• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Komete, asteroidi, meteori - mala tela Sunčevog sistema

Started by ivanmsk, February 21, 2012, 07:32:56 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Predrag

Quote from: Yagodinac on May 28, 2020, 10:34:26 amPa nije to baš nešto impresivno na 100%, dosta je čupano sa tamne strane. Imam teoriju da galaksije u astrofotografiji jako zavise od aperture. Drugim rečima ako koristiš 250mm f5.6 (44mm aperture) i eksponiraš, štajaznam, sat vremena dobićeš jedan rezultat. Ako uzmeš pedeseticu na f2.8 (17mm aperture) i snimaš ekvivalentno toj blendi, dakle 4x kraće jer imaš dva stopa brži objektiv; odnosno 15min, dobićeš bolji rezultat sa 250mm objektivom.
Razlog: veća apertura ima veću graničnu magnitudu i više detalja može da iskopa u graničnim uslovima, odnosno u spiralnim granama koje se gube u fonu neba.

Uh, ala sam ga zakomplikovao...

:)

Znam da voliš da upoređuješ takve stvari, ali ne znam da li si već u nekom tvom tekstu upoređivao ova dva objektiva na noćnom nebu?

Ako nisi eto ideje :)
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Yagodinac

Dobra ideja  ;D
Jedino da bih obezbedio tačno poređenje trebaju mi dva ista fotoaparata. Videćemo.

gile.ms

Jutros sam igrao žmurke sa kometom C/2020 F3 (Neowise)

Čekao sam da izađe iznad komšijinog krova, pa otišao nazad u krevet bez ulova.

Ne znam kako je nisam uočio na displeju (verovatno sanjivost), tek sam je danas video na monitoru kad sam prebacio slike na računar :) imao sam osećaj kao da je neko krišom dok sam spavao fotošopirao kometu na moje snimke ;D
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

Yagodinac


gile.ms

A pardon, izlgeda da sam još uvek pospan ;D

Vreme: 5.7.2020 3:38
EOS 550d, 135mm f/4, ISO 800, 5sec

Kometa je prilično sjajna, pročitao sam da se procenjuje da je oko nulte magnitude.
U narednih par dana sve ranije izlazi pa se nadajmo da joj neće previše brzo opasti sjaj.
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

vlaiv

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Yagodinac

Nulta magnituda...  :o  Konačno jedna dobra vest za ljubitelje kometa.

Luger

 Bravo! Steta sto se pojavljuje  tako rano/kasno. I sto ne vidim taj dio neba.  :'(

Sinisa

Da nije Marka,ne bih ni znao za kometu  ;D
10x1/4 @ 800ISO, 50mm,TEŽAK crop,valja ovo uloviti sa teleskopom sledeće jutro  ;D
C/2020 F3 NEOWISE by Sinisa Niksic, on Flickr
150/750 EQ3

gile.ms

Sjajan ulov Siniša, baš ti se lepo namestila za slikanje.

Od jutros mogu da potvrdim da je kometa vidljiva i golim okom!
U dvogledu 10x50 je fenomenalna! Rep se baš baš lepo vidi.

Evo mojih ulova od jutros, sada sam bio spreman po pitanju gde će se u kom trenutku nalaziti, a i oblaci su bili tu samo estetski, nisu smetali :)

EOS550d 135mm f/4 ISO800 3.2sec





P.S. Ako opet dropbox nešto poremeti, evo ga link ka slikama.
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

Yagodinac

Odlične sličice...
Ustadoh ujutru i ja, i gle čuda - kometa se vidi u dvogledu prilično dobro. Trudio sam se da je uočim golim okom ali je, rekao bih, na granici. Drugim rečima nazirem nešto kad znam gde da tražim, ali daleko je to od spontanog uočavanja.

Snimci su, redom, 50mm, 135mm i 250mm.








gile.ms

Quote from: Yagodinac on July 06, 2020, 04:30:19 pmTrudio sam se da je uočim golim okom ali je, rekao bih, na granici. Drugim rečima nazirem nešto kad znam gde da tražim, ali daleko je to od spontanog uočavanja.

Vrlo lepo Yagodinac!

Ni ja nikad ne bih uočio kometu da nisam znao tačno gde da gledam (eto, prethodno jutro nisam je uočio ni na displeju ;D)
Takođe, golim okom teško da bih je razlikovao od zvezde. Baš je na granici vidljivosti.
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

vlaiv

Meni su ovi vaši radovi fantastični.

Još kad bih se naterao da ili dočekam ili ustanem toliko rano da probam da je ulovim dvogledom ili tražiocem...
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Predrag

Fenomenalne su vam slike.
Još nisam sredio kvar na fotoaparatu (čitaj lenj sam) i sad sam ljut na sebe jer propuštam ovu kometu.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Danijel

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT