• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Da li je ovo ironican clanak

Started by danicic_predrag, June 23, 2012, 02:35:34 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

danicic_predrag

Umem da ispadnem "naivac", a ironiju ponekad ne vidim cak i kada mi "skace pred nosom "

http://www.astronomija.co.rs/relaksacija/6245-nasa-ostvarila-kontakt-u-svemiru.html

Molim vas recite mi dali je je ovaj clanak ironija ili ne ?!?!?

Ako jeste moderatori mogu slobodno da obrisu temu ...

Predrag

I ja dremnuo malo i rasanio se uz ovaj tekst! Pa reko daj da vidim na forumu, pošto sam previše sanjiv da bi nešto dešifrovao kako treba!  ???

Ali bi onaj plavi deo teksta trebalo da bude objašnjenje! :)
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

skyfly

pozdrav braci po inteligenciji,dolazimo  ;D

Kizza

Bolje da ne dolaze na Zemlju jer je EVRO nestabilan  :P
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

dusanwww

I ja bih voleo da znam o čemu se radi. Ne stoji nikakvo objašnjenje

Predrag

"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

dusanwww

Verovatno. Ali mislim da zbog svih koji to čitaju treba da stoji neko objašnjenje

Predrag

Objašnjenje je dato:

HAL(9)ooo?!

Dobar vam dan poštovani čitatelji! Nije prvi april a ni prvi dan ljeta ali je vrijeme da se zapitate kakvim sve novinarskim natpisima vjerujete...



O HAL 9000

http://en.wikipedia.org/wiki/HAL_9000
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

SrdjanP

Quote from: Kizza on June 23, 2012, 03:24:34 pm
Bolje da ne dolaze na Zemlju jer je EVRO nestabilan  :P


A i PDV će ići na 21%.

Danijel

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

dusanwww

Objašnjenje dato ali po meni ne kako bi trebalo

Sasa

Oh Bože, zar je moguće da ste tako ozbiljno shvatili članak??? Možda bih još razumeo da je na priču naseo neko od "običnih" čitalaca, ali ovo je, bre, forum!!! Forum na kome se okupljaju oni koji bi trebalo da imaju razvijenu moć zapažanja i razvijen osećaj za verodostojnost nekog članka.

OK, da napravimo malu analizu:

Da je Nasa uspostavila neki kontakt s vanzemaljcima o tome ne bi bruale sve TV stanice

Ceo članak je stavljen u rubriku Relaksacija.

Ceo je napisan na žutoj pozadini, a žuta boja je boja žute štampe.

Na slici se vide astronauti kao klovnovi.

Izdvojeno sa plavom podlogom jasno piše: "...ali je vrijeme da se zapitate kakvim sve novinarskim natpisima vjerujete..." - dakle, kada nešto u novinama pročitate nemojte odmah u to slepo verovati. Razmislite, razmislite.

Ispod člaka linkovani su članci "Iz iste kateogrije" a to su članci o tome kako je Zemlja ravna, kako su vanzemaljci otkriveni u Nišu itd.

Na kraju izgleda da kod svake šale treba da napišemo: OVO JE ŠALA, nemojte ozbiljno da je shvatate, nije zaista...




Danijel

Hehe, riječ je o eksperimentu, cilj je da se vide reakcije ljudi koji čitaju, da se vidi čitaju li članak do kraja i da se vidi razmišljaju li uopće o onome što pročitaju odnosno vjeruju li svemu tome što piše. Rezultati su zanimljivi u svakom slučaju, a pokazuju koliko su ljudi (ne)kritički prema onome što im mediji svakodnevno serviraju. Kako je taj tekst objavljen na astronomskim stranicama za očekivati je bilo da će čitatelji koji inače posjećuju te stranice odmah prepoznati o čemu se radi, no izgleda da ima i onih koji to nisu prepoznali. Sačekajmo još neko vrijeme da vidimo kako će se situacija razvijati ;)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Sasa

Svi mi čitamo pvršno i na preskok, ali, kada pročitamo nešto zaista neobično onda treba da razmislimo. Naravno, često se desi da nešto pogrešno protumačimo i to je normalno, samo eto treba da smo svesni toga.

Danijel

Na Zvjezdarnici za sada nema ama baš nikakvih reakcija na članak i da nema one ankete ništa ne bi pokazivalo što ljudi misle o tome. Ni na Astroforumu također nema ništa. Biti će zanimljivo vidjeti hoće li drugi mediji nasjesti i prenijeti tu vijest ;)

Puno ljudi čita samo ono što im paše, pa čak ni ne pročita članak do kraja, a puno ima i onih koji uopće ne razmišljaju što su to toga trenutka pročitali nego slijepo vjeruju tome što piše. Upijaju kao spužve što god im podmetnuli. Rezultati su tada zanimljivi, no najčešće su tipa - istina je, pročitao sam to tamo i tamo. Rijetki prepoznaju kakav je karakter članka, a još rjeđi su oni koji idu provjeriti istinitost na relevantnim izvorima.

Ovaj je članak tako "izbalansiran" da izazove znatiželju i da objašnjenje servira na samome kraju na način da potakne čitatelja da se malo zamisli. Za očekivati je da će odmah svima biti jasno o čemu se radi, no kako vidimo, nije uvijek tako, ima i onih koji dvoje u karakter članka.
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT