• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Komete, asteroidi, meteori - mala tela Sunčevog sistema

Started by ivanmsk, February 21, 2012, 07:32:56 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

gile.ms

Posle duže pauze malo sam obnovio opremu pa sam izašao u lov na kometu C/2017 T2 (Panstarrs), taman dok je u prolasku pored galaksija M81 i M82 - tipičan "Messier moment".

Montaža Star Adventurer i EOS 550d sa starim manuelnim objektivom 135mm
22x90sec, F4, ISO 800

U prethodna dva navrata kada sam testirao "domet" montaže primetio sam da mi na 120 sekundi oko polovina frejmova ode u smeće zbog periodične greške pa sam sada smanjio na 90 što možda i nije trebalo obzirom da je meta jako blizu polu pa su i greške manje. Uglavnom, ispucao sam 25 frejmova dok se nisu navukli oblci i odbacio samo 3.

Procedura u Irisu je išla relativno glatko (samo pratim korake iz uputstva), ali kada sam prešao u Photoshop primetio sam da sam malo "zarđao". Nekoliko puta sam se vraćao i ispočetka nameštao levels, curves itd. ali uvek sam dolazio do skoro identičnog rezultata.

Međutim, rep i zelenkasta koma se vide, tako da sam zadovoljan  :)



slika

SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

vasja

Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM

Sinisa

Predobro! Bas sam se pitao da li je neko od forumasa ulovio ovaj momenat dok je meni montaza brljala ;D
Cudi me sto kadar ovog momenta nije dospeo u APOD
150/750 EQ3

vlaiv

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Luger


Boki Aristarh


vlaiv

Quote from: Boki Aristarh on May 26, 2020, 09:39:35 amNi ja ne vidim.... Moderator?

Moderator je video sliku, hvala na pitanju :D

Nije do nas - do drop box-a je, slika je tu i link je tu al dropbox prijavljuje gresku kad treba da prikaze sliku.

Evo dodao sam i tekst ispod slike da moze link da se isprati (on vodi na sliku u punoj velicini).
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

gile.ms

Hvala svima,

@Vasja: NGC3077 sam video još na displeju dok sam nameštao ekspoziciju i prijatno me iznenadila što pravi lep balans na slici :)

@Sinisa: najbliži prolazak je bio još u četvrtak, ali verovatno je da su oblaci učinili svoje. I ja sam imao sreće da sam uhvatio "prozor" od pola sata da fotografišem dok nije došla nova naoblaka.
Nadam se da neće mnogo da joj opadne sjaj do "zakazanog" prolaska pored M106 tamo 22. do 24. juna :)

Mislio sam da dropbox može da posluži za postavljanje slika, ali izgleda mrka kapa. Hvala vlaiv na edit-u, moraću da nađem bolju varijantu.
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

Luger

Hvala Vlaiv, sad se vidi! :)
GileMS, odlicno si je ulovio! Zaista, lijep kadar.

Yagodinac

Quote from: Sinisa on May 25, 2020, 11:51:58 pmPredobro! Bas sam se pitao da li je neko od forumasa ulovio ovaj momenat dok je meni montaza brljala ;D
Cudi me sto kadar ovog momenta nije dospeo u APOD

Još jedan dokaz da slična oprema daje i slične rezultate...
Giletova fotka komete je odlična, ja sam pokušao moju da obradim malo agresivnije pa sam očigledno preterao. Pošto sam se dugo tupio (posebno stack za zvezde u Irisu, posebno kometa, pa računanje pomeraja, pa PS, pa...) mrzelo me da se vratim unazad i sve od početka odradim i dobijem fotku istu kao Giletovu  ;D

C/2017 T2 PANSTARRS And M81 And M82 by Millan Milloradovic, on Flickr

Dakle, 41x30sec, 250mm teleobjektiv na f5.6, ISO1600. Nivo detalja je sličan, kod mene apertura 4cm, kod njega 3cm, ali njegov senzor je tačno toliko bolji; magnitude zvezda takođe slične, čak bi se reklo da je i nebo bilo slično. Jedino što se razlikuje je vreme snimanja.

Luger


gile.ms

Sjajna fotka Yagodinac! Odlična prilika da jedan drugom ::skromno:: nahvalimo rezultate ;D
Nego, kad stackiraš kometu sa pomerajem u irisu - zvezde postanu crtice - da li posle dva stacka uklapaš u photoshopu ili iris ima neku magiju za uklapanje dva stacka za koju ja ne znam? :)
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

Yagodinac

Pa uklapam ručno, nema druge fore. Stavim jedan lejer zvezde gore, drugi ispod kometu i brišem gornji lejer preko komete  ;D

Predrag

Kometa je dobra, ali meni se posebno dopada kako su M81 i M82 ispale sa tim teleobjektivom od 250 mm.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Yagodinac

Pa nije to baš nešto impresivno na 100%, dosta je čupano sa tamne strane. Imam teoriju da galaksije u astrofotografiji jako zavise od aperture. Drugim rečima ako koristiš 250mm f5.6 (44mm aperture) i eksponiraš, štajaznam, sat vremena dobićeš jedan rezultat. Ako uzmeš pedeseticu na f2.8 (17mm aperture) i snimaš ekvivalentno toj blendi, dakle 4x kraće jer imaš dva stopa brži objektiv; odnosno 15min, dobićeš bolji rezultat sa 250mm objektivom.
Razlog: veća apertura ima veću graničnu magnitudu i više detalja može da iskopa u graničnim uslovima, odnosno u spiralnim granama koje se gube u fonu neba.

Uh, ala sam ga zakomplikovao...