• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Novi M31

Started by Bobo, October 01, 2005, 10:46:12 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bobo

Evo moja nova fotka M31:

http://free-zg.t-com.hr/astrobobo/astrofoto/m31_15.jpg

15 fotki, svaka po 5-6 minuta ekspozicije. Canon 20d, ISO 800, kroz Pentax 75mm SDHF refraktor. Ukupna ekspozicija skoro 90 min. Jos toliko i fotka ce biti stvarno opaka!  :wink: Inace jucer je bilo taaaako dobro i bistro nebo (ali i hladno!) da je taj jucerasni set fotki ispao puuuno bolje nego prvi set koji sam snimao prije cca mjesec dana! Puno manje suma, bolji kontrast..eh da je tako svaki puta..

vanillasky

Ej , ma fotka je bas shit  :lol:  :lol:  :lol:  Toliko je losa da mi je sad wallpaper. Nego kako ide tu kod pracenja ? Jel ides rucno i gde si je obradjivao ? M31 je prvo sto cu probati sa philipsom a posle m31 ide orion nebula. To je ono sto bi trebalo sigurno da mi uspe. Sta bi meni preporucio : koliku exp ( mislim da znas da imam etx-a 70 )

vanillasky

E da, jos nesto . Ima kao sto znas topic ASTROFOTOGRAFIJA, jeste da fotke nisu kao tvoje ali bi bar po meni bilo najbolje da i ti tamo postujes tvoje fotke , kako bi ljudi odmah videli sta rade clanovi ovog foruma. K ?

sashastar

Fotka je super  :)
Samo me zanima da li je izokrenuta ili mi se cini ?

Bobo

Quote from: "vanillasky"E da, jos nesto . Ima kao sto znas topic ASTROFOTOGRAFIJA, jeste da fotke nisu kao tvoje ali bi bar po meni bilo najbolje da i ti tamo postujes tvoje fotke , kako bi ljudi odmah videli sta rade clanovi ovog foruma. K ?


A dobro..al to mi je malo blesavo, jer se taj topic odnosio na nesto sasvim deseto. Po ovome bi zapravo na forumu trebalo biti samo 2-3 topica i onda unutra gurati sve. Ja radim kao sto se to oduvijek radilo na newsima - nova tema - novi topic.

Bobo

Quote from: "vanillasky"Ej , ma fotka je bas shit  :lol:  :lol:  :lol:  Toliko je losa da mi je sad wallpaper. Nego kako ide tu kod pracenja ? Jel ides rucno i gde si je obradjivao ? M31 je prvo sto cu probati sa philipsom a posle m31 ide orion nebula. To je ono sto bi trebalo sigurno da mi uspe. Sta bi meni preporucio : koliku exp ( mislim da znas da imam etx-a 70 )


Naravno da mora biti runih korekcija pracenja. Korekcije radim tako da gledam kroz mali 60mm refraktor koji je montiran paralelno sa Pentaxom. Ekspozicija? Isprobaj pa ces vidjeti :) Za pocetak 10-20-30 sekundi tako da ne moras raditi korekcije pracenja.

Bobo

Quote from: "sashastar"
Samo me zanima da li je izokrenuta ili mi se cini ?


Da, obicno je na fotkama rotirana 180 stupnjeva. Ne razumijem zasto, jer kad dignem teleskop, upravo je M110 "gore", a ne ispod M31.

sashastar

Iskreno da ti kazem posto je fotka ok. nije bitno da li je okrenuta
Ja sam je skinuo i lepo okrenuo i sve je super.

Bobo

Quote from: "sashastar"Iskreno da ti kazem posto je fotka ok. nije bitno da li je okrenuta
Ja sam je skinuo i lepo okrenuo i sve je super.


Ma nema problema..samo kazem, meni je cudno da je ljudi okrecu, a to je zapravo naopako ako gledas od horizonta prema gore.

gucic

Da nisi na ovoj fotki uslikao i NGC206? a? on je dosta sitan ali ko zna...Meni se cini da jesi.

Bobo

Quote from: "gucic"Da nisi na ovoj fotki uslikao i NGC206? a? on je dosta sitan ali ko zna...Meni se cini da jesi.


Nemam pojma sta je 206. Na fotki su definitivno M110 i M32. Daj neki link ili objasnjenje?

sashastar

Name : NGC  206
Other name : H V 36            
Object type : Nebula + stars

Desno od M32 u M31 blizu kraja
Ali ja ne mogu da uocim gde je

sashastar

Ovako izgleda u M31


Bobo

Quote from: "sashastar"
Desno od M32 u M31 blizu kraja
Ali ja ne mogu da uocim gde je


Aha..to ti je flekica skroz desno, malo gore. Uvijek se vidi, to nije tesko uhvatiti.

Bobo

Evo malo sam se "igrao" sa fotkom M31 i potrazio kuglaste skupove doticne galaksije i njenih kompanjona. Za sad mi je najbolji izvor:

http://www.angelfire.com/id/jsredshift/gcm31ccd.htm

..nazalost ne mogu prokuziti gdje se tocno nalazi G1  :cry:

No zato sma napravio malu slikicu gdje su kuglasti skupovi oko M110:



Slika je rotirana da odgovara ovoj:

http://www.angelfire.com/id/jsredshift/ccd2.htm

G 63 je magnitude 16.6..mislim da se nazire i G 54, ali je izgubljen u sjaju galaksije. U svakom slucaju cini mi se da definitivno mogu doci do magnitude 17.5-18! To je poprilicno bolji rezultat nego sto sam se nadao!