• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Zalasci Sunca

Started by Danijel, May 15, 2012, 09:12:31 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Danijel

Zalasci Sunca znaju biti veoma lijepi, no ponekada se do zanimljivih fotografija dođe sasvim nenamjerno. Tako su nastale ove četiti fotografije. Vrijeme je bilo oblačno i pred sam zalazak Sunca se na zapadu malo razvedrilo pa sam iskoristio priliku i pokušao snimiti Sunčeve pjege. Znao sam da kvaliteta neće biti kakvu sam želio, no onda se dogodilo ovo ;)

Fotografija 1:
Canon EOS 450D
Date/time 15.05.2012. 17:52:45 UT
Exposure time 1/100 s
ISO 200
Aperture value f/5.6
Focal length 250 mm
Mjesto snimanja Virovitica / Sveti Đurađ

Fotografija 2:
Canon EOS 450D
Date/time 15.05.2012. 17:53:39 UT
Exposure time 1/100 s
ISO 200
Aperture value f/5.6
Focal length 250 mm
Mjesto snimanja Virovitica / Sveti Đurađ
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Danijel

I na kraju, zalazak iza krova kućerka :)

Fotografija 3:
Canon EOS 450D
Date/time 15.05.2012. 17:54:10 UT
Exposure time 1/100 s
ISO 200
Aperture value f/5.6
Focal length 250 mm
Mjesto snimanja Virovitica / Sveti Đurađ

Fotografija 4:
Canon EOS 450D
Date/time 15.05.2012. 17:55:08 UT
Exposure time 1/100 s
ISO 200
Aperture value f/5.6
Focal length 250 mm
Mjesto snimanja Virovitica / Sveti Đurađ
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Sekula

Odlične slike Danijele. :)
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Predrag

Sad sam ih baš pogledao na FB. Odlično je ispalo!
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Danijel

Facebook obično degradira kvalitetu tako da slike nerado tamo stavljam, ali ove su ispale dobro :D
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Luger

Odlične slike.
Imam i pitanje: Ne vidim u opisu da je upotrijebljena Baaderova folija? Da li je?
Mislim da mozda i nije,zato ste je snimano u sumrak,ali opet ne bih da se pravim pametan i da probam nesto pa da se onda cesem.
Jesam jednom probao, ali sa 1/4000,toliko sam bio hrabar,za manje...ne :)

Danijel

Da, za takve snimke Sunca obavezno uvijek ide Baaderova folija ili sličan filter.
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

gilecais

Daniele odlicno Sunce.. ;D

Luger

Hvala na odgovoru Danijele.Nisam bio siguran da i u sumrak mora ici folija.

Kizza

Ima retkih trenutaka i kad možeš da slikaš bez folije.Evo jedne moje,slikano u pokretu,sa jednog mosta.Ispalo je,kao što se vidi,da je na drvetu.Sasvim slučajno  ;D
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Luger

Ne mogu vise da pronadjem originalnu sliku,ovdje je malo pojacana crvena,ali je i Sunce bilo jako,jako crveno,zato sam i slikao.Jeste pretjerana boja,ali,vjerujte, ne bas toliko.
S obzirom da se pocetnicki bavim i fotografijom i astronomijom,moguce da su mi i podesavanja na aparatu bila pogresna.Ali,meni je zanimljivo ispalo :)

Danijel

Ja sam snimao teleobjektivom, a tada je poželjno staviti filter. Kod fotki širokog kadra to nije toliko kritično kad je Sunce na samom zalasku ili izlasku.
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Yagodinac

Snimati Sunce bez filtera teleobjektivom možete ALI SAMO AKO SIGURNO ZNATE ŠTA RADITE.
Svi moji zalasci na forumu su snimani bez astrosolar folije. Pritom ISO smanjim na 100 a blendu maksimalno suzim, nekad idem i do 32 mada najčešće to bude 10-15. Svakako da čekam da Sunce maksimalno siđe niže i da njegov sjaj bude najmanji; pritom vremena ekspozicije budu oko 1/100 - 1/500 u proseku.

Teleskopom sam takođe snimao zalaske ali sa restriktorom, tj sa onom rupom od 4cm na poklopcu. Međutim, postoje zalasci gde je Sunce izuzetno sjajno na zalasku (velika transparencija), to se lako prepozna; tad je najpametnije preskočiti snimanje.

Sekula

May 16, 2012, 11:35:11 pm #13 Last Edit: May 17, 2012, 03:48:46 am by Sekula
Quote from: Yagodinac on May 16, 2012, 10:57:04 pm
Snimati Sunce bez filtera teleobjektivom možete ALI SAMO AKO SIGURNO ZNATE ŠTA RADITE.
Svi moji zalasci na forumu su snimani bez astrosolar folije. Pritom ISO smanjim na 100 a blendu maksimalno suzim, nekad idem i do 32 mada najčešće to bude 10-15. Svakako da čekam da Sunce maksimalno siđe niže i da njegov sjaj bude najmanji; pritom vremena ekspozicije budu oko 1/100 - 1/500 u proseku.

Teleskopom sam takođe snimao zalaske ali sa restriktorom, tj sa onom rupom od 4cm na poklopcu. Međutim, postoje zalasci gde je Sunce izuzetno sjajno na zalasku (velika transparencija), to se lako prepozna; tad je najpametnije preskočiti snimanje.


Apsolutno je ovo tačno. Intenzitet Sunca jako brzo i naglo skače na samo izlasku i obrnuto pada na zalasku. Treba biti vrlo oprezan. Još uvek postoje yoga veliki zagovornici tzv Sun gazinga-a gde se ljudima preporučuje da Sunce posmatraju odmah svaki dan 10 min svakog jutra na izlasku jer će time zadovoljiti sve prehrambrene i energetske potrebe. Koliko je ovo opasno ne vredi objašnjavati pojedincima koji veruju u ovako nešto i ne daju se ubediti u suprotno.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

zozo83

Quote from: Sekula on May 16, 2012, 11:35:11 pm

Apsolutno je ovo tačno. Intenzitet Sunca jako brzo i naglo skače na samo izlasku i obrnuto pada na zalasku. Treba biti vrlo oprezan. Još uvek postoje yoga veliki zagovornici tzv Sun gazinga-a gde se ljudima preporučuje da se Sunce posmatraju odmah svaki dan 10 min svakog jutra na izlasku jer će time zadovoljiti sve prehrambrene i energetske potrebe. Koliko je ovo opasno ne vredi objašnjavati pojedincima koji veruju u ovako nešto i ne daju se ubediti u suprotno.


Apro po ovoga sto je sekula rekao, ja mislim da sam procitao ili da je bilo na TV-u, da se jedna lujka hranila suncevom svetloscu, stim da hranu nije jela, za vodu nisam siguran i koliko se secam nije dobro zavrsila, ali to su vec drugi mozgovi, to je tesko razumeti
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,