturna fotometrija).

Yagodinac

Kometa C/2017 T2 (PANSTARRS) se lagano približava perihelu i, začudo, smeštena je dosta dobro na severnom nebu. Narednih nekoliko meseci njen sjaj treba da skoči, tako da... Spremite se  ;D
Ovo je snimano teleobjektivom 55-250 uz izmaglicu i LP neposredne okoline Jagodine. Mrzelo me da idem na neko bolje mesto i sve nameštam po mrazu dva sata jer se nikad ne zna kad će oblaci sve to da obesmisle.
34x30sec, f5.6, ISO 1600.

C2017 T2 (PANSTARRS) And Double Cluster by Millan Milloradovic, on Flickr

Sinisa

Divan ulov! Pokusao sam i ja da je lovim pored double clustera,jer je divan kadar u pitanju,ali sve sto sam uspeo je da napravim jedan test frejm.To radim na 10sec@12800 ISO cisto da vidim fokus,kadar...ali odma posle tog frejma dosli oblaci,i to je bio poslednji put da sam video zvezde  :(  Tako da drago mi je da je neko od forumasa uspeo da je ulovi!
150/750 EQ3

Yagodinac


Predrag

Quote from: Sinisa on January 27, 2020, 08:24:35 pmDivan ulov! Pokusao sam i ja da je lovim pored double clustera,jer je divan kadar u pitanju,ali sve sto sam uspeo je da napravim jedan test frejm.To radim na 10sec@12800 ISO cisto da vidim fokus,kadar...ali odma posle tog frejma dosli oblaci,i to je bio poslednji put da sam video zvezde  :(  Tako da drago mi je da je neko od forumasa uspeo da je ulovi!

A zar nije ono zelankasto kometa? Desno od gornjeg jata. Skoro da bih mogao da se kladim da jeste. :)
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Yagodinac

Pa jeste  ;D
Nije on ni rekao da nema komete, već se žalio na oblake i to što ima samo jedan snimak od 10sec. Bar sam ja to tako shvatio. Inače to je verovatno kadar 150/750, primeti koliko ima više detalja u kometi u jednom jedinom frejmu u odnosu na teleobjektiv aperture 4.5cm.

Predrag

Quote from: Sinisa on January 27, 2020, 08:24:35 pmTako da drago mi je da je neko od forumasa uspeo da je ulovi!

Ja sam se uhvatio za ova slova pa odatle i komentar :)
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Sinisa

Quote from: Yagodinac on January 28, 2020, 10:52:42 amPa jeste  ;D
Nije on ni rekao da nema komete, već se žalio na oblake i to što ima samo jedan snimak od 10sec. Bar sam ja to tako shvatio. Inače to je verovatno kadar 150/750, primeti koliko ima više detalja u kometi u jednom jedinom frejmu u odnosu na teleobjektiv aperture 4.5cm.
Dobro si shvatio :)
Čak i da sam uspeo da isfotkam frejmove,ne verujem da bi ispalo bolje od tvog teleobjektivskog rada :)
Quote from: Predrag on January 28, 2020, 11:14:14 am
Quote from: Sinisa on January 27, 2020, 08:24:35 pmTako da drago mi je da je neko od forumasa uspeo da je ulovi!

Ja sam se uhvatio za ova slova pa odatle i komentar :)
Taj jedan frejm sam teško računao kao ulov,samo sam drag n drop sirov fajl sa kartice da se požalim na moje muke u atmosferi  :'(
150/750 EQ3

Yagodinac

Quote from: Sinisa on January 28, 2020, 11:18:57 amČak i da sam uspeo da isfotkam frejmove,ne verujem da bi ispalo bolje od tvog teleobjektivskog rada :)

Grešiš, ovaj, vrlo grešiš povodom toga  ::)
Kad god sam upoređivao teleobjektiv i teleskop na DS objektiva uvek je teleobjektiv prilično izvisio - naprosto zbog aperture. Izuzetak su sjajni DSO tipa M31, M42 i slično. Generalno tu postoji neka granica, recimo da je to za 55-250 da lupim 14mag/arcsec, i ti sve što je tamnije od toga jednostavo ne registruješ - a 150/750 na 14mag je tek počeo da se zagreva  ;)
Ako mi ne veruješ probaj na proleće neke galaksije, recimo Markarianov lanac teleobjektivom, pa uporedi sa teleskopom. Ja bih se unapred kladio na teleskop.

Sinisa

Quote from: Yagodinac on January 28, 2020, 01:57:06 pmGrešiš, ovaj, vrlo grešiš povodom toga  ::)
Kad god sam upoređivao teleobjektiv i teleskop na DS objektiva uvek je teleobjektiv prilično izvisio - naprosto zbog aperture. Izuzetak su sjajni DSO tipa M31, M42 i slično. Generalno tu postoji neka granica, recimo da je to za 55-250 da lupim 14mag/arcsec, i ti sve što je tamnije od toga jednostavo ne registruješ - a 150/750 na 14mag je tek počeo da se zagreva  ;)
Ako mi ne veruješ probaj na proleće neke galaksije, recimo Markarianov lanac teleobjektivom, pa uporedi sa teleskopom. Ja bih se unapred kladio na teleskop.
U ovom slucaju nisam ciljao na granicnu magnitudu,detalje i mogucnost skupljanja signala,radije na one delove na koje covek moze direktno da utice: Samo kadriranje,kompozicija (sto zahteva specificno vreme,na primer ti si ugrabio sansu i drzao i clustere i kometu po centralnoj vertikali fotografije sto izgleda jako lepo),i naravno kao i uvek,vrhunska obrada :) Cilj astrofotografije je,vecinom,da prikaze stvari koje golo oko ne vidi,i mogucnost da se ta fotografija podeli sa ljudima,ali ti se ipak potrudis da to izgleda esteticno,fotografski. I te stvari obicno cine celokupni rad,zar ne?
150/750 EQ3

Yagodinac

Kometa C/2017 T2 PANSTARRS je trenutno negde oko Kasiopeje i biće fotogenična narednih meseci. Poslednje procene kažu da neće biti spektakularna, možda se čak neće ni videti golim okom. Ja je pre neki dan nisam mogao videti dvogledom.
29x30sec, ISO1600, 150/750.

Comet C/2017 T2 PANSTARRS by Millan Milloradovic, on Flickr