• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Kineski laser

Started by milan, May 20, 2012, 10:55:23 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Kizza

Uh,ovo nije ni malo prijatno  :o
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

5ja

Ne znam zašto bi neko nišanio laserom kabinu aviona osim ako nije neki domišljati terorista u James Bond fazonu.. :P Ili klinac koji to radi ''iz zezanja''.. U svakom slučaju, verujem da sa ovog foruma niko ne bi zloupotrebio laser, tako da nisu problem avioni i piloti, trebaju nam Watti!  ;D

Ja hoću jednog dana da imam ovakav laser:

TOPTICA Sodium Star: 20 Watt at 589 nm. Laser ''VLT''-a, Paranal, Čile.

Ovaj laser pravi veštačku zvezdu na razdaljini od 90km po kojoj se fino šteluju optički sistemi..


E, to je pos'o!   ;D
"Those who study the stars have God for a teacher." -- Tycho Brahe
http://aadtychobrahe.blogspot.com/

Yagodinac

Problem mislim da nisu avioni u prilazu već helikopteri koji su dosta sporiji i lakša su meta za nišanjenje laserom. Pritom konstrukcija kabine helikoptera podrazumeva da se itekako gleda dole.
Mislim da se pre nekoliko godina desilo da IFOR helikopter iznad, ako se ne varam, Banjaluke bude namerno zaslepljen laserom. Nakon toga su posade počele da nose antilaserske vizire i šanse za takvom vrstom gluposti su drastično smanjene.
Mislim da postoje retardirani klinci koji ne mogu da odole a da laserima ne gađaju avione, zgrade, pa čak i aute na auto-putu.

Danijel

Laser se može iskoristiti i za gašenje javne rasvjete kada vam zatreba mrak za promatranje. Ako znate gdje se na trafostanici nalazi senzor koji pali rasvjetu kada padne mrak, osvijetlite ga laserom i on će automatski ugasiti rasvjetu ;)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

kruska

sa onakvim nebom na VLT opservatoriji u Cileu jos trazi i vestacku zvezdu. Bruka od opreme!
🌠

sale11472

Heh interesantan je ovaj video, koji je mmilan postavio. Samo problem sa ovakvim snimcima je što baš i ne prikazuju istinu, svi snimci koje smo videli su rađeni u simulatoru i simuliraju osvetljavanje kabine pri sletanju (poletanju), i očigledno služe treningu pilota za ovakve situacije. Cela priča nema veze sa nama pošto se mi baš i ne muvamo oko aerodroma. klinci mogu da budu problem mada mislim da je cela priča prenaduvana kao i sve drugo vezano za avijaciju i bezbednost u istoj (takva je priroda stvari pa se duva i na hladno). Inače kod nas je mnogo popularnije korišćenje ovih igračkica na fudbalskim utakmicama za zaslepljivanje golmana, mada gledajući koliku površinu osvetljavaju ti laseri nešo sumnjam u njihovu efikasnost ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D