• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Skup u organizaciji Centra za promociju nauke - izveštaji, mišljenja i stavovi

Started by Sekula, June 10, 2012, 02:56:19 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sekula

Quote from: Predrag on June 11, 2012, 12:30:29 am
Objavljeno je i zvanično saopštenje CPN-a o susretu:

http://www.cpn.rs/aktivnosti/cpn-i-astronomija/


U ovom saopštenju fali deo koji je trebao da bude centar priče, a to se sažima u jednoj reči:

SARADNJA

???
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

NeS

Ja nisam bio na skupu ali znam da su iz ADRB-ea bili. Nisam stigao da se informisem od njih sta je bilo ali mi ovo lici na onu pricu o ludom i zbunjenom.
Ja bih izneo svoje vidjenje cele situacije, mozda nekom bude od koristi.
ADRB je karakteristicno drustvo jer ima zaposlene za cije plate je grad uplacivao sredstva. Od nove godine vise ne daju pare i upucuju nas na CPN. Generalno za plate vise niko nece da da novac svi kazu prijavite se na konkurs sa projektom...
Plate vise ne mogu da prodju ali je legitimno osmisliti projekat koji ce trajati celu godinu gde ce biti ukalkulisani i honorari.
Kako sam informisan od ljudi lji rade u naucnim ustanovama sad je takav sistem, nema vise onog - radio ne radio, svira ti radio.
Sada je - imas projekat, ili ucestvujes u nekom projektu, imas posao.
Nemas projekat ili ne ucestvujes u nekom projektu, nemas posao ( Direktor ustanove moze da ti da otkaz ).
CPN nema neogranicena sredstva, za ono sto dobiju oni raspisu konkurs i podele. Znaci treba pratiti situaciju.
Konkurisanje se vrasi popunom njihovog obrasca, sve ostalo ih ne zanima, niko nece da cita necije pismene radove.
Pa evropska unija vrsi obuku ljudi koji posle mogu da konkurisu na njihovim konkursima.
To sto je direktorka CPN otisla a da nije ni saslusala znaci da ona nece da se bavi vasim problemima i ja bih rekao da ovo nije bila vasa promocija vec njihova tj. CPN a saradnja ce se odvijati putem finansiranja projekata.
Ja ne verujem da ce oni da nekom obezbedjuju prostorije ali je legitimno da se osmisli projekat koji traje i gde su ukalkulisani i troskovi zakupa prostora.
Za prostor je mozda bolje pokusati kod lokalnih samouprava.
I moj savet; pratiti konkurse, prouciti obrazac za konkurisanje i razmisljati sta prijaviti i samu prijavu pametno osmisliti.







Sekula

Quote from: NeS on June 11, 2012, 12:48:23 am
...
To sto je direktorka CPN otisla a da nije ni saslusala znaci da ona nece da se bavi vasim problemima i ja bih rekao da ovo nije bila vasa promocija vec njihova tj. CPN a saradnja ce se odvijati putem finansiranja projekata.
...



Takoreći delim kompletno mišljene i sve što je izneto u ovom postu osim ovog detalja, jer onda nije trebao da bude upućen poziv sa ovako navedenom tematikom jer ništa od ovoga se na sastanku tj skupu, kako god, nije ni čulo na ove dole podvučene, a zadate teme. Na taj način se onda ostali učesnici dovode u zabludu. A to su za sada potvrdili ljudi koji su se javili ovde kao učesnici:

Quote
"...Medjutim glavni razlog okupljanja treba da bude predstavljanje vasih aktivnosti na polju promocije astronomije tokom leta i do kraja godine. Ovo ce biti i prilika da se vidi na koji nacin CPN moze pomoci realizaciju nekih buducih aktivnosti, ali i na koji se nacin sve ostale institucije mogu ukljuciti u astronomske aktivnosti CPN. Zelja nam je da sakupimo informacije o svim bogatim aktivnostima koje organizujete i da vidimo gde i kako mozemo da pomognemo..."
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

kruska

Nije sto smo u Srbiji ali jesmo u Srbiji.
Saradnja se uvek ocekuje i nudi.
Cinjenica je da je amaterima u bilo kom smislu ovo hobi pa dodje na trecem mestu posle svih drugih obaveza.
Ukratko te price oko evropskog investicionog plana su mi poznate i u mom "preduzecu".
Pa ako profesionalac vodi ovaj "projekat" svi cemo im pomoci amaterski ili profesionalno samo neka kazu tacno sta misle da im treba pa cemo i reprezentaciju u kosarci sastaviti.
Ako im ne trebaju profesionalci nego amateri sa profesionalnim obavezama onda je jasno da imaju problem sa novcem, ili da nemaju ono sto im treba.
P.S. meni treba samo da mi obezbede struju za napajanje i eventualno wc na kampovima.
Na Andrevlju je u hotelu bilo senzacionalno, prosto nisam ocekivao da tako nesto dobro moze da se desi u astronomiji.

Sekula

Pošto je Aleksandar Zorkić o ovoj temi napisao i poseban članak, treba ga imati u vidu u ovoj diskusiji:

http://astronomija.co.rs/vesti/6183-sastanak-u-centru-forma-vs-sadraj.html


Isto tako, svoje članke o ovom dogadjaju su objavili i Milan Milošević na svom sajtu Svet nauke:

http://www.svetnauke.org/11381-svet-nauke-na-skupu-o-amaterskoj-astronomiji


kao i Čedomir Stanković na sajtu Astronomskog društva Alfa iz Niša:

http://alfa.org.rs/obavestenja/ad-alfa-na-skupu-astronoma-amatera.html
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |