• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Nov teleskop - konacno ! :)

Started by Sekula, April 16, 2004, 12:26:01 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sekula

 Postovani prijatelj,

Konacno sam uspeo da realizujem visedecenijski san (auuu, al' sam ja star :(   ), da u svom licnom vlasnistvu imam i jedan teleskop! Rec je o tome, da sam preko Astronomskog magazina nabavio Maksutov 100/1000 gde je bio oglasen za prodaju. Kupljen je od istog coveka od koga je i nase drustvo AD Alfa svojevremeno uzelo svoj teleskop refraktor. Rec je o Lajosu Kisu iz Djurdjina kraj Subotice. Uz Maksutov ide adapter za okular, zenit prizma i okular od 20 mm. Naknadno sam od trgovaca polovne foto-opreme kupio i stari drveni studijski foto-stativ koji je dovoljno masivan da nosi Maksutova kojeg ima skoro cetiri kilograma. Rec je pravom antikvitetu, sigurno starijem i od mene. Stativ je u svakom slucaju i dalje ispravan i izuzetno stabilan, malo je tezi ali recimo, moze da stane u gepek kola bez problema. O ekvatorijalnoj montazi za sada necu razmisljati. A sto se samog Maksutova tice, optika je ocuvana i uz njega ide prsten adapter za teleskop tako da moze da sa nakaci i kao piggy back sistem na postojeci teleskop koji imamo. Naravno, sa njim planiram i da snimam predstojece pomracenje Meseca i tranzit Venere preko Sunca. Podrazumeva se da ce ovaj teleskop isto biti aktivno sredstvo za rad i u nasem astronomskom drustvu!

Maksutov u funkciji sa stativom mozete videti u prigodnom foto-albumu. Slike sam napravio u svojoj sobi. Adresa na kojoj mozete videti fotke je:

http://www.alfa.org.yu/novi_teleskop/index.html

Srdacan pozdrav.
Sekula  :)

Sich

 Fino :) Cestitam

Pa uskoro ocekujemo i da vidimo prve astrofotke :)
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter