• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Okultacija Jupitera i Meseca 2012

Started by Predrag, July 02, 2012, 02:30:12 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Predrag

Pošto je 15. jula ovaj događaj, tražio sam dodatnu informacija ali nisam našao.

Ne može se za ovo osloniti na Stellarium.

Zanima me vreme početka i kraja, pa ako neko naiđe na ovu informaciju neka podeli sa mnom. :)

"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Joza

Evo šta kaže www.CalSky.com koga pominjem u http://forum.astronomija.co.rs/posmatranja/tranzit-iss-a-preko-meseca/


Monday 15 July 2012


1h21.4m  Moon Immersion of Jupiter, -2.1mag Position Angle=53.7°, Altitude h=14.5°, Sun elevation hsun=-14.4° (bright limb)


2h18.2m  Moon Emersion of Jupiter, -2.1mag Position Angle=282.9°, Altitude h=24.6°, Sun elevation hsun=-7.2° (dark limb)

Vremena su UT.


Prevedeno na naše vreme....
pocetak u 3h21  Altituda 14.5°
kraj         4h18  Altituda 24.6°


Sam izgled  možeš da vidiš na: http://www.sholan.eu/page56.html

Predrag

Hvala Joza.

Hteo sam da napravim najavu, ali mi je nedostajalo tačno vreme. Totalno sam zaboravio na ovaj sajt.

Biće ovo mnogima interesantno, jedino što je u nezgodno vreme.

PS.

I Stellarium pokazuje približno tačno vreme. Nekih +- 1-2 min... ne mogu da ocenim.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Neman

Zdravo svima,

Imate li neki predlog gde bi u okolini Beograda bilo zgodno gledati ovo? Kao amater a pogotovo u to doba jutra nemam bas ideju gde otici a da ne izgledam mnogo sumnjivo :D

Hvala!

kostur

možeš na Kalaemegdan, na Zvezdaru (kod opservatorije), možeš maltene i sa terase, neće ti trebati mnogo tamno nebo.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Predrag

"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

rendermaxa

Kakva je bila atmosfera ovo ubija!!! Ja sam se zbog silnog titranja odlucio za prime focus. Okacicu slicice malo kasnije. Odlicne fotke Predraze.
SW 200/1000 B    EQ6    Canon eos 550d mod     QHY5

Predrag

Quote from: rendermaxa on July 15, 2012, 03:18:07 pm
Kakva je bila atmosfera ovo ubija!!! Ja sam se zbog silnog titranja odlucio za prime focus. Okacicu slicice malo kasnije. Odlicne fotke Predraze.


Hvala. Čekamo tvoje fotke!
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

rendermaxa

SW 200/1000 B    EQ6    Canon eos 550d mod     QHY5

Vladimir

Ovo je super sobzirom kakva je atmosfera bila...ja moju necu ni da kacim jer je mnogo mutna...nije bilo sanse da isfokusiram

Predrag

Quote from: rendermaxa on July 15, 2012, 07:31:30 pm
Evo jedne od mene


Odlično je. Moj fotoaparat nažalost nije video satelite.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

rendermaxa

@Predrag

Nije ni moj pri ekspoziciji za Mesec i Jupiter. Ovo je kompozit iz dve ekspozicije :)
SW 200/1000 B    EQ6    Canon eos 550d mod     QHY5

Predrag

Quote from: rendermaxa on July 15, 2012, 08:42:47 pm
@Predrag

Nije ni moj pri ekspoziciji za Mesec i Jupiter. Ovo je kompozit iz dve ekspozicije :)


U svakom slučaju je odlično.

Ova slika je malo više crop-ovana i poslednja snimljena sa mesta posmatranja:
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Sekula

Bravo obojici!  :)

Ja sam morao ipak da odustanem od snimanja okultacije shodno tome da nisam mogao da podesim dobar vidni ugao istoka i juga a na lokaciji gde sam bio. Ovog puta hvatam južne objekte koji polako silaze sa meriijana, i pokušavam da uhvatim Lagunu koju sam od ranije zacrtao. Bilo kakvo raštelovavanje opreme nije dolazilo u obzir. A drugu montažu nemam. Ceo dogadjaj sam odgledao i bilo je lepo za videti.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Sale