• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Teleskop TCM 76/700

Started by madscientist, June 26, 2012, 04:00:53 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

madscientist

Dogovor je pao. Uzeo sam slobodan dan 21. jula i krecem put Subotice po izbor teleskopa. Dok ostaje i mogucnost kupovine putem ebay-a :)

Danijel

Ja bih rekao ovako, s ekvatorijalnom montažom lakše je promatrati i pratiti objekt promatranja, naročito s velikim povećanjima kada se objekt brzo kreće kroz vidno polje okulara. Uloži li čovjek u dobru montažu, može na nju staviti i veći tubus. Ekvatorijalna montaža olakšava promatranje. S druge strane, za novac koji se uloži u montažu može se kupiti veća optička cijev, odnosno Dobson. Sve ovisi što čovjek želi i s koliko novca raspolaže. Moja je preporuka da je najbolje prvo promatrati kroz teleskope na nekom astronomskom druženju i tada će lakše donijeti odluku, odnosno vidjeti što mu bolje paše. I jedna i druga solucija imaju svoje prednosti i mane.

Ako čovjek nikada nije promatrao kroz teleskop, onda mu je sasvim svejedno što će kupiti jer ionako nema nikakvog iskustva s teleskopima i naviknut će se koristiti ono što ima. Kasnije, ako ga to bude držalo, može s vremenom skupiti više novca i kupiti si teleskop kakav želi, na montaži kakvu želi. I da zaključim, ako želi ugodniji rad s teleskopom, tada treba uzeti i ekvatorijalnu montažu, a ako ga to ne zanima, neka uzme Dobsona pa će se već nekako snaći u radu s njime.

Što se tiče okulara, za početak će biti dobri bilo kakvi, što god stavi imat će sliku, a sad da li će na rubovima imati komu ili kromatsku aberaciju, mislim da to početniku i nije neki problem, kratere na Mjesecu će solidno vidjeti, a zvijezde ko zvijezde, možda će biti malo šarenije, no bit će i veselije :D Ionako mu to ništa ne znači ako nezna što gleda. S bilo kakvim teleskopom i okularima vidjet će i planete, i Mjesec, i dvojne zvijezde, i skupove, pokoju maglicu ili galaksiju i naučiti nešto pri tome. I na kraju će ili odustati od astronomije ili donijeti odluku da si jednoga dana kupi veći teleskop.
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

madscientist

Zaboravih da napisem u prosloj poruci za sta sam se na kraju odlucio :) Za sad je u prvom planu 114/900 SkyWatcher sa EQ1. Znam da je i dalje vecini ovo samo "igracka", ali ipak novca za bolje nemam i moram da budem prezadovoljan i sa ovim :)

EDIT: od pocetne 4.000rsd koje sam zeleo dati na teleskop dosao sam do 16.500rsd tako da cu sledeci mesec ziveti na pasteti i hlebu :)

Sekula

Quote from: madscientist on June 30, 2012, 04:27:24 pm
Zaboravih da napisem u prosloj poruci za sta sam se na kraju odlucio :) Za sad je u prvom planu 114/900 SkyWatcher sa EQ1. Znam da je i dalje vecini ovo samo "igracka", ali ipak novca za bolje nemam i moram da budem prezadovoljan i sa ovim :)

EDIT: od pocetne 4.000rsd koje sam zeleo dati na teleskop dosao sam do 16.500rsd tako da cu sledeci mesec ziveti na pasteti i hlebu :)


Odluka da kupite teleskop je ok, pa makar bili i na pašteti i hlebu, ako je to zaista ono što žarko želite.

Shvatite da sve odgovore koje dajemo ovde mogu samo da budu u korist vama. Iskreno, ja sam imao prilike da vidim dosta montaža i teleskopa i da rukujem s njima. Smatram da montaža EQ1 nije dobar izbor, niti je stabilna, niti može vremenom da nosi neki veći teleskop. Tačnije, ako želite da imate praćenje koje je dovoljno stabilno onda jedino EQ3 može da bude ono što je dovoljno za početak. Sve ispod toga, nije ni masivno, niti čvrsto i precizno. EQ3 montažu možete i nadograditi motorima što bi onda imalo i dalji smisao da teleskop potom koristite i za astrofoto.

Naravno, vaš novac, vaš izbor.
Kako god, srećno i dobrodošli u malu zajednicu nas zvezdogledaca!  :)
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

madscientist

Batalih letovanje, batalih tablet racunar i mnoge druge stvari... tako da je to ono sta veoma zarko zelim :)

Dosta mi je vise buljenja u "WorldWide Telescope" i jedva cekam da iznesem teleskop na prvo osmatranje :) Mislis da bi bilo bolje bataliti kvalitet (tj. Skywatcher) i uzeti OMT-Discovery F500114 sa EQIII-M jer cu i ovako kad tad preci na nesto bolje?

I da ne zaboravim. Hvala na dobrodoslici :)

Sekula

Quote from: madscientist on June 30, 2012, 05:26:45 pm
Batalih letovanje, batalih tablet racunar i mnoge druge stvari... tako da je to ono sta veoma zarko zelim :)

Dosta mi je vise buljenja u "WorldWide Telescope" i jedva cekam da iznesem teleskop na prvo osmatranje :) Mislis da bi bilo bolje bataliti kvalitet (tj. Skywatcher) i uzeti OMT-Discovery F500114 sa EQIII-M jer cu i ovako kad tad preci na nesto bolje?

I da ne zaboravim. Hvala na dobrodoslici :)


Hm, ja to što mislim je drugačije malo. U suštini ja bih pre išao na varijantu kupovine nekog instrumenta koji se može dugo vremena koristiti i sa kojim se mogu zadovoljiti apetiti za dugi niz godina. Zato bih pre uzeo nešto što je odmah dobro ili bih recimo uzeo nešto što se može nadogradjivati vremenom.

Ne bih ostavio skywatcher-a jer je to marka koja ima dobru optiku a ovo drugo je, ne bih da kažem...
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Predrag

Badava volja ako se već kod prvog pogleda kroz teleskop razočaraš. Montaža je jako bitna i ako ne može eq3, neka bude barem eq2. Eq1 je užasno klimava i kod malo jačeg povetarca.

Za takve stvari ne treba žuriti. Bolje sačekati i nekoliko meseci dok se novac još malo sakupi i posle uživati na duže staze.


"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

ashbringer

Moj savet ti je da pratis oglase na astro berzi i juris neki polovan 6-8" reflektor, a sam napravi dobson montazu. To ti je vec ozbiljan teleskop, a OTA ne bi trebalo da kosta >150e za polovan u odlicnom stanju. Samo budi strpljiv i skupljaj novac, ja sam cekao oko tri meseca dok nisam naisao na pravi oglas i danas sam prezadovoljan.
Skywatcher reflector 150/750 | Meade 26mm | Nastavice se...

kostur

ashbringer je u pravu, mada što je kriza jača to je svaka berza, pa i naša astro, klimavija. Nađe se, skoro je otišao njutn 8", ali za tvoj budžet je skup. Moja ti je preporuka da ne uzimaš nijedan discovery, nijedan optisan i biće super. Što se tiče skywatchera, u ponudi imaš reflektore, refraktore i katadioptrike. Za ove treće nemaš novac, ali ako skupiš smatram da se nećeš pokajati ako uzmeš. Što se tiče reflektora onaj minidob je sasvim ok, mada smatram da je bolje uzeti nešto sa većim otvorom (npr. 114). Pozovi tc i proveri da li imaju taj 114 samo tubus ili mora montaža. Montaža eq1 je mnogo lagana, pomera se brzo, drmusa i sve to. Naravno da bi bilo bolje eq2 ali to ti je opet - skuplje - mada ako skupiš pare, što da ne. Što se tiče refraktora ispod 80 ja ne bih uzimao (mada su oni lošiji za dso). Reflektori su ti najzahvalniji. Dobri su za dso, dobri su za planete, dobri su za sve. Ostali teleskopi (refraktori i katadioptrici) su bolji za planete, a izrada sočiva košta te su zato skuplji.  Trebalo bi da su apohromati najbolji, međutim oni su i najskuplji. Bilo kako bilo imaš moje mišljenje, a ti sam smisli šta bi hteo da kupiš.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Sekula

June 30, 2012, 10:57:11 pm #39 Last Edit: July 01, 2012, 12:53:20 am by Sekula
Dosta su to mali instrumenti i opet se sve to dobije na nekim klimavim montažama. Pitam se da li nešto ima ozbiljnije ispod kombinacije EQ3/150/750 ali ona košta oko 400 evra. Od manjih instrumenata a i cene ovo izgleda recimo kud i kamo ozbiljnije i ne košta baš toliko. Pogledajte kako izgleda mali instrument ali je sve to na prvi pogled moćnije, a za svega 260 evra, doduše ne kod nas:


http://www.astroshop.eu/tal-telescope-n-110-806-eq-1/p,15884#tab_bar_0_select
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

madscientist

Zanima me vase misljenje o proizvodjacu Celestron. Zanima me zbog ove ponude:

http://www.tehnomanija.rs/index.php?mod=catalog&op=browse&view=category&category_id=476&brand=&stock=&price_min=&price_max=&show_filters=&promo=&sort=price_asc
A po najvise ove:
http://www.tehnomanija.rs/teleskopi/celestron-astromaster-teleskop-130eq.html

Vidim da je Americki proizvodjac, ali nemam pojma kako se ta firma kotira po kvalitetu :)

Luger

MS,razumijem da ne mozes da skrpis novac za vrh teleskop,malo ko moze,ali, sudeci po ovoj cijeni (koja je,BTW, od prosle godine, a i nemaju ga) da mozes da ides do tog iznosa, zasto ne bi uzeo tubus Skywatcher 150/750 BD,napravio kod stolara dobson montazu i imao skroz upotrebljivu cijev.Pa pola drugara sa ovog foruma ima tu spravu i ne cuh nikoga da nije zadovoljan. Yagodinac slika sa njim, doduse,ispruzio se za montazu  :),ali to je taj teleskop.Vidjeces mnogo toga,vise nego sa ovim Celestronom,koji jeste ozbiljna firma,ali je ovaj model daleko ispod SW BD.
Ako ti se svidja to sto je na montazi,vjeruj mi,ta montaza je toliko klimava da bi ti i samo posmatranje bilo nekomforno.Cak i pri slabijem vjetru.
Provjeri da li je ogledalo na ovom Celestronu parabolicno,koliko se sjecam,nije.
Eto,predlog samo.  Slatke su ti to muke :)


madscientist

Quote from: Luger on July 02, 2012, 12:48:55 am
Slatke su ti to muke :)
Dovoljno si rekao :) Na meni je da se raspitam za sve moguce solucije, mada i dalje mi je na prvom mestu 114/900 SkyWatcher EQ1 bez obzira na postolje, a danas cu proveriti koliko bi kostalo pravljenje postolja pa mozda udju u razmatranje 150/750 SW Black Diamond i 130/650 SkyWatcher. Na zalost ne mogu dati vise od 200 evra za teleskop zbog toga sto imam jos dosta stvari na listi za placanje.

PS. Dogovorio sam se sa jednim prijateljem za zajam Celestron FirstScope 76 za jednu noc pa ako mi se svidi moguce da cu kupiti 76/300 Dobson - mini Skywatcher i posle stekati novac za kupovinu necega poput 200/1000 EQ5 SkyWatchera :)

madscientist

Pozdrav svima. Proslo je vec pola godine od mog raspitivanja oko teleskopa, pa cisto da Vas obavestim kako sam prosao jer bas i nisam nesto aktivan na forumu. Jos negde sredinom jula kupio sam neki kineski krs 60/700 cisto za uvod i "ulaz na mala vrata" :)

Sada prelazim vec na nesto bolje jer kupujem Celestron PowerSeeker 127 EQ1 za samo 100$ preko ebaya. Nije ni on savrsen, ali bolji je od proslog, a kad bude novca docice nesto jos bolje.



Ubuduce cu se malo aktivirati na forumu da naucim ponesto o astrofotografiji.

Sekula

Quote from: madscientist on December 15, 2012, 09:38:42 pm
Pozdrav svima. Proslo je vec pola godine od mog raspitivanja oko teleskopa, pa cisto da Vas obavestim kako sam prosao jer bas i nisam nesto aktivan na forumu. Jos negde sredinom jula kupio sam neki kineski krs 60/700 cisto za uvod i "ulaz na mala vrata" :)

Sada prelazim vec na nesto bolje jer kupujem Celestron PowerSeeker 127 EQ1 za samo 100$ preko ebaya. Nije ni on savrsen, ali bolji je od proslog, a kad bude novca docice nesto jos bolje.
...

Ubuduce cu se malo aktivirati na forumu da naucim ponesto o astrofotografiji.


Nisi baš ubo entry photo varijantu ali nema veze, može i sa ovim i to afokalno pre svega da se uradi od fotografija. Srećno! :)
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |