• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

[AM] BAV 2012

Started by Marcony, June 20, 2012, 07:53:15 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Marcony

http://www.astronomija.co.rs/vesti/6231-xxx-beogradski-astronomski-vikend.html

Vidim da je oko 20h planiran odlazak u opservatoriju na Zvezdari.
Da li se ide organizovano, nekim autobusom, ili svako na svoj nacin?

mravic

Hm, vidim da niko ne odgovara pa cu ti reci kako ja mislim tj. kako je bilo prethodnih godina.
Ide se peske do neke autobuske stanice oko 1Km i onda dalje gradskim autobusom (svi zajedno). Hm, ja nikad nisam platio:) svercovao sam se...pa i ne znam gde se kupuje karta...
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Luger

Cini mi se da je najbolje resenje spustiti se na Zeleni Venac i tu sjesti na bus 65 koji vozi do opservatorije,tj. ne bas ispred vrata,ali vrlo blizu.Treba samo,od zadnje stanice,pjeske nastaviti nekih 200-300m.Ipak,ne vozim se prevozom,pa ne znam za bolju vezu,zato se raspitajte jos koji put.
Sto se tice kupovine karata,mozete kupiti kod vozaca, 120din je jedna voznja ili na trafikama.Znam da sam jednom na trafici,kupio neku papirnu,nepersonalizovanu, koja kosta 240din pa je onda morate dopuniti po zelji, 60din jedna voznja.Dopuna se kupuje na istoj trafici.
Da li je neko upoznat,hoce li biti posmatranja sa Zvezdare?Pise da hoce ukoliko dozvole tehnicki i meteoroloski uslovi.Aj' ovi meteoroloski me ne brinu,ali zamislite,idealno vrijeme,a teleskopi u kvaru  :-X
Dzaba karte,dzaba bus plus...

Vladimir

Ako neko bude imao informacije hoce li ili nece biti posmatranja veceras neka ostavi poruku ovde jer ja bih dosao sigurno

Luger

Vladimire, planirano je za vikend,ne za danas.

Vladimir

 dobro je da si me obavestio inace bi poljubio vrata  ;D

Marcony

Opservatorija na Zvezdari... Fascinirajuce je kako sve to izgleda, ali me cudi da je niko ne koristi?!

Citajuci clanak sa adrese http://aadtychobrahe.blogspot.com/2011/01/u-poseti-astronomskoj-opservatoriji-na.html
proizilazi da je teleskop operativan, ali je problem sa kupolom.

Zar se tako mali problem ne moze srediti kako bi se nastavilo dalje sa naukom?
Verujem da interesenata za rad na velikom refraktoru ima prilican broj.


ExNor

Pa vidi Marcony, proslo je skoro 2 pune godine od kada smo bili u toj poseti i tada je saopsteno da je problem samo u mehanizmu za otvaranje kupole, a iako tada nije receno da li se i kada planira popravka, utisak je bio da je kvar trivijalan i da se to sve vrlo brzo moglo dovesti u red. Ono sto je mnooogo veci problem od toga je ogroman prirastaj svetlosnog zagadjenja poslednjih godina, ili bolje reci decenija nad Beogradom i oko njega, a sto po mome misljenju predstavlja najveci i na zalost ne resivi problem za neki ozbiljniji naucni rad koji bi adresirao savremene astronomske nedoumice. :(

ExNor
a.a.d. "Tycho Brahe" Beograd
"Ako želite da napravite pitu sa jabukama od početka, onda prvo morate da stvorite Univerzum" - Carl Sagan
http://aadtychobrahe.blogspot.com/