• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Vidojevica astroparty

Started by Sekula, May 23, 2012, 06:49:19 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sekula

May 23, 2012, 06:49:19 pm Last Edit: May 23, 2012, 07:36:12 pm by Sekula
Održan je novi astroparty na već poznatom posmatračkom mestu u neposrednoj blizini opservatorije Vidojevica (nv 1150m) ovog poslednjeg vikenda u trajanju od  18. - 21. maja 2012. Ponovo ista ekipa na istom mestu: Nenad Filipović i moja malenkost.

Na posmatrački punkt smo došli skoro u isto vreme u petak 18.05.2012., u popodnevnim časovima. Požurili smo sa postavljanjem opreme. Oblačnost koja je trajala cele prethodne nedelje je tog popodneva konačno krenula da se razbija. Medjutim, čekalo nas je neprijatno iznenadjenje i pored light pollution-a i punog Meseca treći najveći neprijatelj - visoka vlaga. To veče, vlaga je bila 98%! Rosa se hvatala i cedila bukvalno sa svega. Zvezde su se videle u velikoj izmaglici. Morali smo da napravimo dogovor da to veče ne vršimo nikakva snimanja jer je prosto bilo besmisleno bilo šta raditi a pogotovu petljati se sa skupom opremom i strujom. Ostavljena šolja od ispijene nes kafe se u roku od pola sata napunila već skoro do polovine. Prosto se da zaključiti sa čim smo se susreli. Nikakvo feniranje ili zagrevanje opreme nije moglo da dodje u obzir. Jednostavno, bili smo primorani da pokrijemo dobro opremu i da svu elektroniku prebacimo zajedno sa nama u smeštajni objekat opservatorije. Tamo smo nastavili medjusobne razgovore na temu astronomije. Svakako nije bilo dosadno, a iskoristili smo i priliku da ranije legnemo. Pogotovu Nenad koji je došao odmah posle posla i prevalio dosta kilometara.

Konačno, subota je donela sunčan dan bez oblaka na nebu. Nakon pripremnih radnji u toku dana krenuli smo oko 19h na teren i povezali opremu. Na zalasku Sunca, uradjeni su flat-ovi. Noć je krenula da pada, nestrpljivo smo očekivali da se pojavi Severnjača da bi uradili rektifikaciju instrumenata. Već oko 21:30 imalo je smisla krenuti punom parom sa snimanjem. To prvo veče koristim činjenicu da je u ovo doba Veliki medved visoko, pa samim tim i sazveždja ispod njega kao što su i Lovački psi i krećem sa prvim objektom M63 (Sunflower galaksija). Nakon toga, sledeći objekat koji je došao na red za snimanje je M104 (Sombrero galaksija), jer pokušavam da uhvatim objekte koji idu ka zalasku. Odlučujem da sat vremena posle ponoći probam sa snimanjem NGC6960 (Veil nebula) i programiram novi niz lajtova koji treba da se odrade. Naravno, ponovo sam prevideo da na posmatranje treba poneti i makar rasklopnu stolicu. Noge me već bole od tolikog stajanja i krećem do objekta da bih sebi napravio nešto malo za jelo i popio neki čaj. Primećujem da vlažnost nekako je manja ali daleko od toga da je idealno. Dobra stvar sa jedne strane odsustva vetra je ta što ne utiče na kvalitet praćenja koje ni najbolji guider ne može da iskoriguje ako su naleti iznenadni, ali sa druge strane isto to strujanje vazduha je velika pomoć u razbijanju vlage i sušenju opreme. Kako god, vraćam se da proverim nakon više od sat vremena koji su preliminarni rezultati sa snimanjem. I onda konstatujem da je vlaga opet enormno skočila i da je maltene krenula prema 100%. To se lepo videlo i na light frame-ovima od kojih su samo prva dva bili upotrebljivi dok su svi naredni bili sve tamniji i tamniji i nepregledniji. Proveravam prvo primarno ogledalo i vidim da je suvo. Nakon toga, skidam aparat koji je mokar kao da sam ga izvadio sa tuširanja a unutra sekundarno ogledalo je bukvalno zamagljeno. Konstatujem da opremu samo treba osušiti i sa Nešom brzo završavamo snimanje oko 2 sata jer je postalo nemoguće da se radi bilo šta smisleno osim da se onako posmatra. Radimo darkove i potom hitro brišemo i sušimo opremu koliko to možemo, pokrivamo montaže i teleskope i odlazimo nazad u objekat.

Sledeći dan, a to je nedelja, dobijamo najavu pogoršanja vremena u vidu dolaska vlažnog fronta sa zapada. Trenutno prelazi Jadran i ulazi na balkansko poluostrvo. Uporedjujemo više prognoza koje imaju predikciju razvoja oblačnosti i dobijamo slamku nade da će taj talas dodirnuti našu posmatračku poziciju tek oko 5 ujutru što je više nego idealno ako tako bude. Grozničavo opet odlazimo blagovremeno na punkt i krećemo sa uobičajenom početnom astrofoto flat procedurom. Imamo lagano strujanje vazduha što je konačno najava da će ovu narednu noć vlaga biti mnogo manja, što se upravo na kraju i ispostavilo. Ovog puta krećem da snimam deo Virgo klastera za koji nisam mogao posebno da rotiram vidno polje zbog ostalih objekata koje sam imao u planu snimanja. Dovodim u vidno polje M84 i M86 i krećem. Nakon toga moj sledeći objekat je NGC4565 (Needle galaksija). Neša baš konstatuje da mu nije jasno kako tako velika galaksija je mogla da promakne Messieru i da nije ušla u njegov katalog, a sa čim se ja slažem. Objekat je prilično jasan čak i u tražiocu aparata. U 21:20 iznenadjuje nas bolid čiji sam posmatrački izveštaj poslao i AM-u: http://astronomija.co.rs/sunev-sistem/meteori/6067-bolid-iznad-vidojevice.html

Koristim potom priliku da snimim i objekat M97 i 108 (Owl nebula i spiralna galaksija) koji se lepo uklapaju u vidno polje mog instrumenta. Krećem sa nešto kraćom sesijom u strahu da ne izgubim trku sa oblacima koji srećom još nisu na vidiku. Čitavo veče s tim u vezi, mi malo pomalo više gledamo ka zapadu u strahu da ćemo primetiti dolazak najavljenog fronta. Nakon obavljene sesije ponovo oko 1 sat posle ponoći krećem na pomenuti NGC6960 u čemu me je sprečila prevelika vlaga prethodno veče. Ostavljamo aparate da odrade izprogramirano snimanje i ponovo odlazimo do objekta da bi se okrepili.
Dok smo tamo i lagano žvaćemo i pijuckamo svoje kafice i čajeve netremice gledamo u monitor allsky kamere ali na našu sreću Mlečni put se sve vreme vidi a zapadni deo je sve vreme isto otvoren bez oblaka. Vraćamo se nazad i konačno oko 4 časa izjutra krećemo da radimo darkove. I kako je to bilo najavljeno, a na našu veliku sreću, stižu polako oblaci i nebo se jako brzo naoblačilo već do 6 ujutru. Pošto je bila najavljena i kiša odmah rasklapamo svu opremu i odnosimo sa sobom. Ovo je bilo baš za dlaku, srećom!

U ponedeljak nam u radnu posetu dolazi upravnik opservatorije na Vidojevici Milan Bogosavljević i donosi sa sobom seeing kameru koju treba da postavi neposredno pored kupole na za to ranije predvidjenom stubu. Nažalost ceo taj dan kao i noć nebo je prepuno oblaka. Treba nam makar mali prozor da bi videli Severnjaču i da bi se kamera isfokusirala i nacentrirala. Ali nikako ga ne dobijamo. Odlučujemo da se vratimo u objekat. Negde posle 2 sata izjutra dobijamo prve internet izveštaje da je u Bugarskoj bio jak zemljotres i da se u obližnjem Nišu jako osetio i uznemirio ljude. Mi smo samo začudjeno konstatovali da na Vidojevici u samoj zgradi na spratu nismo baš nikakvo podrhtavanje tla osetili. Sutradan se vraćamo nazad u takozvanu civilizaciju i pozdravljamo, do narednog vidjenja.

