• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Supernova u NGC 4216

Started by Ljubo, January 29, 2024, 12:42:02 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ljubo

Na slici je sjeverni dio velike skupine galaksija poznatije kao Virgo jato (iznad Markarijanovog lanca). Dvije najsjajnije galaksije na slici - M99 u gornjem desnom uglu, te NGC 4216 u donjem lijevom uglu su spiralne galaksije, s tim što prva izgleda kao Mliječni put kada bi ga gledali iz "ptičije" perspektive, a druga isto kao kako bi naša galaksija izgledala gledana "sa strane".

Plavim markerima je označen položaj eksplozije Supernove SN 2024gy, koju je 4. januara ove godine otkrio japanac Koichi Itagaki, a ja sam je snimio 14. januara, kada je još uvijek uvećavala svoj sjaj (oko 13-te prividne veličine). Supernova je tipa Ia, a čije proučavanje ima veliki značaj za utvrđivanje širenja našeg kosmosa u cjelini (mjerenje Hablove konstante - https://en.wikipedia.org/wiki/Type_Ia_supernova )
Slika je stek 22 pojedinačne ekspozicije od po 25 sekundi (ukupno nešto manje od 10 minuta) pomoću teleskopa RASA 11 i moje nove full-frame kamere ASI6200MC Pro.

Još se obučavam u obradi, pa za ovaj put samo Siril i PS, s tim što sam probao i GraXpert, ali je DBE već bio obavio posao.

Moram istaći da imam problem sa curenjem svjetla od komšijskog reflektora kroz improvizovani dew shield, koji, kako sam nedavno ustanovio, dovodi do toga da lajtovi i fletovi ne mogu da se poklope - što bi rek'o jutjuber Cuiv, imam "donats of doom". Ali poradiću na tome da se to otkloni.

Takođe, ovaj snimak je 50% ful frejma, ja sam odradio krop na 90%, ali zbog totalno nerazumljivom ograničenja od samo 128kb, nisam to ovdje kačio. Uglavnom, ASTAP kaže ima 50 NGC i IC galaksija na većem snimku. Od onih najpoznatijih to su:

NGC 4168
NGC 4206
NGC 4208
NGC 4216
NGC 4222
NGC 4254
Coma Pinwheel
Virgo Cluster Pinwheel
M 99
NGC 4267

vlaiv

Odličan ulov.

Quote from: Ljubo on January 29, 2024, 12:42:02 amTakođe, ovaj snimak je 50% ful frejma, ja sam odradio krop na 90%, ali zbog totalno nerazumljivom ograničenja od samo 128kb, nisam to ovdje kačio

To je do podešavanja foruma, verovatno zbog prostora na serveru. Iskreno, nemam pristup tom delu, niti znam gde i ko hostuje forum astronomskog magazina.

Veće slike je najbolje kačiti pomoću nekog online servisa za deljenje fotki.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Yagodinac

Interesantno, posle desetak dana je boja jasno bela. Na početku ako se dobro sećam, zbog udarnog talasa koji se kreće relativističkom brzinom u prvim satima/danima imamo plavi pomak. Za nas koji nemamo spektral analajzer, samo boju možemo da primećujemo (mada to generalno i nije nikakav siguran parametar, jedino spektrografija daje prave odgovore).