• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Komete, asteroidi, meteori - mala tela Sunčevog sistema

Started by ivanmsk, February 21, 2012, 07:32:56 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Predrag

Neko je bio vredan sabajle.  ;D

Odlično je. Ja nisam imao sreće sa tim oblacima, bilo potpuno vedro.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Yagodinac

Hvala  :)
Evo još jedne rospije, nekad bi se reklo da slede epidemije, pandemije, padaju vlade i slično... Ma gluposti  ;D

Comet C/2020 F3 (NEOWISE) by Millan Milloradovic, on Flickr

Tačno se vide prašinski i jonski rep.

Predrag

"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Sinisa

Diiiiiiivnooooooooo :o Bravo bravo!!!
Jel to kometa dobila na sjaju? Ljudi mi javljaju da su je videli golim okom bez problema,dok sam se ja mučio da je vidim.
150/750 EQ3

Boki Aristarh

Četvrtak ujutru 09.07.2020. bilo je prvo vedro jutro/noć od kada se pojavila nova kometa na našem nebu a da se može okarakterisati kao "prava", dakle vidljiva golim okom i sa repom kakav kometa i zaslužuje. Za nas dakle nije bilo dileme, idemo da je lovimo! Poranili smo, i otišli na vreme u 02.00 da bismo stigli da na vreme postavimo opremu za snimanje kao i da pripremimo dvoglede za posmatranje. Lokacija standardna, selo Ratković 25 km od Kragujevca. Oprema za snimanje, montaža EQ6 sa fotoaparatom Canon 550D + teleobjektiv od 200 mm i planom da okidamo što je više moguće fotografija da bismo napravili video. Na paralelogramu se šepurio TS dvogled 15×70 koji se pokazao kao idealan insturment za ovu priliku. Upregli smo i manje dvoglede 10×60, i BPC 12×45. Opšti utisak je da je kometa u svim instrumentima briljilala dok je u 15×70 dvogledu bila spektakularna sa jasno podeljenim repom dužine 3,5 do 4 stepena! Naravno, lako je bila vidljiva golim okom. Lepota za oči.... Video ispod je urađen sa gore pomenutom opremom, ekspozicija svakog zasebnog frejma je bila 3 sekunde, a ukomponovano je ukupno 297 frejmova sve dok svanuće nije potpuno izbrisalo kometu... Nebo je bilo potpuno vedro sve vreme. Prizor za pamćenje.

https://aristarh.rs/wp-content/uploads/2020/07/C-2020-F3.mp4

Yagodinac

Fenomenalan klip, baš se lepo vide detalji... Da čovek ne poveruje. Okači negde na YT.

Boki Aristarh

Evo i fotke sa 200 mm teleobjektivom.
Stack od 21 frameova.

Boki Aristarh

Kao i sa 50 mm, single frame...
@Yagodinac: Kada se postavi na YT iz nekog razloga kompresija ga načisto upropasti....


vasja

Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM

gile.ms

@Boki: fenomenalan video, a posle petog gledanja primetio sam da može da se uoči i pomeraj komete u odnosu na zvezde :)

Jutros sam ponovo poranio da probam da uradim "popravni" za širokougaonu sliku sa orahom, tj. da probam orah da osvetlim blicem. Nisam nešto zadovoljan kako je ispalo pa sam odustao i zamalo da se vratim nazad na spavanje kada sam u dvogledu uočio jedva vidljive noktilucentne oblake.

EOS 550d, 135mm f/4 ISO 400 2s:


A danas ovde vidim Yagodinčev post sa istim tim oblacima :)

Quote from: Yagodinac on July 10, 2020, 01:01:40 pmPo obećanju evo fotki od jutros. Desno je kometa a levo noktilusent oblaci (NLC). Nikad ih do sada nisam video nad Srbijom što govori u prilog da tu verovatno ima i klimatskog uticaja, a možda su i učestala lansiranja doprinela tome (ne znam, nagađam).
Nisu baš ispali dobro kao Sinišini, ali nema veze, možda to ima veze što sam ja dosta južno od Vojvodine, a možda je doprinelo i što su ovo jutarnji oblaci. Distanca je oko 750km, dakle oblaci su nad zapadnom Ukrajinom.



Evo, tačno sve mogu da prepišem što je Yagodinac napisao  ;D
Ono što me fascinira je da se na našim fotkama tačno vidi paralaksa koju pravi 90-tak kilometara - ja sam kometu gledao kroz oblake, a Yagodinac sa strane.
Moja fotka je u 3:50 snimljena - šta kaže Exif na tvojoj Yagodinac? Možda možemo da uradimo neku triangulaciju i da tačno ocenimo lokaciju oblaka :)
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

Sinisa

Divne kometLe i divni oblaci!!! Sviđa mi se aktivnost kometa u 2020. :)
150/750 EQ3

Luger

Kakva ljepota, nemam rijeci! Svaka cast za akciju.
Izgleda da cu ja biti jedan od rijetkih koji je nece vidjeti. Jednostavno, nemam odakle.  >:(

Danijel

Prekrasne su vam fotografije ljudi! Sve jedna ljepša od druge. :)

Ja snimam al nemam vremena obraditi ih pa ću to napraviti kasnije. Tko zna što je na njima. ;D
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

spadej

Evo i mog pokusaja...  300mm objektiv



C2020 NEOWISE
by Dejan Spasojevic, on Flickr

spadej

i jos jedna...na 24mm



C2020 NEOWISE wide
by Dejan Spasojevic, on Flickr