• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pitanja vezana za dobson montažu

Started by kostur, June 04, 2012, 11:01:50 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

kostur

Bliži se letnji raspust, tako da imam nekoliko pitanja vezana za dobson montažu:
I   Koliko je ugodnije posmatranje sa dobson montažom? Da li je ugodnije sa dobson montažom ili sa eq montažom (u mom slučaju tri)? Da li ću se pokajati ako napravim dobson montažu?
Moj proces postavljanja teleskopa:
-pošto teleskop pakujem u kutiju jer mi puno prostora oduzima, ja moram da ga sklapam stalno iznova i iznova.

1.vrlo brzo i lako nivelišem nogare uz pomoć glave i sve to lepo iznesem
2. useverim montažu
3.iznosim i šrafim nosač tegova
4. iznosim tegove
5.inosim šine i prstenje
6. postavljam teleskop
7.vršim proces nameštanja ogledala (kolimacije).
8. balansiram teleskop

Za sklapanje ove montaže mi treba do deset minuta. Za sklapanje ove montaže napolju i sve ove procese mi treba pola sata. Posmatranje je prilično neugodno; posebno kad posmatram južno nebo; izvrnu mi se i tražilo i okular na dve različite strane, i onda buljim u teleskop koristeći tehniku ann (ako nađem našao). Smatram da toga nebi bilo na dobson montaži zbog njegove rotacije po azimutu. Visina nije problem, i za to imam rešenje (da napravim kutiju dovoljno stabilnu, koja može da podnese dobson montažu sa teleskopom, pa onda teleskop na nju, stolica na stranu i udri).

II Kako se pravi dobson montaža? Osim šperploče debljine između 18 i 22 mm, šta mi još treba? Od čega se sastoji dobson montaža, i šta joj omogućava lako klizanje? Koji alat mi treba?

Hvala svima što su, ako ništa pročitali ovo. Ako neko ima iskustva izuzetno bih cenio da mi kaže kako je napravio dobson montažu.
Napomena, eq montažu ne bih prodavao, čuvao bih je za sledeći teleskop (80/600) kojeg bih možda kupio za 2-3 godine.

Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Darchy

Ma svi teleskopi su manje više neudobni, newton ili refraktori... ja pretpostavljam da su STC na fork mountu možda najugodniji zbog kratkog tubusa i alt/az montaže. Sa pravljenim dobsonom ćeš definitivno smanjiti vreme potrebno za setup, a dali ćeš dobiti preciznost, rigidnost i udobnost to zaista neznam. Btw, ja svoj eq3 nikada ne pakujem, samo skinem tegove, a ringove i šine nikad ne skidam sa tubusa.
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

gile.ms

upravo tako i ja radim....
prstenovi i šina su uvek na tubusu (balansiram tako što pomeram šinu na montaži, a ne tubus u prstenovima)
sa montaže kad skinem tubus skinem i tegove a nosač tegova ostane...

negde sam već i pominjao sklapanje u 3 koraka:
1. iznesem montažu, nivelišem i useverim - bez tegova i tubusa jer je tada montaža bez opterećenja
2. iznesem tegove i postavim na montažu
3. iznesem i postavim tubus (sa prstenovima i šinom)
- teleskop je postavljen... balansiram i ostavim da se hladi...

Za posmatranje južnog neba postoji jedno "pravilo" za EQ koje sam negde davno pročitao a deluje jako ispravno:
tegovi uvek treba da budu niži od tubusa

- kada je teleskop uperen tačno u meridijan (jug), nosač tegova je horizontalan svejedno sa koje strane je tubus...
- ako želiš da ideš ka zapadu (kako se kreću objekti), tubus treba da bude na istočnoj strani montaže tako da pri okretanju tegovi idu na dole...
- obrnuto važi obrnuto :D

... ovime se osiguravaš da tubus neće da ti udari u krake stativa (nezgodno ako je montaža motorizovana),
a takođe ako držiš tubus u prstenovima okrenut tako da je fokuser tačno na suprotnoj strani od šine - okular nikad neće da bude uperen na dole
i posmatranje će uvek biti jednostavno izvodljivo (još ako imaš stolicu kojoj možeš da podešavaš visinu svi tvoji problemi su rešeni ;D)
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

spadej

Ala su nestrpljivi ovi mladi. Meni je najvece zadovoljstvo sklapanje montaze, balansiranje, kolimacija....   

Predrag

Zašto računati vreme za to, nisu u pitanju sati već minuti.

Kod astrofotografa je "muka" veća, ali za samo posmatranje nema potrebe brinuti o nekom posebnom vremenu montiranja.

"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Yagodinac

Quote from: kostur on June 04, 2012, 11:01:50 pm
Posmatranje je prilično neugodno; posebno kad posmatram južno nebo; izvrnu mi se i tražilo i okular na dve različite strane, i onda buljim u teleskop koristeći tehniku ann (ako nađem našao). Smatram da toga nebi bilo na dobson montaži zbog njegove rotacije po azimutu.


Malo popustiš prstenove na tubusu tako da možeš da okrećeš ceo teleskop i namestiš da ti okular dođe tačno gde treba. Taman posla da svi ležimo ispod teleskopa gledajući jug  ;D
Naravno, kad završiš rotiranje tubusa ponovo zategneš šrafove na prstenovima.
Ovo važi i za bilo kakvo snimanje; nije svejedno ako je fotoaparat skroz na spoljnoj strani tubusa (tako najviše opterećuje montažu, po principu poluge) ili unutra, prema tegovima. To je naročito bitno za manje montaže.

kostur

Ma ne smeta meni sklapanje, sklapanje je i zanimljivo, ali mi onda odu objekti koji se pojavljuju pre Severnjače. Pokušao sam i sa rotiranjem tubusa u prstenovima, ali je eto... Teško i tad zato što se ti objekti pomeraju. Ipak ću ja napraviti, blago meni dobson montažu, čisto da uporedim. Ako neko zna mere neka kaže, pa ću onda iskustva i lične utiske podeliti sa svima
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Luger

Ja sam montazu uradio prema ovom nacrtu,uz neke modifikacije:

http://www.scopemaking.net/dobson/dobson.htm

Podigao sam visinu tako da mi okular,kad je teleskop u zenitu,bude u visini ociju kada sjedim. Umjesto 55cm, sjekao sam na 75cm.
Nisam pravio kutiju oko tubusa,vec sam,prilicno pametno  8) , iskoristio prstenove za tu svrhu.
Na donji dio sam ugradio vratanca i dobio prostor za odlaganje okulara i sitnica.Izmedju dve okrugle ploce koje cine osnovu sam ubacio LP plocu Lepe Brene,koja nije dobra ni za tu namenu,ali eto :)
Sve sam okantovao ABS trakom, trosak je bio cca 40e.
Meni je za posmatranje dobsonom mnogo udobnije,ali kod snimanja, zaboravi ekspozicije duze od par sekundi.
Kako to izgleda mozes vidjeti na ovoj slici:

http://forum.astronomija.co.rs/oprema/novi-teleskop-je-stigao/msg48058/#msg48058

Nadam se da sam ti malo pomogao.


kostur

Ih, kako nisi. Fantastična ti je montaža, samo mi reci, ne vidim dobro, kako si iskoristio prstenje?
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Luger

Slika vrijedi 1000 rijeci :)
Samo pazi,srafovi su sa colovnim navojem,nemoj da guras obicne M6 srafove da ne ostetis prstenove.Na sini imas 2 komada,od srafa za Pigi Back jedan, a jedan od starog Zenita.Siva plastika je precnika 110mm i to su ustvari cepovi od kanalizacionih cijevi i odlicno rade posao.Strugar mi je trazio 2500din da mi isece od pune plastike ta dva kruga. Neka,hvala, ovi su kostali cini mi se 50 din oba :)

tomato011

A jos ako "lepu brenu" sa obe strane podmazes silikonskom mascu iz fotokopir aparata... ima da se okrene u krug leteskop, kad ga dotaknes :)

kostur

zanimljivo odrađeno ono sa prstenjima, ali ću se ipak držati klasične kutije. Hvala za link, onako nešto sam tražio.

p.s. Lepa Brena je još i dobra u odnosu na... ;D
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Luger

@Tomato011, da znas da sam razmisljao da malo namazem Lepu Brenu,jer pod tezinom tubusa hoce malo da zapinje.Ili da probam sa Karleusom :)
Kosture,zelim ti puno uspjeha u samogradnji,pa okaci neku sliku kad bude gotovo.

tomato011

Dobson montaza ti je jednostavno genijalna, a resenje sa prstenovima i poklopcem od cevi fascinantno jednostavno a efektno. Verujem da mozda treba malo spretnosti da se te rupe savrseno izbuse, da se poklope sa rasponom srafova na otvorima za sinu na prstenovima, ali ormaric ispod "rules"!

Ja bih jos dodao jedno deblje postolje, trouglasto, tako da stranice trougla budu poput tangenta na krugu (a krug je precnik donjeg postolja), i na to ispod dodao tockice. Da se i lako pomera, a kada ti ne treba mobilnost, skines ga sa tih "trokolica!


Luger

Hvala tomato011,
nikakva spretnost nije potrebna jer se u svakom cepu nalaze po dva kruzica po dijagonali,vjerovarno od kalupa,kao da je objelezeno gdje treba busiti.Podesavanje na razmak vrsi se prstenovima.
Na okruglu osnovu sam se odlucio iz prakticnih razloga,da ne zapinjemo i udaramo po kuci :)
Umjesto tockica,postavio sam gumene nogice da ne grebe parket.Dosta smetaju pri posmatranju,ali sam se vec navikao.Ono sto je dobro kod dobson montaze je to sto se teleskp vrlo brzo umiri i nema cekanja od po nekoliko sekundi kao na slabijim EQ montazama.