• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Kineski laser

Started by milan, May 20, 2012, 10:55:23 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sale11472

Quote from: 5ja on May 21, 2012, 07:30:59 pm
...I da, svim laserima treba hlađenje, ako radi dugo u kontinuitetu oslabiće sigurno, moguće da zbog toga misliš da utiče spoljašnja temperatura na njega? ...


Pazi ako na malo hladnijem vremenu moram da ga "grejem" u ruci da bi uopšte radio onda je to definitivno osetljivost na spoljašnju temperaturu a ne problem hlađenja zbog dugog rada (iskreno kako troši baterije sumnjam da bi i mogao da radi bez prestanka dovoljo dugo da se pregreje).
A što se starta tiče, pa par minuta držim dugme pa onda krene slabašan snop i posle par sekundi pojača na punu snagu (a to je baš baš jako)
Šta ću, kada sam ga kupovao bilo je lepo vreme sa visokom temperaturom a i cena mu je bila neodoljiva ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

stevansan

Ja sam dobio jedan zeleni laser, ciji je output power<200mW. Isto ima problema dok se malo zagreje (par sekundi) i onda krene da radi super. Posto mi je za jednu postavku trebao da radi non-stop zakacio sam ga na univerzalni adapter. Izdrzao je na "Nauk nije bauk" u Nisu 2 dana po oko 9h (bez prekida) i u Novom Sadu na "Festivalu nauke" oko 8h. Jeste da se malo grejao, ali nista mu ne fali. I dalje radi kao nov...

orion310591

Quote from: stevansan on May 23, 2012, 12:01:08 am
Ja sam dobio jedan zeleni laser, ciji je output power<200mW. Isto ima problema dok se malo zagreje (par sekundi) i onda krene da radi super. Posto mi je za jednu postavku trebao da radi non-stop zakacio sam ga na univerzalni adapter. Izdrzao je na "Nauk nije bauk" u Nisu 2 dana po oko 9h (bez prekida) i u Novom Sadu na "Festivalu nauke" oko 8h. Jeste da se malo grejao, ali nista mu ne fali. I dalje radi kao nov...


Jel to bila ona fora s laserom i ventilatorom iz kompa?? :D (Nauk nije bauk)

mzex

Gledam na eBay-u Astronomy lasere i tamo je vecina sa izlaznom snagom 5mW.
Dal je to slabo, ili su ovi kinezi kao fol 200mw?:)

mravic

Ovo drugo, mada ja imam jedan od 5mW i jedan od 30mW a imao sam i jedan od 50mW, nije velika razlika. Video sam i od 100mW koji je bio slabiji od mog 30mW.
Mislim da je taj od 5mW ipak malo slab, tj. slab je ako ga koristis u gradu, ali u mrklom mraku je odlican, cak su ovi ostali i prejaki.
Malo sam udavio sa ovim mW.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

mmilan

Quote from: mzex on May 23, 2012, 10:56:29 am
Dal je to slabo, ili su ovi kinezi kao fol 200mw?:)


Podatak "<100mW" na kineskim zelenim laserima je tačan ali tumači se pogrešno, jer je nepotpun i većina ne zna kako taj laser radi. Za razliku od crvenog lasera, gde sam laser emituje crvenu svetlost, zeleni laser je indirektni i u osnovi je IC laser snage koja je napisana. Pošto je IC zračenje nevidljivo u drugom procesu se IC zračenje "konvertuje" u zelenu talasnu dužinu. Proces u kome IC (od ~800nm) prelazi u zelenu boju (~500nm) je dosta složen i zasnovan je na par odbijanja i prelamanja od/kroz posebne materijale-kristale. U laseru se nalazi i filter koji ne dozvoljava da IC zračenje napusti laser. U svim ovim procesima gubi se dosta snage.

Pažljivo i sa dometom lasera. To što podrazumevate pod dometom je ono što možete da vidite, zeleni laseri bez većih problema osvetljavaju objekte na rastojanjima od više kilometara. Zbog raspiapnja svetlosti sa povećanjem rastojanja "tačka" koju vidite raste i može da ima prečnik reda veličine metar (zbog toga je laser opasan za avione, može potpuno da zaslepi sve u kabini).

I jedna pravna regulativa - prema zakonu SAD kao "laser pointer" mogu da se prodaju samo laseri izlazne snage slabije od 5mW. Sve ostalo nije zabranjeno ali mora da bude konstruisano na malo drugačiji (sigurniji) način i ne može da se zove "pointer". Ovaj propis se odnosi na proizvođače a ne na korisnike.
http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz

CyberianIce

Znaci to moze da se tumaci da mu je potrosnja <100mW a koliki je output power to ni kinez nije znao da izracuna, verovatno zbog loseg kvaliteta materijala. A to i nije bilo isto od primerka do primerka, neki svetle jace neki slabije, iz iste prodavnice isti model sam uporedjivao.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

sale11472

he he to što vi imate su igračke.
Na mom primerku piše 1000 mW   ;D paz' da im ne poverujem  ;D mada moguće je da toliko troši   ::)
Na Letenku ću da donesem i njega i par 1000 baterija  ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Yagodinac

Majku mu; vi svi ko da ste protivvazdušna odbrana  8)
Lepo je imati laser, još lepše ako je jak. Ali najlepše je ne praviti s njim probleme - pre mesec dana jedne noći u hotelu, ja mislim, Aleksandar u Nišu neko nas je opalio laserom iz samog centra grada. Preživeli smo ali pilotima recimo da ne bi bilo prijatno.

stevansan

Quote from: orion310591 on May 23, 2012, 02:10:07 am
Jel to bila ona fora s laserom i ventilatorom iz kompa?? :D (Nauk nije bauk)


Nije, to je bila postavka Centra za promociju nauke. Naš je bio laserski mikroskop.

Danijel

Ja sam ovdje kupio svoj laser:

http://www.laserpointerpro.com/

Piše da je <100 mW i 532 nm

Lijepo se vidi u mraku, a imam i jedan od <5 mW i 532 nm, a razlika je zaista uočljiva. Slabiji se dobro vidi kada se gleda blizu onoga koji njime pokazuje zvijezde, dok onaj jači vide i oni koji su udaljeniji od grupe koja se tiska oko pokazivača ;D
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

spadej

Quote from: Yagodinac on May 23, 2012, 10:22:50 pm
Preživeli smo ali pilotima recimo da ne bi bilo prijatno.


Nesto mi tu nije jasno. Pod kojim uglom bi avion morao da leti, u odnosu na zemljinu povrsinu, da bi laserski zrak mogao da zaslepi pilota? Cini mi se da pilotske kabine nisu toliko otvorene, i da piloti nemaju bas toliki vidik. Kod helikoptera je vec drugacije, tu mozda pilot i moze da pogleda pravo ka zemlji.

CyberianIce

Pa prvo nije svaki avion isto dizajniran, drugo to je narocito opasno prilikom uzletanja i sletanja i trece ko zna kakvu fotoosetljivu opremu nose, ne daj Boze da im osteti instrumente neophodne za let.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Danijel

Čitao sam negdje raspravu pilota o tome i činjenica je da pilotima to uopće ne smeta. Naime, da bi se pilot zaslijepio treba biti malo dulje izložen laserskoj zraci, a što je vrlo teško postići, što zbog brzine aviona, što zbog udaljenosti, a najviše zbog toga što se ljudima ruke prirodno tresu pa ta zraka kada dođe do aviona toliko pleše da nema šanse da osvijetli baš taj pilotski prozor dovoljno dugo da bi pilota zaslijepila. Ista stvar je i s mobitelima u avionu, nije istina da mobiteli mogu srušiti avion jer su avioni tako dobro građeni da imaju sve moguće zaštite od elektromagnetskih smetnji i kao takvi mogu letjeti i kroz olujne oblake. Naravno, to nije preporučljivo jer tamo nema samo EM smetnji nego i električnih pražnjenja i još koječega ;)

Dakle, ne brinite se oko pilota u avionu i lasera, gledajte da si nabavite laser koji će vam biti dobar za korištenje u mraku, ne prejak da vam ne bliješti, ali ni preslab da ga ne morate tražiti ;D
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

mmilan

http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz