• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

254/1200 DRACO Flex

Started by milan, May 14, 2012, 11:42:58 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

milan

Teleskop je stigao jos u utorak ali sam hteo da sacekam prvo posmatranje,pa da otvorim temu.
U petak je bilo vedro i seeing je bio dobar pa smo krenuli od planeta:Saturn,po meni najlepsa planeta,na njemu se jasno videla razdelnica izmedju prstenova,kao i njegove pruge.
Sledeci je bio Mars:polarne kape su se videle jasno,plava polja su se nazirala ali opet videla.
Komentar za sve deep sky objekte je kratak ali puno govori:vauuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu!!!
M57 sija,na njemu se jasno videla rupa u sredini,na M82-cigari su se sa 10mm okularom jasno videli detalji,a od svih galaksija koje sam gledao najlepsa mi je M51 u kojoj se vide kraci,M104,ngc 4565 je kao leteci tanjir.
A M13 je posebna prica, upeva da ga razdvoji skoro skroz i to mi je definitivno najveci dozivljaj od te veceri.

Uopste se ne kajem sto sam uzeo gore navedeni teleskop zato sto vredi svaku paru datu za njega. ;)
HARWIX panarett 8x30
254/1200 Draco Flex Dobsonian
Dvogled TS 10x50 Le

Predrag

Čestitke za novu skalameriju!

Ipak je 254 mm baš to - 254 mm. Potpuno razumem oduševljenje.

Vedro nebo!
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Sekula

Sjajno!

Želim još puno uhvaćenih M-ova, NGC i IC objekata. Samo nek je vedro, noći ne previše hladnih i toplog čaja i od adekvatne osobe pod zvezdama zagrljaja.   :)
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Yagodinac

Za neke uobičajene posmatračke apetite je (po meni) 250mm dovoljno za ceo život. S njim ne možeš da stigneš da pronađeš sve objekte koje je on u stanju da prikaže, čak i kad bi posmatrao svakog dana do kraja života  8)
Svakako best buy čak i za iskusnog astrofotografa; dok makina radi i snima ti ovamo gledaš to isto uživo  ;D

Darchy

Odlichna sprava i svakako posmatracki best buy. Dobro da te sluzi, bolji da promenish! /Flex :)
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

mravic

Bas mi je drago sto si pazario teleskop i da ti se svidja. Pa zato je ovo zahladjenje... :'(
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Laci

Neka te dugo i dobro služi uz što više vedrih noći :)
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Predrag

Quote from: mravic on May 14, 2012, 10:18:36 pm
Bas mi je drago sto si pazario teleskop i da ti se svidja. Pa zato je ovo zahladjenje... :'(


Da bre, nisam odmah shvatio odakle sneg kod na polovini maja suseda, ali evo odgovora! ;)
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Predrag

Uh, zaboravo zagrade (na polovini maja), ali suština je ista.  ;D
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

kostur

Ništa, pakuješ se i dolaziš na Letenku ;D
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

kruska

treba da uvedemo pravilo da se hvaljenje novim teleskopom iskljucivo obavlja po kisnom vremenu.
ovako necemo sunca videti do juna..    ;D
http://kasiopeja.webs.com/
Gran Canarias, and the Great Attractor
[ Img]     [ /Img]

kostur

:D nije, u četvrtak je Sunce, pa do kraja meseca valjda.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

milan

Quote from: mravic on May 14, 2012, 10:18:36 pm
Bas mi je drago sto si pazario teleskop i da ti se svidja. Pa zato je ovo zahladjenje... :'(

Teleskop je stigao u utorak a do subote je bilo vedro,tako da ta teorija otpada.
Quote from: kostur on May 15, 2012, 08:28:26 am
Ništa, pakuješ se i dolaziš na Letenku ;D

Naravno!!!
HARWIX panarett 8x30
254/1200 Draco Flex Dobsonian
Dvogled TS 10x50 Le

gile.ms

Iskrene čestitke na novom instrumentu i puuno vedrih noći da provedeš uz njega  :D
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

Luger

Neka ti je srecna makina i da ti (nam) se sto prije razvedri.