• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Tranzit Venere 2012 - astrofoto radovi

Started by Milan Nikolic, May 18, 2012, 11:07:14 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

bratislav

June 23, 2012, 06:43:43 am #105 Last Edit: June 23, 2012, 07:38:47 am by bratislav
Evo i jedne low-res fotke sa donje/Juzne hemisfere. C9.25+0.63 reducer+Canon300D (Baader solar film). Boje 'doterane' u fotosopu (Baader malo vuce na ljubicasto)
Jos nemam vremena da obradim video zapise (AVI) za mozaike >:-(
(jedna slicica za ilustraciju - C9.25 @f/6.3 (1500mm) Baader solar film, DMK21)

bratislav


bratislav

Samo da ilustriram probleme sa mozaicima u ovakvim fotkama. Prvo sam morao da odvojeno procesiram povrsinu Sunca i samu Veneru, jer su moji AVI od 30 sekundi su bili predugi - planeta se pomera prebrzo !!! Zato je povrsina oko same Venere tako "mutna" - kad stack-ujem samu planetu, granulacija se zamuti. Ako dam stakeru da izvuce granule, planeta se zamuti.
Osim toga seeing ( (ne)mirnoca atmosfere) je tako losa tokom dana da je svaki frejm bukvalno razvucen na sve strane, kao komad velikog papira na vodi - sve se leluja na sve strane. To znaci da susedne slike koje treba da formiraju mozaik cesto sasvim razlicite u delovima gde se preklapaju, sto cini mozaike gotovo nemogucim. Za sada se jos ne predajem ...

Yagodinac

Zaista dobre fotke; treba vremena da se taj SC ohladi a i treba atmosfera da bude mirna za granulaciju. Bravo  ;D

Milan Nikolic

Ne znam, kakav je osećaj vama koji ste videli tranzit svojim očima? Meni je baš krivo, a verujem i svima koji su to propustili.

Sekula

Quote from: bratislav on June 23, 2012, 12:44:44 pm
Samo da ilustriram probleme sa mozaicima u ovakvim fotkama. Prvo sam morao da odvojeno procesiram povrsinu Sunca i samu Veneru, jer su moji AVI od 30 sekundi su bili predugi - planeta se pomera prebrzo !!! Zato je povrsina oko same Venere tako "mutna" - kad stack-ujem samu planetu, granulacija se zamuti. Ako dam stakeru da izvuce granule, planeta se zamuti.
Osim toga seeing ( (ne)mirnoca atmosfere) je tako losa tokom dana da je svaki frejm bukvalno razvucen na sve strane, kao komad velikog papira na vodi - sve se leluja na sve strane. To znaci da susedne slike koje treba da formiraju mozaik cesto sasvim razlicite u delovima gde se preklapaju, sto cini mozaike gotovo nemogucim. Za sada se jos ne predajem ...


Bravo Bratislave!  :)
Prelepe fotografije sa jako velikom oštrinom, kontrastom i detaljima.

Quote from: Yagodinac on June 23, 2012, 02:33:35 pm
Zaista dobre fotke; treba vremena da se taj SC ohladi a i treba atmosfera da bude mirna za granulaciju. Bravo  ;D


Zapravo, uticaj seeinga na solarnu fotografiju je strahovito značajan. Mnogo, mnogo više značajan i presudan nego li što je to recimo za snimanje deep sky objekata. Nije bez razloga važno postavljane solarnih foto-instrumenata na što višoj poziciji iznad tla, tj na visokim stubovima.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

CyberianIce

Do sada najlepsa fotografija tranzita venere 2012 koju sam video:



Hinode Views 2012 Venus Transit (NASA, Hinode, 06/05/12)

On June 5, 2012, Hinode captured these stunning views of the transit of Venus -- the last instance of this rare phenomenon until 2117. Hinode is a joint JAXA/NASA mission to study the connections of the sun's surface magnetism, primarily in and around sunspots. NASA's Marshall Space Flight Center in Huntsville, Ala., manages Hinode science operations and oversaw development of the scientific instrumentation provided for the mission by NASA, and industry. The Smithsonian Astrophysical Observatory in Cambridge, Mass., is the lead U.S. investigator for the X-ray Telescope.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S