• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

applet za sajt

Started by abrasax, June 09, 2012, 02:23:04 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vasja

Lepo radi program. Imam samo jednu preporuku. Prilikom rotacije program uzima apsolutnu koordinatu miša, i onda kada zavrtiš mesec, pustiš miša i ponovo klikneš na mesec, on se "resetuje". Stavi da ovo ide relativno u odnosu na početni klik mišem.
Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM

abrasax

To sam tako uradio jer mi bilo za nijansu lakše. Ovo je samo test za crtanje terminatora, bump mapping i ortografsku projekciju. Konačna aplikacija će biti nešto sasvim drugačije

Sima_Strahota

Ne bi bilo lose da izbegnes da se tekstura centrira na mesto klika misem.
...

abrasax


orion310591

May 21, 2013, 05:16:18 pm #19 Last Edit: May 21, 2013, 05:27:34 pm by orion310591
Quote from: abrasax on May 17, 2013, 11:10:24 am
Posle duže pauze (3 puta laptop uginuo od decembra a 1 u junu) nastavio sam da radim na realističnom prikazu meseca i recimo da sam tu negde stigao do cilja. Ako biste bili ljubazni isprobati i eventualno ukazati na neke greške u prikazu

http://abrasax.users.sbb.rs/bumptest.swf

Kliknite i vucite na mapi da menjate osvetljeni deo ili desno od mape da rotirate mesec. Svi komentari su dobrodošli

Ovo je samo test, nikako gotova aplikacija


Daleko sam ja od eksperta za astronomiju ali sta se meni cini pogresnim...

1. Mesec je ka zemlji uvek okrenut istom stranom, mogo bi tu stranu da oznacis nekim linijama? "Deo meseca vidljiv sa zemlje?"

2. Nemas nikakvu osu rotacije s desne strane gde je mesec nacrtan, i kad ga vise puta okrenes, onda ne mozes rucno da ga vratis u prvobitni polozaj jer si se izgubio, osim ako znas kratere... a verujem da vise njih/nas ne zna nego sto zna tacno gde je koji krater.

3. Bacio sam pogled na brzaka na sajt i ne kapiram bas koja je fora da sinusoidu (granicu senke) okreces za kolko god hoces stepeni kad mesec ne rotira kao zemlja pod zakosenim uglom?

Edit: Ustvari tebi je po default-u dobro namesteno, granica senke je vertikalna, i onda kad pritisnes levi klik, i povuces gore dole (po slici levo), znaci vertikalno, formira se sinusoida pa se ponovo vrati u normalu. Iskljuci tamo za vertikalno povlacenje misem a horizontalno ostavi da moze senka da se pomeri levo desno. I onda ces moci da dobijes slike kao ovde npr:
http://www.astrolook.com/magazin/doc/218.shtml

po ovome kako je tebi namesteno sada, mozes da dobijes slike zarotirane za 90 stepeni sto je pogresno jer se sunce predstavlja u nekim pozicijama u kojima ne moze da bude.


r2d2

Izuzetno simpaticno....  Zgodna fora sa misom i suncem  je  zbog  senki, jer na prelazu se tada odlicno vide krateri i same senke kratera.... Kada bi postojao jos veci zum, bez zrnaste strukture bilo bi jos lepse...
Odlicna ideja u svakom slucaju....

abrasax

May 22, 2013, 11:08:43 am #21 Last Edit: May 22, 2013, 11:18:46 am by abrasax
Ok da pojasnim. Poenta je da završeni applet ima sledeću funkciju: da se vidi trenutna faza meseca, libracija, i krateri. Ovo što sam postavio je ono što je bilo potrebno uraditi da bih mogao prikazati sve navedeno a da izgleda realistično. Što se tiče rezolucije ne znam kakva bi zver od kompa bila potrebna da ima zum jer sve što vidite sem kratera se radi ručno tj ortografska projekcija se pravi ručnim kopiranjem pixela sa pravougaone mape (veća rezolucija = više pixela = duže vreme kopiranja). Znači u gotovoj aplikaciji neće biti moguće rotirati mesec mišem niti će biti mapa osvetljenosti. Postavio sam da biste isprobali i komentarisali a i zato što mi se svidelo kako je ispalo.
A stavio sam da može bilo gde sunce da se stavi jer ne znam realne granice ali znam da sunce nije uvek u zenitu samo na ekvatoru meseca.

vasja

Aplet je odličan. Brz, odzivan i jasan
Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM

abrasax

Bio sam udario u zid svog ograničenog znanja pa sam prestao da radim. Ali skoro sam se ponovo zainteresovao pa evo imam nešto novo da pokažem.
http://abrasax.users.sbb.rs/moon%20gadget.swf
Još tu ima oko grafike da se radi ali za sada je funkcionalno. Nisam se opterećivao nekom preteranom preciznošću za sada ali planiram i time da se pozabavim.