• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Zumirajuci dvogled

Started by Sich, October 10, 2005, 01:04:43 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

andromeda 2

OK! Dok ja proucim stvar pogledaj ovaj sajt:
http://pages.sbcglobal.net/lrgageco/
Ja mislim da je to jedno od najboljiih resenja i uskoro cu poceti da pravim! Moja stolica za razliku od ove ima i skoro lezeci polozaj.

andromeda 2


sashastar

Jako,jako,jako,jako zanimljivo deluje izuzetno funkcionalno i dobro.
Moracu i ja da nesto smislim prvo odluciti se za stolicu ili jos udobnije fotelju a onda videti kako da napravim ili cu da uhvatim nekog da mi napravi.
Jos naci dobro resenje i za stajaci polozaj i onda smo u svemiru.

sashastar

Da ja ovo stavim u gifu da ljudi vide bolje:


Maxscope

Canon Image Stabilizer se ne pravi u "vecim aparatuama". Najveci je 18x50 i to je najbolji astronomski dvogled koji postoji.
Njega ne moze zameniti ni jedna stolica.
A kada smo vec kod te stolice cije ste fotografije ubacili.
Imaj na umu da u toj stolici moras biti apsolutno miran bez ikavih pokreta, jer sa obzirom da je dvogled prikacen na nju, svaki pa i najmanji tvoj pokret u stolici ce se odraziti i na stabilnost i mirnocu dvogleda kroz koji posmatras. Nakon samo nekoliko desetina minuta mirnoce i "udobnog" osmatranja iz stolice tvoja ledja a pogotovu zadnjica ce poceti da te bole i stolica ce mozda ubrzo postati neudobna......

sashastar

Naravno Maxscope nije ovo naj naj resenje ali barem je dobro.
Upravu si sto se tice stolice ona mora da bude vrlo stabilna tu mogu nastati problemi kao i samo spajanje dvogleda za stabilizator.

andromeda 2

Maxscope, mislim da nisi u pravu. Ne trese se meni slika sto mi se telo trese u stolici ili se ona ljulja i klima, nego mi se ruke tresu kad su dignute iznad glave. Drugo, moja stolica je na rasklapanje, ima siroku bazu i potpuno je stabilna. Montiracu je na obrtnu platformu koja ce takodje biti stabilna. Trece, radi se o malim uvecanjima gde se neko minimalno tresenje i ne primecuje. Recimo, kada oslonim ruke na neku dasku dok gledam iz svoje stolice, slika je potpuno mirna, ali mi je polozaj neprirodan i tezak.Ne mislis valjda da je tipu koji drzi stabilizator na ramenima mnogo prijatno, slika stabilna, a da ne pricam u pogledu na zenit, ako je to uopste moguce. Koliko vidim one je zadovoljan, utoliko cu ja biti zadovoljniji sa ovim resenjem

Za neverne Tome evo i druge mogucnosti, iako cu ja ostati pri onoj prvoj.Sto jednostavnije to bolje!

sashastar

Joj i ovo je zanimljivo i dobro.
Jos mi reci koji je to dvogled.

Bobo

Quote from: "andromeda 2"Mislim da sam nasao najbolje resenje koje je vezano za rotirajucu stolicu i daje kompletnu udobnost pri  osmatranju.


Dobro rjesenje je uperiti dalekozor prema dolje! Naravno, ispred toga staviti 2 ravna front surface zrcala (dakle ne obicno ogledalo, nego sa aluminizacijom s gornje strane, kao sekundarna zrcala) i u njih uperiti dalekozor pod uglom od 45 stupnjeva. Ja imam takva dva zrcala, nabavio ih sa surplusshed.com za neke male novce. sve to se slozi u nekakvu fiksnu konstrukciju i onda na foto stativ. Tu ideju sam nasao jos davno negdje na netu, nemam sad vremena kopati da nadjem adresu..

andromeda 2

Da to je konstrikcija koja je uglavnom krstena pod nazivom "Sky Windows". Znam sve o njoj! Jedan moj prijatelj je napravio jednu indenticnu njoj, ali problem mu je da nabavi ravno ogledalo debljine 8-10 mm, dimenzija 200x250 mm, metalizirano sa prednje povrsine. Ovaj tip sprave je dobar jer se ogledalo rotira, a ti sedis kao za mikroskopom. Probao je sa manjom debljinom (3 mm), lepio ga silikonom za ravnu plocu, ali slika se deformise. Mozda ogledalo nije dobro samo po sebi!
Gde nabaviti otrebno ogledalo?
Juce sam isprobao Tento 10x50 izvan grada i potpuno si u pravu. Odlican je! Imam neka pitanja, ali otvoricu novi topik, ovaj je pretrpan.

Bobo

Ne treba ti toliko veliko zrcalo. Na Surplussheadu sam uzeo dva komada koja su otprilike 70xnesto (100, 150?) milimetara. Nije dobro da ti se samo ogledalo rotira jer ces tako tesko nalaziti objekte. Cini mi se bolja napraviti da su ogledalo i dalekozor fiksirani pod 45  ili 90 stupnjeva (ili tako nesto) i onda se cijela konstukcija pomice. Ogledalo ne moras lijepiti, napravis "cell" (celiju?) kao za primarno ogledalo teleskopa - drvenu podlogu, oko toga stranice i sa gornje strane eventualno poneki "pipac" koji ce sprieciti da ogledalo ispadne van. Nema veze ako se malo pomice u tom kucistu, barem se nece deformirati.

andromeda 2

Bobo, razomem te sta hoces da kazes. Posto sam na neki nacin ucestvovao u svim mukama kroz koje je covek prolazio, mogu da ti opisem stvar. Naime, on je identicno konstrukciji Sky Windowsa napravio svoju. Uopste, veruj mi, nije problem okretanjem ogledala naci ono sto trazis, a ti pri tome uopste ne moras da menjas polozaj. U pocetku mu se ogledalo debljine 3 mm (metalizirana prednja povrsina) nalazilo u ramu (obuhvaceno sa strane, a celom povrsinom potpuno slobodno) i slika je u jedoj noci bila OK i zaista smo uzivali. Kasnije su pocele deformacije, mogla je da se izostri na jednom, ali ne i na drugom oku (velika koma). Savetovan je od iskusnih ljudi sa foruma da napravi ravnu plocu na koju ce staviti na 9 tacajka silikon i samo svojom tezinom uroniti ogledalo, koje ce se postepeno "zalepiti". Sve je to uradjeno, ali je slika losa. Posle je cuo da za toliki precnik ogledala treba deblje staklo (oko 10 mm) i da ce onda stvar biti stabilna. Sumnjamo, posto se radi o drugom ogledalo, da nije potpuno ravno itd. Sve komplikacije. Da ne pricam o maglenju ogledala ako su noci prohladne, prljavstina koja pada po njemu...
Kazi mi koje su debljine tvoja ogledala.

Maxscope

Kako hoces.
Samo ja i dalje mislim da je poseban stativ sa kontrategom najbolje resenje. I pored toga da nije nikako povezan vec nezavisan od stolice.
Ali ti ipak uradi onako kako tebi odgovara.
Sto se tice ogledala nikada nisam posmatrao dvogledom na taj nacin.
Ipak, zar upotreba ogledala ne bi u nekoj meri uticala na gubitak svetlosti pa time i na redukciju aparature dvogleda? I zar upotreba ogledala ne okrene sliku u dvogledu "naopako"?
Mislim, to sto dvogled prikazuje nebesko telo onako kako jeste i "pravilno" okrenuto je upravo i jedna od najvecih prednosti osmatranja dvogledom.
A sto se tice "Sky Windowsa" tvog prijatelja verujem da je neravnoca povrsine ogledala dovela do distorzije i da je to razlog lose slike.

andromeda 2

U pravu si! Treba razmisliti i o nezavisnom stalku. Mislim da slika koja se gleda preko ogledala svakako gubi nesto svetlosti reflektujuci se o njegovu povrsinu, zatim slika je obrnuta, kad je svezije ogledalo se magli, kako sacuvati toliku povrsinu da se ne isprlja kad je potpuno otvorena pri osmatranju (a aluminizacija nema zastitini sloj) itd. Ovo su samo neka pitanja koja su bila presudna da se odlucim za dobar stabilizator i resim stvar. Fotka koju si poslao je jedno od niza takvih dobrih resenja.