• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Dragacevo, 16/17 jun 2012 - jedna nezaboravna noc

Started by spadej, June 18, 2012, 11:59:02 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

spadej

June 18, 2012, 11:59:02 am Last Edit: June 18, 2012, 12:30:29 pm by spadej
Kazu da se nabolje stvari desavaju kad se najmanje nadas. I dobro kazu.

         Posle kraceg  planiranja tokom prethodne nedelje, u subotu je  ekipa u sastavu  Marko Savic I ja, krenula u pohod na Dragacevo, deo centralne Srbije izmedju Cacka I Kraljeva, omedjen obroncima planine Jelice. Bez preteranih ocekivanja, I maksimalno opusteni, posli smo u selo Milatovice, kod Guce, gde zive moji roditelji.  Tamo je vec mesecima  I moj 6-godisnji sin, I tek sad znam zasto nece da dodje kuci.
         Vec po izlasku iz Cacka pocela je moja teska briga. Na nebu su se pojavili oblaci. Svaki put kad ponesem teleskop u Dragacevu obavezno pada kisa. Vec je postalo pravilo da kada  susni period potraje, lokalni mestani apeluju da dodjem  da "gledam" zvede, da ne propadne letina. Ipak, oblaci su brzo nestali , a sa njima I svi moji nemiri  I nervoza. Stigli smo oko podne.
Preostalo je samo da uzivamo. Cim smo se navikli na veliku kolicinu kiseonika  u vazduhu, odmah smo raspakovali opremu. I pozvali Darka iz Kraljeva (Darchy), da nam se pridruzi. Obecao je da ce doci popodne, sto mi nismo mogli da cekamo. Kad vec imamo  solarne filtere, zasto ne bi gledali Sunce? A I sta bi drugo, pitam se ja. Vidim da Marko nesto nisani, kao nesto trazi. Prelepi, kao sneg beo mesecev srp mi je naprosto  upao u oko. Video se sasvim lepo, i odmash nestao cim skrenem pogled.
          O Suncu ne treba trositi reci. Toliko je grandiozno, mocno, zastrasujuce a u isto vreme prelepo.  Gledali smo pege, slikali ih, isprobavali opremu I maksimalno uzivali. Jeste I to bio dozivljaj ali prave stvari su tek trebale da dodju, sa prvim mrakom. Oprema je vec dobro poznata.  Markov BD 150/750, moj 130/650, 50-ak kilograma dvogleda I stativa, dva EOS Canon fotoaparata, notebook...  Imali smo I specijalnu opremu u vidu dragacevkse domace rakije, koja je odlicna za kalibraciju oka, zatim  domaca jagnetina, rostilj, itd... 
          Pred sumrak je stigao I Darko. I njegov  APO refraktor. Zbog ubrzanih priprema posmatrackog mesta nisam bas imao prilike da na svetlu dana pogledam taj teleskop .  Darka sam znao samo  preko ovog foruma i tada smo se prvi put sreli. Kao da se znamo 100 godina, odmah  su sve kockice bile slozene I predstava je mogla da pocne.
          Mrak je postajao sve gusci. Na svih 5-6 kuca u okolini bile su upaljene sve sijalice. U daljini se moglo videti I par reflektora. Ipak, bio sam spokojan. Ovde zivi vredan narod, koji ceo dan tesko radi na njivama, sigurno ce rano poci na spavanje. I bi tako. Jedan za drugom, skoro sve sijalice se ugasise. Skoro. Prvi komsija je imao goste pa je popalio sve sto je imao. A bas je na juznoj strani. Ipak, Mlecni put je bio jaci. Gde god da okrenemo cevi, cime god da pogledamo, pa I samo sa golim ocima, nesto smo videli.
          Oko ponoci je I to jedino svetlo nestalo. Nigde oko nas, ali bas nigde, nismo mogli da vidimo bilo kakav vestacki izvor svetla. Totalni mrak. Jedini  LP su bili displeji nasih fotoaparata, pa smo resili I to da eliminisemo. Odlucili smo da to vece budemo samo posmatraci, I da samo u pauzama napravimo po neku fotku. A nebo... to je nemoguce opisati. Ostavicu to Marku I Darku.
          Pauze su nam bile preko potrebne. NIje lako raditi u tim uslovima. Trcali smo od teleskopa do teleskopa, menjali dvoglede, okulare... I dobro se umorili.  I tada je moj sin, I ocigledno moj naslednik po hobiju,  dao jedan sjajan predlog: "ja bi nesto  da gricnem". Ubrzo je stigla vruca gibanica. Izgleda da su I astronauti na ISS-u primetili da je kod nas zanimljivo, pa su nas nadletali u vise navrata. Prvi put smo ih propustili ali smo ih sad sacekali I snimili njihovu voznju po nebu. Eto, ako hoces da slikas ISS, treba da imas I gibanicu u opremi.
          Nastavak price je isti kao I pocetak. Oci su nam se toliko navikle na mrak da smo mogli da procitmao natpis na teleskopu. I da  od najmladjeg clana ekipe vidimo najbolji nacin za osmatranje.  Luka je lezao na cebetu , I sirom otovrenih ociju  skenirao Mlecni put . Dete je bilo opcinjeno  prizorom, kao I mi  ostali.
          Kad imas toliko "poslastica" na trpezi, onda vise nije ni zanimljivo I rado bi nesto drugo probao. Sreca, uvek spremni Marko je tacno znao kada ce  I odakle da naidje Iridium satelit, koji me je svojim bljeskom potpuno ocarao. NIsam to do sada nikad video. Bljesnuo je kao svitac I polako nestao. Eto potencijlanog foto cilja na nekom sledecem druzenju.
Luku smo odneli na spavanje oko 2.00h. Zaspao je on ranije, srecom po Marka I Darka, koji mu nisu ostali duzni ni na jedno pitanje.  Divna noc, I svez planinski vazduh, opijali su I nas. Vidim ja da svi krisom zevamo, vreme je za kafu.  I jos jednu pauzu, da prikupimo snagu za nastavak.  Kuvanje kafe na sred livade, uz malu plinsku bocu I crvenu lampu, izgledalo je nestvarno. Marko nas je slikao, sa sve Mlecnim putem  iza. Osvetljeni plamenom iz boce, "zamrzli" smo smo se na par sekundi dok su I fotoni  sa zvezda zauzimali svoja mesta na CCD-u.
          I da ne bi noc bila savrsena, potrudila se vlaga. Ogromna koliicna vlage pred zoru je pretila da nas otera na spavanje. Bili smo odlucni da istrajemo.  Zamagljene okulare smo drzali u dzepovima, dvoglede pod jaknama .  Darkov APO je ispao iz igre, pa smo nastavili  sa reflektorima.  Steta za APO, jer je ono sto smo sa njim videlio  bilo toliko ostro I toliko detaljno da je bolelo.
Kada su zvezde vec pocele da se gase, vreme je bilo za rastanak. Darko jeotisao put Kraljeva a Marko I ja smo poceli "dvoboj" nasim EOS-ima. 550 protiv 1000. Meta je bio Mesec, koji je u drustvu Jupitera trebao uskoro da izadje na pozornicu. Nestvarna igra magle, jutarenjeg svetla I ocaravajuce prirode proizvela je niz veoma zanimljivih slika.
          I  tako je protekao nas prvi "astro viseboj" u Dragacevu. Ostavicu mesta da I Marko I Darko iznesu svoje utiske, a slike cemo okaciti kasnije.

Predrag

Bravo! Odlična ekipa i dobra oprema.

Ja sam 3 dana u tazbini i oblak nisam video, a teleskop mi je ostao u Boru. Mada, da sam ga poneo barem bi nas kiša rashladila. :)

Nadam se da ćemo videti slike napravljene preko preki tih eos-a?
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Yagodinac

Ma sve je to lepo ali
slikeeeeeeeeeeeee
&^*%$#@!*()__+ oćemo  ;D ;D ;D

gile.ms

June 18, 2012, 04:37:34 pm #3 Last Edit: June 18, 2012, 04:43:49 pm by gile.ms
Dugo mi je Dejan pominjao kako bi trebalo da odemo kod njegovih u Dragačevo gde je nebo dušu dalo za posmatranje... a ja sam samo klimao glavom bez neke preterane nade znajući da treba da se poklope i slobodan vikend i mlad Mesec i vedro vreme... nešto što se svima nama zaista retko kad poklapa...
E sada se poklopilo :)

Prvo sa čime sam se susreo kada smo stigli bila je srdačna dobrodošlica i "kavairakija" (jedna reč) - vrlo moćno sredstvo za opuštanje posle dužeg puta :)
Iako smo došli s namerom da uveče posmatramo noćno nebo, nismo bili nimalo nestrpljivi da padne mrak... obilazili smo teren tražeći mesto odakle se najbolje vidi jug, posmatrali smo i fotografisali Sunce, odgovarali na vrlo teška pitanja jednog šestogodišnjaka (u nekoliko navrata sam zaboravljao da je u pitanju šestogodišnjak)... jednom rečju - uživali smo!



U međuvremenu stigao je i Darko, upoznavali smo se na brzinu uz "kavairakija"-u, domaću jagnjetinu i roštilj, a zatim je na nebu zasijala i Vega a za njom i ostatak letnjeg trougla... taman da označe vreme da zauzmemo pozicije na livadi...
Šta se dešavalo na livadi Dejan je lepo opisao, a iznad livade - nebo kao na fotografijama! Iz Mlečnog puta samo što nije počela da pada kiša :) granična magnituda bila je preko 6, a u Strelcu se i golim okom videla poprilična "gužva" :D
Iako smo imali tri teleskopa i isto toliko dvogleda većinu vremena provodili smo uzdignute glave i oduševljavali se izgledom neba u celosti. Veliko o duševljenje je palo i kada smo videli koliko običan plossl od 32mm daje lepu i ravnu sliku u Darkovom apohromatu - još ako ste vlasnik njutna naviknut na očiglednu centralnu opstrukciju pri malim uvećanjima ovo je zaista razlog za veselje :D

Za sada evo nekoliko fotografija od mene, a pošto još uvek nisam sredio sve utiske, nastaviću priču kasnije :)

prelet ISS oko 21:45 LT

  M27 i M13 : direktan fokus bez motora - odšrafljen ISO i kratka ekspozicija... čisto probe radi :)

priprema ponoćne kafe ispred centra galaksije :)

  izlazak Meseca, Jupitera i Plejada (da, tu su negde i plejade :))
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

Sekula

Spadej & Gile.Ms,

Odličan izveštaj!  :)  Wide foto snimak zvezdanog neba i Mlečnog puta koji vam upada u šolje i pravi najlepši makijato caffe je neponovljiv!  :D

Očekujem poziv na tu kavairakija, jagnjetinu, kajmak i sir. Pod sjajem zvezda.  ;)
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

kruska

ekipa se pripremila i za dan i noc ;D
fenomenalno!

spadej

Sekula,
Puce mi veza usred upload-a, ako se ova poruka pojavi dvaput obrisi je molim te...

Bice mi/nam velika cast da te pozovemo sledeci put, i ne samo tebe. Lokacija je takva da mozemo da napravimo citavu "Letenku". Sledeci put cu najaviti posmatranje, u nasoj istoimenoj temi, pa ... izvolite...
Do tada evo i mojih slika...

spadej


Luger

Lijepo napisan izvjestaj,skoro da se osjeca miris kavarakije i orosene trave. :)
Zelim Vam da cesto ovako uzivate i da to podijelite sa nama.













zozo83

svaka cast momci, uzivanci je bilo citati izvestaj, a slike su i to docarale
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

skyfly


kruska

mnogo je dobra ona slika sa centrom galaksije, pomislio sam da ste se slikali u "narrowband"  ;D

Darchy

Evo tri dana razmišljam kako da napišem review o starparty-a koji smo (više nego uspešno) sproveli prošlog vikenda na imanju Dejanovih roditelja u Dragačevu, ali iskren da budem ja sam "lost for words". Spadej i Gile.MS su se već svojski potrudili oko raporta, a tu su i odlične fotke tako da nema potrebe da dodatno budžim priču o "kafi u centru galaksije" :).
Iskoristiću priliku da se zahvalim Dejanu i Marku koji su bili više nego dobra ekipa. Momci, hvala još jednom na nezaboravnoj akciji i dobrom druženju, a što se nekih budućih akcija tiče definitivno računajte na mene :)
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D