• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Komete, asteroidi, meteori - mala tela Sunčevog sistema

Started by ivanmsk, February 21, 2012, 07:32:56 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Yagodinac

Sve lepši kadrovi od lepših. Milina. Konačno i nama na severnoj hemisferi da svane jednom po pitanju kometa  ::)

Predrag

Šta mislite, da li se isplati da pokušam ujutru (da li da ustajem) da fotkam kroz dobsona, pošto mi objektiv ne radi?
Ne znam da li je moguće uslikati kometu sa exp od 1s ili manje kroz teleksop, u fokusu, a da to liči na nešto? S obzirom da nema praćenja.
Uglavnom sam ih slikao samo fotoaparatom.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Yagodinac

Probaj, sa odloženim okidanjem. Pritom stavi najviši ISO koji imaš, probaj da uhvatiš neku najkraću moguću ekspoziciju. Knjige kažu da ti treba 1/1250sec, meni deluje prilično teško da ćeš na f5 nešto dobiti ali probaj ako ništa drugo i kraće izlaganje. Na 1sec ćeš imati veliki pomak i razmazane detalje repa ali ako ništa drugo - probaj i to. Mnogo je sigurnije da probaš bilo kojim objektivom, tipa 18-55 ili slično, sa tripoda.

Predrag

Quote from: Yagodinac on July 07, 2020, 11:34:30 pmProbaj, sa odloženim okidanjem. Pritom stavi najviši ISO koji imaš, probaj da uhvatiš neku najkraću moguću ekspoziciju. Knjige kažu da ti treba 1/1250sec, meni deluje prilično teško da ćeš na f5 nešto dobiti ali probaj ako ništa drugo i kraće izlaganje. Na 1sec ćeš imati veliki pomak i razmazane detalje repa ali ako ništa drugo - probaj i to. Mnogo je sigurnije da probaš bilo kojim objektivom, tipa 18-55 ili slično, sa tripoda.


Tako nešto sam i ja planirao, ali mislim da sa 1/1250 neće niti ništa. I da, verovatno na F5 je teško izvući nešto, a posebno jer će već svitati.
Meni je upravo taj 18-55 pokvaren, a bio sam toliko lenj da nisam tražio nov i sad ludim.
Probaću neku kombinaciju parametara pa šta bude...
Jedini objektiv trenutno mi je tubus :)
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Predrag

Kometa se veoma jasno videla golim okom, pa čak i rep. Napravio sam nekoliko desetina snimaka i kombinovao parametre, a pored toga i je posmatrao kroz okular od 32 mm.
Nisam stigao da prebacim slike komete na računar (večeras će biti), pa ne znam ni kako će izgledati na kraju zbog visokih ISO vrednosti i turbulencija jer je posmatrano sa prozora (tako je moralo).
Slika komete C/2020 (NEOWISE) sa displeja fotoaparata.
Slikano kroz teleskop 250/1200 na dobson montaži.

Slika:

https://web.facebook.com/svemir.blog/photos/a.245703825508/10157412425545509/?type=3&theater
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan


Predrag

Quote from: Yagodinac on July 08, 2020, 09:47:08 amKoliko čudo  :o

Još 2013.godine posmatrao jednu od Panstarss kometa koja se videla golim okom sa jedva primetnim repom i to perifernim vidom. Ipak, ovo je bilo mnogo bolje. Uglavnom su to samo neke fleke u okularu. Ova je bila jednostavno sjajna. Solidno vidno polje zauzima i u 32 mm.
Bilo mi je potrebna 1s da je ponađem na nebu.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Luger

Uh,kako je dobra! Jedva cekam punu rezoliciju. Bravo!

Predrag

Hvala Luger.

Ne umem bolje da sredim, jer je u pitanju smo jedno okidanje na 2 s.

Kometa C/2020 F3 (NEOWISE) by Predrag Agatonović, on Flickr
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Danijel

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Predrag

"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

gile.ms

Quote from: Predrag on July 08, 2020, 04:15:19 pmNe umem bolje da sredim, jer je u pitanju smo jedno okidanje na 2 s.

Mislim da dalje sređivanje zaista nije potrebno, sjajan snimak - baš se lepo vidi "podeljen" rep.
Sudeći po ilustraciji koju daje stellarium, taj tamniji deo u sredini repa je u stvari jonski rep koji se vidi pod takvim uglom da se nalazi ispred regularnog.

Mene su prethodna dva jutra omeli oblaci, ali jutros sam imao sjajnu predstavu:

1. EOS 550d 135mm f/4 ISO 800 3.2s:


2. EOS550d 24mm f/4 ISO 800 5s:


Na donjoj slici vide se kometa, iznad nje Kapela (Kočijaš), po sredini orah ;D a desno od oraha Venera u Hijadama i iznad njih Plejade
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

Yagodinac

Wow, fotke su vam vrh...  :o
Eto mene ujutru na nekom brdu povodom toga.

Predrag

"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Yagodinac

Po obećanju evo fotki od jutros. Desno je kometa a levo noktilusent oblaci (NLC). Nikad ih do sada nisam video nad Srbijom što govori u prilog da tu verovatno ima i klimatskog uticaja, a možda su i učestala lansiranja doprinela tome (ne znam, nagađam).
Nisu baš ispali dobro kao Sinišini, ali nema veze, možda to ima veze što sam ja dosta južno od Vojvodine, a možda je doprinelo i što su ovo jutarnji oblaci. Distanca je oko 750km, dakle oblaci su nad zapadnom Ukrajinom.

Biće još fotki kad ih obradim.

Comet C/2020 F3 (NEOWISE) And Noctilucent Clouds by Millan Milloradovic, on Flickr