• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

"deseta planeta" ima i satelit

Started by Sich, October 02, 2005, 10:17:34 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sich

hehe, pa iznenadjenje. koiko daleko a ima i satelit

doro nije prvi objekat u kajperovom pojasu sa satelitom, ali je interesantno

http://www.space.com/scienceastronomy/ap_051001_newmoon.html
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Skyw@lker

"Covek zivi u konacnom svetu, ali njegova masta ne."

Bobo

A jeste skontali ime...Xena...pa to je strasno, veci trash nisam u zivotu vidio..

sashastar

Nemoj tako Bobo to je velika ratnica (ako nisam nesto pomesao) :P

Mene samo jedmo muci jedva uspeju da uhvate veci objekat
i odma to je desta planeta a sad vec upecali i mesec.

Sasa

"Brown labeled the object a planet and nicknamed it Xena after the lead character in the former TV series ``Xena: Warrior Princess.'' "

Ne mogu da verujem. Nemoguce!!!

Pretrazio sam Grevsa, Srejovica, Ovidija, Zamarovskog itd. itd. u potrazi za g-djom Xenom, a onda procitam ovo gore. Nemam reci.

sashastar

Imali nesto po nasem imenu imenjace  :lol:

Barem:
Aleksandar Blackhole
Sasa wormhole
Sasha kamencic

Bobo

Idem ja pronaci novi planet..pa da ga mogu nazvati Mirko, a satelit ce odmah biti Slavko! Pa nek ga Ameri traze po njihovim serijama! A mogao bi ga nazvati i Walker, teksaski rejndzer..

NShappy

XENA i ne zvuči toliko loše osim ako ne znate iz koje niskobudžetne serije je potekla. Kako će deci za 100 godina objašnjavati otkud ime planeti?!?

Ako neko naš otkrije novu planetu, predlažem ime POPADIĆ.

vanillasky

Sledeci ce se zvati red sonia ili buffy

Sich

Quote from: "NShappy"XENA i ne zvuči toliko loše osim ako ne znate iz koje niskobudžetne serije je potekla. Kako će deci za 100 godina objašnjavati otkud ime planeti?!?


sreca, pa to ime je samo brown-ova pusta zelja

inace jedan jako interesantan sajt. brown-ov je i posvecen je njegovoj kcerci:
http://www.gps.caltech.edu/~mbrown/lilah/

posebna paznja na rubriku "Other thoughts from Lilah's Dad", naravno brownove misli :)
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

sashastar

Vi se pojedite od sekiracije ali moje ime ima jedan asteroid  :D

ASTEROID 3680 SASHA

Bobo

Eh da su iz Visnjana mogli nastaviti sa pracenjem otkrivenih asteroida, svako od nas je mogao imati jedan sa svojim imenom! I jos uz to i cijelu rodbinu na nebu..

sashastar

Zaboravio si da dodas i komsinicu to nisi smeo da zaboravis.

Znam da si malo ljubomoran ali da te malo utesim

Simpsons-Bobo - Childhood teddy bear of Mr. Burns
ovde je otkriven Bobo

p.s. Mala sala

marino2

slazem se da je sve ovo sa xenama i gabriellama i stajaznamkime pomalo morbidno i neukusno, no s druge strane ljudi "igraju" na dvije stvari a i njih treba uracunati u nase osude ili odobravanja!

prije svega, svi znamo kako NE POSTOJI DOVOLJNO DOBRA definicija pojma "Planeta"!
(dakle, "moja rijec protiv tvoje" da je nesto planet ili nije!)

evo kako novine,javnost,kongres...razmisljaju!

ja napisem clanak u novinama i stavim naslov;
2003 UB313 ima pratioca
urednik (ima pravo na to;) naslov promijeni u;
deseta planata, xena, ima mjesec gabriella

prvi je naslov nezanimljiv i za sredinu novina, al potonji ide na zadnju stranu!
ljudima vise "lezi" drugi naslov jer prvog i ne vide

kada je rijec o nasa-i, tko ce im dati lovu da traze nebeska tijela oko 2003 UB313, ali kada je rijec o "famoznoj" desetoj planeti onda je to druga igra
(inace izgleda da pomalo svako novootkriveno tijelo u kuiper-beltovom pojasu otkriveno od amerikanaca ima najprje nazv "deseta planeta")



s druge strane, a imajuci u vidu da ne postoji tocna i nedvosmislena definicija planete istraivacki tim se bori za svoje rezultate, astronomi znaju da je xena zasada samo "nickname" interno slozen od strane otkrivaca i prihvacen od medija
ali ljudi se bore za svoja imena i za svoje rezultate i to im se ne smije spocitavati, uostalom neka svoju guzicu pokrenu gospoda iz IAU pa da se vise rijesi taj i drugi problemi

takodjer, price da se "planete" nazivaju po grckim, rimskim ili kojim vec bogovima nemaju puno smisla, pogledajmo samo primjere jupiterovih, saturnovih i drugih novootkrivenih satelita, ispocetka su to bila "ugledna" imena, a danas???

m

po meni najispravnije rijesenje je da uredbom kazemo; imamo devet planeta a ostalo su velika nebeska tijela (kbo, sto vec)

Bobo

Daj Marino nemoj pricati gluposti! Nazvati objekt veci od Plutona po liku iz TV serije je totalni trash! I to bez obzira na "naslovnice". Ako su prvi od tih objekata nazvali "Sedna", bar su mogli i kasnije nastaviti sa pristojnim nazivima, a ne "Santa" i "Xena". Doduse, ne bi se cudio da su isli namjerno sa glupavim imenima da se mozda odmah vidi da su to privremena imena ili kao "osvetu" IAU i drugima koji su ih popljuvali sto su bez dozvole isli davati imena objektima. Mozda i oboje.

Inace, iz par citata iz teksta se vidi da su dosta oprezni sa definicijama:

"The existence of the moon will help astronomers resolve the question of whether 2003 UB313, temporarily nicknamed "Xena," is more massive than Pluto and hence the 10th planet."

"We were surprised because this is a completely different type of satellite from anything we've seen before," said Dr. Mike Brown, professor of Planetary Sciences at the California Institute of Technology in Pasadena. "It is essentially a new class of satellites to large Kuiper Belt objects."

"The names "Xena," "Gabrielle," "Santa" and "Easterbunny" are temporary nicknames until the International Astronomical Union (IAU) rules on their official names. The proposed names have been submitted to the IAU and will follow the mythological and spiritual traditions of Kuiper belt objects. Meanwhile, the IAU has stated it will not rule on a name until the IAU Working Group in charge of defining a planet determines a minimum size for a planet. Until then, the IAU considers all objects discovered in the outer solar system as "Trans-Neptunian" objects."