Dakle, bio je ovo astrovikend koji će po mnogo čemu ostati upamćen i pre svega u lepom sećanju. A već mnogi drugi nam tek dolaze u susret i mi im se iskreno radujemo sa nadom da će biti ispunjeni vedrim nebom, lepim druženjem, gde su rezultati snimanja i posmatranja samo prateći i koji sami po sebi nisu najbitniji i najvažniji deo ove priče.  :)

U prilogu ispod su postavljeni svi moji radovi koji su nastali kao rezultat snimanja na pomenutom skupu i nisu hronološki poredjani. Sve fotografije su snimljene pomoću sledećeg setup-a: SW Njutn 200/1000, Canon 550d nemodifikovan, SW koma korektor, Lacerta Mgen autoguider. Obrada je vršena u DSS i PS. Da bi ste dobili veći format slike, kliknite na bilo koju od njih.





NGC4565 (Needle galaksija), 10 light frames, ISO400



M97 i 108 (Owl nebula i spiralna galaksija), 6 light frames, ISO400







M104 (Sombrero galaksija), 10 light frames, ISO400





M84 i 86 - Virgo klaster, 10 light frames, ISO400





M63 (Sunflower galaksija), 10 light frames, ISO400



NGC6960 (Veil nebula), 12 light frames, ISO400
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

betelgez



Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

Predrag

Odličan izveštaj i još bolje slike.

Veil nebula se posebno izdvaja, iako su sve slike odlične..
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Yagodinac

Super slike, sam taj instrument uopšte nije loš, čak naprotiv. U kombinaciji sa koma-korektorom isporučuje dosta male i oštre zvezde i samim tim je dobar izbor za galaksije.
Dobar deo zalsuge za dobre slike snosi dobra lokacija, ali i dobro praćenje.

5ja

Svaka čast na uspešnom astrovikendu, stvarno odlične fotografije ste napravili! Izgleda da opservatorija Vidojevica polako ali sigurno postaje ''ozbiljna firma''!  ;) Samo napred!

p.s. Možda je slučajno zaboravljeno da se napiše, koje su dužine ekspozicije navedenih lajt frejmova ispod fotografija?
"Those who study the stars have God for a teacher." -- Tycho Brahe
http://aadtychobrahe.blogspot.com/

Sekula

Quote from: 5ja on May 24, 2012, 12:38:26 am
Svaka čast na uspešnom astrovikendu, stvarno odlične fotografije ste napravili! Izgleda da opservatorija Vidojevica polako ali sigurno postaje ''ozbiljna firma''!  ;) Samo napred!

p.s. Možda je slučajno zaboravljeno da se napiše, koje su dužine ekspozicije navedenih lajt frejmova ispod fotografija?


Da, slučajno je ispušten taj podatak. U pitanju su šestominutne expozicije.

Hvala svima na lepim kritikama i reakcijama.  :)
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

zozo83

svaka cast sekula, posel procitanog izvestaja i pogledanih slika imam osecaj kao da sam i ja bio tamo
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

Darchy

Odlično obavljeno... fotografije fenomenalne, review - kao da sam bio :)
Ukoliko nekad budeš planirao da povedeš goste na Vidojevicu - javi, ja sam zainteresovan da obiđem
opservatoriju i usput nešto naučim o astrofotografiji.
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

rendermaxa

Super su fotke Sekula i podrzavam slikanje na iso 400, mislim da cu i ja poceti tako da radim. Jedina "zamerka" je po meni nebo koje je kod tebe R-0  G-0  B-0 (osim kod Veil magline) sto je previse tamno. Imaces vise detalja i po meni mnogo bolju fotku ako nebo bude izmedju RGB 20 20 20 i 25 25 25.
SW 200/1000 B    EQ6    Canon eos 550d mod     QHY5

Sekula

Quote from: rendermaxa on May 24, 2012, 11:15:18 am
Super su fotke Sekula i podrzavam slikanje na iso 400, mislim da cu i ja poceti tako da radim. Jedina "zamerka" je po meni nebo koje je kod tebe R-0  G-0  B-0 (osim kod Veil magline) sto je previse tamno. Imaces vise detalja i po meni mnogo bolju fotku ako nebo bude izmedju RGB 20 20 20 i 25 25 25.


