• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pomoc oko fotografisanja

Started by Vladimir, June 08, 2012, 06:26:01 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Vladimir

Prvo da se izvinim sto otvaram novu temu jer nisam siguran da li je dozvoljeno...
Imam SW 114/900 na EQ1 ( nemam motore )...
citao sam o astrofotografiji i naisao na podatak da je moguce slikati planete ako fotoaparat ima mogucnost snimanja u AVI modu sistemom afokalne metode ( nije potrebno imati motore )
Ja imam Olympus FE-26 evo i linka sa specifikacijom...http://www.olympus.rs/consumer/29_digital-camera_fe-26_-_specs_21912.htm
Doduse ja kad prebacim na video zapis pise VGA a ne AVI...e sad da li je to isto nemam pojma
Pitanje je da li sa ovim aparatom mogu to da izvedem
Hvala

CyberianIce

VGA je samo oznaka za rezoluciju (640x480), a ja ne vidim razlog zasto nebi mogao pa bi najbolje bilo da probas, i obavezno postavis rezultate. Verovatno je teleskop ogranicavajuci faktor u ovom slucaju ali ipak verujem da bi mogao planete da fotografises.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

kostur

istinu je rekao cyberian ice. Verovatno je u avi formatu, a ako nije, skini AVC i piči
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Vladimir

Hocu naravno samo mi treba jos podatak koji je to adapter slikanja afokalnom metodom
Citao sam " Vodic kroz digitalnu astrofotografiju" i pise da se taj snimak posle prvo obradjuje u programu Virtualdub pa posle Registax i Photoshop
Sto se tice programa Virtualdub jel taj program ok ili mozda ima neki bolji


CyberianIce

Adapter se zove MicroStage, sluzi samo da drzi kameru fiksiranu ispred okulara. Mozes se i sam snaci nekako, ja sam to nekad uradio ovako: http://forum.astronomija.co.rs/oprema/camera-holder-uradi-sam/ jer sam to imao pri ruci a danas imam i dalje isto to samo malo nabudzenije.

Virtualdub je samo jedan od programa koji mogu uraditi posao ali je specifican po tome sto je besplatan (GPL) ali mocan kao i bilo koji drugi. Malo je sirov sto se tice korisnickog interfejsa ali modularan pa se njegove mogucnosti mogu dodatno prosirivati. On ti treba da bi video koji si snimio eksportovao u sekvencu slicica od kojih biras najbolje i importujes ih u Registax kojim dalje stekujes to sve u jednu. Photoshop dolazi tek na kraju kad se sve stakuje i sredi koliko je moguce cisto da se jos malo popravi ako moze (da editujes curve, levels eventualno skines shum i aberaciju). Za tu svrhu mozes koristiti i GIMP (takodje GPL).
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Vladimir

Odlicno...svidja mi se kako si ovo napravio...videcu da uradim i ja tako to isto
Hvala na brzom odgovoru i pomoci

Yagodinac

Vitrualdub je samo jedna od mogućnosti; ja sam sa mnogo više sreće_i_radosti koristio EOVideo. Poneta je da nekim programom od ova dva prebaciš taj klip u old format AVI (tako ga Registax zove) jer sa drugim formatima Registax odbija da radi.
Teleskop bi trebalo da bude OK za planete, to je newt sa velikim f odnosom, daće značajno kvalitetniju sliku od nekog f5 iste aperture. A što se tiče motora/montaže: namestiš sve tako da ti planeta ulazi u vidno polje i kreneš da snimaš. U zavisnosti od kombinacije okulara tj uvećanja imaćeš 10-30sec da snimiš klip. Za početak sasvim dosta.

Vladimir

Sad sam bio do radnje kupio gumenu selnu i srafove i sad idem da napravim od flaha nosac koji ce da mi poveze sve to.
I onda da krenem da snimim nesto za pocetak pa da provalim kako ti programi funkcionisu
Verovatno ce mi trebati neko vreme dok nebudem napravio dobru sliku ali u tome je car ove igre ...zar ne...
Hvala na jos jednom ogovoru i nadam se da cu jako brzo postaviti neku sliku pa da se i ja upisem na forum  ;)