• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pomoc oko kupovine

Started by Sich, October 10, 2005, 01:13:15 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sich

"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

eyej

Bedak.. prekinuta je onako zustra rasprava! Ljudi, onaj teleskop u knjizari kod MCa na terazijama je od nekog proizvodjaca Tele-Science! Skuplji je od Optisana! Da li je mozda bolja optika? Jel zna neko o cemu se radi?
PS. Ja i dalje cekam ponude, ako neko ima teleskop koji bi pocetniku bio dobar do 80-90e! Sada je krajnje vreme da kaze! :)

Djorvoz

Trgovina na

http://www.astronomija.co.rs/razno/pijaca/pijaca.htm

Prelistaj malo stare postove tamo se dosta govori o kupovini teleskopa tog i malo većeg ranga cena.

gucic

Ma jok. Tesko da moze bolja optika. Rekao sam ti juce da su samo precenili isto kao i za onaj crni teleskop kod Hrama.
Sve to dolazi iz, manje vise, iste fabrike u Kini. :P

sashastar

Mozda bi bilo dobro reci koji je to minimalni teleskop koji bi trebao
da zadovolji minimalno prihvatljivo osmatranje.
Na primer
-Da se kroz teleskop vide svi M objekti
-Da se kroz njega moze videti barem polarna kapa na Marsu
-Da se moze videti Saturnov prsten
-Da se Mogu videti Jupiterovi i Saturnovi meseci naravno oni najveci
-Da nas mesec dobro izgleda kroz njega
I slicno kao neki minimum.

E sad da bi se zadovoljio taj neki minimum kakav treba teleskop.
To je veoma vazno narocito kada se pojave pocetnici koji hoce da kupe teleskop a da se posle ne razocaraju.
Naravno ja nisam merodavan po tom pitanju ali zato ovde ima znalaca,
iskusnih,pa cak i pravih majstora Astronomije koji bi to trebalo da kazu.

Jer ako se uspeju usaglasiti stavovi oko tog minimuma onda jednostavno
to reci bilo kom pocetniku ili onome sa manjim novcanim budzetom
sta da kupi a da zna da se nije prevario.

Sich

e koliko kostaju ti optisan teleskopi??

inace nisam do sad cuo za za te druge telescience teleskope
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

sashastar

Ti teleskopi kostaju do 100 evra e sad zavisi ko koga koliko opeljesi
A tu mozda upadne neki PDV a dobija se ne optisan teleskop
nego otpisan cev za gledanje komsinice.

eyej

Sich, verovatno te zanimaju malo preciznije informacije, (mislim da  Sashastar malo karikira :) ):

Optisan Star 50060 - 4 500 din sa PDV
Optisan Star 60060 - 5 600 din sa PDV
Optisan Star 70060 - 7 500 din sa PDV
Optisan Star 80060 - 8 500 din sa PDV

Naravno, postoje i verzije sa istim duzinama ali vecom sirom cevi (umesto 60 cini mi se da je, dal` 72 ili 76mm, nemojte me uzimati za rec) i njihove cene su skuplje! Ne znam tacno te cene jer me takvi teleskopi nisu interesovali!

Tele Science teleskopi su skuplji, otprilike najblize da vam objasnim na sledeci nacin! Modeli su isti kao i kod Optisana ali dodajte po 1000 din do 1500 din na svaki model i dobijate cene Tele Science teleskopa!

Kada se zamene okulari na ovim teleskopima, slika se strahovito poboljsava, i decko koji mi je to pricao je cak i navodio koje je sve objekte uspeo da vidi, i to ne mutno! Pitacu ga ponovo pa cu objaviti! Do duse, on je koristio Carl-Zeiss Jena okulare! Vec za koji dan cete imati informacije iz prve ruke! :D

gucic

Sve to moze da se vidi, u nekom najnajminimumu, i sa 40-50mm ako je kvalitetna optika, a sto je jos vaznije, nebo extra tamno, a atmosfera extra mirna. Za polarnu kapu nisam siguran, ali bi trebalo da moze. Uglavnom, gotovo svi M-objekti i jos mnostvo NGC-a se moze videti kroz trazilac od 7x50...samo da je nebo odlicno - ne dobro.
Obicno se preporcuje teleskop od 70mm za refraktor i 76mm za njutn, kao neki minimum. Naravno, ako je dobar apo u pitanju, moze da bude i 50-60mm refraktor.
Prstenovi, sateliti se mogu videti i sa najgorom optikom ali je pitanje kakve ces detalje razluciti.

Sto se mene tice, bolje je, bar, malo vise uloziti u prvi teleskop jer ako se kupi losijeg kvaliteta, pocetnik se moze razocarati.

Quote from: "sashastar"[/b]
QuoteMozda bi bilo dobro reci koji je to minimalni teleskop koji bi trebao
da zadovolji minimalno prihvatljivo osmatranje.
Na primer ....>>

sashastar

Gucic ja uglavnom znam to sto si rekao nego ovo sam predlozio da se
moze svim pocetnicima reci koji naravno ozbiljno shvate astronomiju
a da im to ne bude trenutna moda,trend,popala.....pokloni...

Vidis i sam sta eyej hoce da kupi upravo zbog takvih i slicnih kupaca
buducih ili sadasnjih ljubitelja Astronomije treba sto bolje razjasniti.

Upravo tvoja zadnja recenica bi trebalo da se uzme veoma ozbiljno.
Sta je to vise uloziti odnosno koji je teteleskop i.t.d.

eyej

Ljudi, da se razumemo! 90evra i nije mnogo! Ali sada, a kako stvari stoje, i u bliskoj buducnosti, necu imati 300-400 evra, ili vise, da uzmem kvalitetan teleskop! Za sada mi je ovo mnogo prihvatljivije resenje! A to, sto cu ja ovo uzeti za poklon nikako ne znaci da ni ja necu gledati na njemu! Prihvatljivije resenje u smislu da cu sada uzeti ovaj teleskop, a u bliskoj buducnosti  kvalitetnije okulare, pa kad sve to bude bilo malo, onda cu razmisljati da kupim nesto "normalno", po vama!! A bas cu pokusati da stupim u kontakt danas-sutra sa vlasnikom tako "nabudzenog" optisana pa cu vam reci sta je on do sada uspeo da izvuce sa tim teleskopom! Ne znam, mozda stvarno imam pogresnu logiku, ali su mi namere najbolje! :D

gucic

Quote from: "sashastar"[/b]
QuoteGucic ja uglavnom znam to sto si rekao nego ovo sam predlozio da se
moze svim pocetnicima reci koji naravno ozbiljno shvate astronomiju
a da im to ne bude trenutna moda,trend,popala.....pokloni...>>>>>



Aha. OK. Mislio sam da si postavio pitanje.