Hvala ti. :)
Tačnije to pravilo traži pozadinu RGB 23 23 23 i apsolutno je jasno kako da se dodje do toga. Ja ne volim to pravilo jer nekako ne dobijam taj kontrast koji lično volim u toku obrade a da se opet tim istim kontrastom ne uguši dodatno objekat. Nekako tu pozadinu lično ne prihvatam na takav način. U principu koncetrišem se na objekte i detalje u vidnom polju koji takodje treba da se vide ukoliko ih ima. Razgovarao sam baš o tome sada gore i sa Nenadom Filipovićem i on mi je rekao takodje da ta neka astrofoto pravila pri izradi i pri obradi nisu Sveta pisma.

Obično se te vrednosti o brojkama koje treba postići postavljaju od odredjenih autora i kao takve forsiraju. To isto važi ne samo kod obrade već i kod pravljenja frejmova. Recimo sve ove fotografije nisu napravljene sa velikim brojem darkova. Samo pet darkova za svaki snimak je odradjeno. A pravilo kaže da ih treba biti više. Meni opet slike dobijaju kvalitet i ovako. A recimo flatove i dark flatove radim obrnuto više nego što je preporučeno.

U obradi i radu u PS-u pre bih se ubuduće više koncetrisao na color balance nego na neke druge aspekte. I to se isto postiže radom na snimku neke F zvezde (recimo spektralne klase F5) gde bih je zaista doveo do toga da odgovara tome i specifičnoj boji koju ona treba da ima. Lično mislim da drugi autori jako malo pažnje upravo tome pridaju. Kada se to pravilo postigne onda se faktički primenjuje kao ključ na ostalu obradu. To je neki moj lični ugao, naravno. Ne mora uopšte da bude referentan ni u kakvom pogledu osim kao neko autorsko vidjenje.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

rendermaxa

Taman posla da je Sveto pismo!!! ;D To je samo moje misljenje na osnovu gomile fotki koje sam do sada video i sve koje su mi se svidele su imale takav neki RGB. Ja prosto u tom pristupu obradi vidim neke pozitivne strane i zato sam malo dosadan sa tim 8) Sto se tice boja zvezda potpuno se slazem da se vrlo malo paznje posvecuje tome ovde na forumu, iskreno sa nasom opremom i nije tako lako.
Mislim da bi monohromatska kamera kroz R G B filtere dala najrealnije boje zvezda(ako se kanali lepo poravnjaju u PS-u) Sve u svemu, da se ne kritikujemo slabo bi napredovali ;D
SW 200/1000 B    EQ6    Canon eos 550d mod     QHY5

Sekula

Quote from: rendermaxa on May 24, 2012, 03:05:07 pm
Taman posla da je Sveto pismo!!! ;D To je samo moje misljenje na osnovu gomile fotki koje sam do sada video i sve koje su mi se svidele su imale takav neki RGB. Ja prosto u tom pristupu obradi vidim neke pozitivne strane i zato sam malo dosadan sa tim 8) Sto se tice boja zvezda potpuno se slazem da se vrlo malo paznje posvecuje tome ovde na forumu, iskreno sa nasom opremom i nije tako lako.
Mislim da bi monohromatska kamera kroz R G B filtere dala najrealnije boje zvezda(ako se kanali lepo poravnjaju u PS-u) Sve u svemu, da se ne kritikujemo slabo bi napredovali ;D


Svakako, odsustvo bilo kakve kritičnosti nam neće nimalo pomoći u životu pa tako i u ovoj sferi.  :)
Naravno da želim što više da kroz rad taj isti unapredim i bez kritike koja donosi sa sobom samo mogućnost da bude jedan od korektivnih faktora u bilo čemu pa tako i u ovoj našoj lepoj delatnosti. I uvek je dobrodošlo da se što više mišljenja na ovu temu iznese.

Uzgred, da dopunim priču od gore sa još jedim odstupanjem od tzv pravila. Preporuka je da se flatovi snimaju 45 stepeni od istoka pri zalasku Sunca. Medjutim, meni je praksa pokazala da najbolje flatove imam u zenitu jer je tamo i najmanji gradijent s tim što se podrazumeva da izmedju dva snimka teleskop pomeram za 2 stepena radi izbegavanja mogućih zvezda u vidnom polju. Pri tome da napomenem da histogram u live view aparatu daje jednu vrednost a kada se snimi drugu. Na gotovom snimku je uvek merodavnija ta vrednost koja se dobija da bi se histogram zaista i našao na dve trećine gledano sa leve strane. Tako je barem na ovom aparatu koji sada imam.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Sekula

Evo i primera sa drugačijom obradom kako je preporučena po nekim drugim kategorijama i forumima sa takodje uvaženom RGB pozadinom. U osnovi sami zaključite šta vam se više svidja. U pitanju je ista stekiran fotografija M63 sa širimi vidnim poljem i kropom sa većim formatom na direktni klik na njih:




| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

pjotr_tolstiakov

Vizuelna percepcija kontrasta fotografije u velikoj meri zavisi od karakteristika i podesavanja monitora (black level, gamma, color component offset). Posto vecina LCD monitora jos uvek koristi jeftiniju TN matricu (nasuprot superiornijim PVA i IPS), slika uglavnom ima previsok black level i izgleda isprano i bez kontrasta. Ovaj problem moze donekle da se resi kalibracijom monitora i podesavanjem ambijentalnog svetla u radnom prostoru, vise o ovoj temi mozete naci na sledecim linkovima:
http://www.normankoren.com/makingfineprints1A.html
http://www.nfilipovic.com/photography (sekcija "How to adjust your monitor")

Astronomske fotografije se u velikoj meri razlikuju od konvencionalnih, sledece moze da se izdvoji:
1) spektar prostornih frekvencija (geometrijske dimenzije korisnih detalja) je sirok i uglavnom slabo popunjen - sto znaci da je sklon kontaminaciji nezeljenim sadrzajima (sum)
2) korisni detalji nalaze se u niskim intenzitetima (senkama) - sto znaci da je sadrzaj osetljiv jer je na samoj ivici opsega prikaza na monitoru ili uredjaju za stampu (koji moze da varira u velikoj meri)

Iz prethodno recenog moze da se zakljuci da intenzitet pozadine u slici ne bi trebalo ostavljati blizu nule, da bi prikaz na vecem broju razlicitih uredjaja sto manje varirao. Striktno pravilo ne postoji, a vrednost bi trebalo izabrati subjektivno u uslovima pravilno podesenog monitora/ambijenta (smatram da su vrednosti izmedju 10 i 20 preporucljive). Sledeci problem koji moze da se javi sa svetlijom pozadinom je vidljiv sum na slici, cije uklanjanje je matematicki ozbiljan problem. Uglavnom je preporucljivo da se sum ne uklanja u potpunosti, jer je tesko ukloniti niske prostorne frekvencije suma (slika dobija neprirodan pastelni izgled, u fotografiji poznat kao "plastelin efekat"). Dokle god je sum umerenog intenziteta i funkcije raspodele slicne normalnoj, nece biti neprijatan za oko.

Pozdrav,
Nenad Filipovic.

tomato011

Nenade, ja sam sa odusevljenjem procitao tekst o samogradnji RC teleskopa, pa sam se i sam spremio da "skinem" jedan... kontaktirao sam i onog italijana iz teksta koji radi ogledala...

Ali bih zaista voleo da vidim i neke dobre fotke sa tog teleskopa. Do sada, video sam fotke sa 10D na sajtu, ali mozda ne bi bilo lose napraviti dogovor sa nekim od momaka koji imaju "dedicated" CCD kameru...
Ipak je to jedinstveni teleskop na ovim prostorima i mislim da je interesovanje vise nego veliko, sta jedna takva "self made" konstrukcija moze da donese!

Pozdrav i hvala!