• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Teleskop TCM 76/700

Started by madscientist, June 26, 2012, 04:00:53 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

madscientist

Kao prvo pozdrav svima clanovima AM foruma. U poslednjih par nedelja cesto nailazim na vas forum iz razloga sto imam u planu kupovinu teleskopa. Za pocetak imam u planu kupovinu polovnog kineskog "supermarket" teleskopa, znam da su losi, ali ce mi dobro doci bar za pocetak, a ako bude srece u naredne godinu il' dve ce doci na red i nesto bolje :)

Trenutno mi je zapao za oko teleskop TCM 76/700 za 4.000rsd, a na nemackom ebay-u 29eura + 10% cena za slanje u Srbiju + 200rsd za post express.



QuoteTelescope of TCM.
magnification 35 - 52,2-56-84-175 and 262.5 times, focal length 700mm, 1.5x lens conversion; search scope with 4x magnification,
20mm eyepiece, 12.5 mm eyepiece, 4mm eyepiece
CD-ROM with multimedia software red-shift 2


Jedan stariji clan foruma mi je vec objasnio sta mogu da ocekujem od ovog teleskopa i meni to odgovara jer bih ga kupio jedino za posmatranje meseca i pocetnicko ucenje. A moje pitanje je sta vi mislite, da li ovaj teleskop zaista vredi 4.000rsd ili da ga batalim i potrazim nesto bolje za tu cenu (mada cisto sumnjam da bih ista bolje izvukao za taj novac)?  :)


kostur

ne vredi ni tri puta manje. Dodaj deder još toliko i uzmi sebi dvogled. U ovom je i mesec los. a da ne pominjem sve ostalo. PS dodaj dva puta toliko pa otidji u teleskop centar i uzmi114/900 na eq1 stativu. Ne da ćeš videti više detalja na Mesecu, nego i sve M objekte.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

madscientist

Dvogled vec imam, mada mi je tu problem stalak. Do sad sam koristio jedino Fujitsu DSLR i kameru sa posla (Panasonic 3CCD, 30x opticki i 500x digitalni zum) i radili su posao koliko toliko. Jesu koristili digitalan zum, ali slika je bila pristojna. Onda nema druge vec da se jos malo strpim i cekam.

Vec par nedelja sedim i cekam da se pojavi neki bolji teleskop na limundu, kupndu, K/P i slicnim sajtovima, ali ovaj je do sad nazalost najbolji koji ulazi u moj cenovni rang jer koliko vidim svi ostali su 60/600 ili 60/700 i traze za njih od 5 do 8.000rsd. Teleskop 114/900 deluje primamljivo pogotovo sad kad znam da je sa njim moguce videti M objekte, ali taj novac na zalost jos nemam.

Vi sigurno znate bolje od mene, pa da li na limundu i ostalim sajtovima se ikad pojavi neka dobra ponuda poput ovog 114/900 za oko 100e ili uzaludno cekam?

kostur

retko, u ponudi je bio 150/1200 na eq 3 za 250 evra, ali to preskače tvoj cenovni rang, iako nov košta 150 evra više. Uglavnom, bolje ti je da čekaš za ovaj 114. Ja sam trpeo i trpeo dok nisam naišao na 150/750, verujem da ti možeš da nađeš neki sezonski posao. Pa boga mu poljubim, i sedeći bi zaradio tih 50 evra za 2  meseca. Čekaj, sad ću da prelistam ponudu teleskop centra i da ti kažem minimum minimuma koji će ti trebati za posmatranje, i pokazaću ti slike Meseca koje bi trebao da vidiš kroz oba teleskopa.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

kostur

Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Predrag

Jedan član AD Bora ima ovakav, nazovimo, teleskop. Tako da se slažem sa onim što kaže kostur da je mnogo bolje koristiti dvogled i skupljati novac za nešto bolje.
Bolje uloži za stalak za dvogled.

Nego, koji je dvogled u pitanju?
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan


madscientist

Novac nije problem, vec vreme kupovine :) Zaposlio sam se pre tri meseca, tako da sam novac tek poceo skupljati, pa sam imao u planu kupovinu ovako nekog #$%^ polovnog teleskopa kojeg bi mogao lako prodati kad dodje vreme za kupovinu novog.

@Predrag - da imam neki bolji dvogled mozda bih i ulozio  njega, ali ovako cu ipak jos malo pricekati. U pitanju je Tasco dvogled kupljen na buvljaku pre ko zna kad.

@kostur - Hvala ti na pomoci. Odlucio sam onda da ne kupujem nista, dok ne skupim novac za pravu stvar tj. 114/900 EQ1 SkyWatcher il' slican :)

Sekula

Otvorena je nova tema:

http://forum.astronomija.co.rs/oprema/preporuke-i-uputstva-za-nabavku-teleskopa-za-pocetnike-i-sve-ostale/

Zdušno vam preporučujemo da je kompletno pročitate. Takodje i druge sagovornike u ovoj i sličnim diskusijama u potpunosti ohrabrujemo da ovu temu takodje preporuče pre bilo koje naredne diskusije.

Samo na ovakav način će forum svim njegovim članovima moći da izadje u susret i da im kompletnu i validnu informaciju na osnovu koje se jedino može doneti ispravna odluka oko izbora instrumenta.

Hvala na tome.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

madscientist

Hvala, vec sam procitao tu temu i dosta mi je pomogla pri izboru.

Danijel

Ja bih samo dodao ovo, najjeftiniji teleskop je tuđi teleskop. Dok ne skupiš novac za onaj koji bi želio, priključi se nekome tko već ima teleskop i uči raditi s njime, promatraj i slično. Na taj način ćeš vidjeti kako to ide i što ti se sviđa ili ne sviđa. Učlani se u neko astronomsko društvo ili idi na organizirana promatranja poput AK Letenka. Tamo se mogu vidjeti svakakvi teleskopi, isprobati svakakvi teleskopi, možeš ljudima postaviti pitanja, popričati s njima, saznati iz prve ruke puno korisnih stvari i na kraju vidjeti što te od toga točno zanima i koji ti teleskopi pašu. To vrijedi jako puno i može ti uštedjeti novaca, ili ne ;)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

madscientist

Vec sam se dogovorio sa jednim clanom sa foruma oko nalazenja i isprobavanja teleskopa, ali to ce biti tek sredinom jula, tako da ja nastavljam da posmatram mesec dvogledom i kamerom :) Na zalost organizovana posmatranja u blizini mog grada nema, a u Letinku ne mogu zbog posla jer taj vikend mi je radan.

Za sad najvise razmisljam o 114/900 EQ1 SkyWatcheru pa se raspitujem oko kupovine u Hrvatskoj tako da dobijem povrat PDV-a i da prodjem po ceni od 70/900 EQ1 SkyWatchera ;)

Danijel

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

madscientist

Zanima me samo vase misljenje, da li je bolje uzeti refraktor il' newton? Tj. 114/900 EQ1 SkyWatcher VS. 90/900 AZ3 SkywWtcher

Isto tako me zanima zasto, citiram: "Promjer od 76mm spada u nemojte kupovati kategoriju."? Raspitujem se jer me zanimaju i sledeci modeli: 76/900 EQ1 LUNA 76 Skywatcher , OMT-Discovery F70076TX, 70/900 EQ1 SkyWatcher i 60/900 EQ1 SkyWatcher. Svi ovi jeftiniji modeli su slicnih cena od 10.000rsd do 14.000rsd i njih bih uzeo u obzir jedino ako je sa nekim od njih moguce videti M objekte, pa bi mi bilo drago kad bi neko odgovorio na to. Razliku je clan kostur dobro pokazao sa slikama meseca, ali da li ima neki clan neki slican ili isti teleskop da je koristio za razgledanje M objekata ili planeta i da prenese iskustvo ili ako se bavi astrofotografijom da nabaci i neku skliku ili video :)

Plata je legla i skupio sam dovoljno i trenutno je pitanje uzeti jeftiniji teleskop i ustedeti za letovanje u Grckoj ili uzeti bolji teleskop i usmeriti ga ka Jadranu u nadi da cu ga bar videti ;D Znam da vecina clanova ove moje "jedva dostizne teleskope" smatra za igracke, ali novca za bolje nemam, tako da Vas molim da mi pomognete da izaberem bar najkvalitetniju il' najbolju "igracku". :)


EDIT: Od kupovine kod komsija u Hr. zbog povrata PDV-a sam odustao, jer su cene vece pa samim tim cene ispadnu slicne.

Sekula

Quote from: madscientist on June 28, 2012, 11:24:12 pm
Zanima me samo vase misljenje, da li je bolje uzeti refraktor il' newton? Tj. 114/900 EQ1 SkyWatcher VS. 90/900 AZ3 SkywWtcher

Isto tako me zanima zasto, citiram: "Promjer od 76mm spada u nemojte kupovati kategoriju."? Raspitujem se jer me zanimaju i sledeci modeli: 76/900 EQ1 LUNA 76 Skywatcher , OMT-Discovery F70076TX, 70/900 EQ1 SkyWatcher i 60/900 EQ1 SkyWatcher. Svi ovi jeftiniji modeli su slicnih cena od 10.000rsd do 14.000rsd i njih bih uzeo u obzir jedino ako je sa nekim od njih moguce videti M objekte, pa bi mi bilo drago kad bi neko odgovorio na to. Razliku je clan kostur dobro pokazao sa slikama meseca, ali da li ima neki clan neki slican ili isti teleskop da je koristio za razgledanje M objekata ili planeta i da prenese iskustvo ili ako se bavi astrofotografijom da nabaci i neku skliku ili video :)

Plata je legla i skupio sam dovoljno i trenutno je pitanje uzeti jeftiniji teleskop i ustedeti za letovanje u Grckoj ili uzeti bolji teleskop i usmeriti ga ka Jadranu u nadi da cu ga bar videti ;D Znam da vecina clanova ove moje "jedva dostizne teleskope" smatra za igracke, ali novca za bolje nemam, tako da Vas molim da mi pomognete da izaberem bar najkvalitetniju il' najbolju "igracku". :)


EDIT: Od kupovine kod komsija u Hr. zbog povrata PDV-a sam odustao, jer su cene vece pa samim tim cene ispadnu slicne.


Ja imam jedan odgovor koji je jako kratak. Dodjite lepo na Letenku da pogledate ostale teleskope i što je najvažnije, da pogledate kroz njih. Ovako, crv sumnje će vam ostati, bez obzira šta mi ovde napišemo, objasnimo ili preporučimo.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |