• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Veliki i veoma sjajan leteci objekat

Started by Sale, July 25, 2012, 11:27:46 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sale

U 20h:23min na severoistoku prvi put sam video tako sjajan leteci objekat. Pomislio sam da je ISS, bio je ogroman plamtece boje - crvenkaste, zatim se posle 10ak sekundi "smanjio" a ja sam uspeo mobilnim da snimim 4 sekunde leta (jer je toliko ostalo memorije). Nebo je bilo oblacno. Pretpostavljam da je to ISS i da je neuobicajeno ogroman bio zbog refleksije svetla kroz sloj oblaka. Pokusao sam da nadjem na sajtu koji daje podatke o vidjenjima svemirske stanice ali se vreme ne poklapa. Snimak je ocajan ali bolje ista nego nista.

CyberianIce

Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Sale

To je neki satelit koji je bio oko 2 minuta vidljiv i leteo brzinom pribliznom kao sto obicno vidimo da se ISS krece. Kretao se od severa prema istoku. Ali nikada toliko ogroman i sjajan nije bio. Sve u svemu zanimljivo.

Kizza

Ne bih rekao da je uopšte neki satelit jer koliko se vidi sa ovog kratkog snimka objekat je dosta nisko na horizontu i meni deluje da ima uzlaznu putanju.Naprimer avion koji uzleće sa forsažom,to jest sa dodatnim "gasom",pa se plamen vidi na izduvu.Nisi napisao u kom gradu si snimio?
Pohvalno je što si stigao da snimiš jer bilo kakav snimak puno pomaže u rasvetljavanju događaja  :)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Sale

U Nisu. Cinilo se da je gotovo ceo "goreo". Vidi se blaga uzlazna putanja, ali kada sam uocio isao je (bar prividno) ravno. Da je ovo Amerika, do sada bi ovo bilo na svim televizijama i proglasili bi ga istinskim UFO. Generalno, po podacima, nije ISS. Snimljeno u Nisu u 20:23 i snimio sam samo deo, jer je toliko bilo memorije u telefonu. Od sad nosim aparat sa sobom. Ne dizem nikakvu frku, nego me je bas odusevilo ovo. Mozda i saznamo sta je. Uglavnom, hvala na diskusiji.

CyberianIce

Ja vidim samo jednu sekundu ovog video zapisa a kazes da su snimljene 4 pa ako si ga ubrzavao/usporavao to je red da se napomene jer ovako izgleda prebrzo za bilo kakav leteci objekat zato sam i pomislio da je refleksija sky beama od oblak, i ako je bilo oblaka kao sto kazes satelit sigurno nebi video tako jako osvetljen.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Sale

Originalni snimak traje 4 sekunde, moguce je da je prilikom kompresovanja doslo do ubrzanja snimka. Evo jos jednom saljem u rar-u. Da sam nesto ubrzavao ili usporavao sigurno bih to i napomenuo. Sto bih inace napisao da je 4 sekunde. Da, bilo je oblaka.

Joza

Kažeš da je je bilo oblačno, a to isključuje mogućnost da se radi o satelitu. Letilica je bila ispod sloja oblaka.
Niš ima  aerodrom pa proveri mogućnost da se radi o avionu sa upaljenim farom odnosno svetlima za osvetljavanje piste pri sletanju i poletanju.

Na karti Niša označi tvoje posmatračko mesto i procenjeni pravac kretanja.
Znam da je  u takvim uslovima praktično nemoguće odrediti daljinu i visinu objekta, ali barem pokušaj.

To što se svetlo 'smanjilo' može da bude posledica promene pravca kretanja ili ugla penjanja odnosno poniranja.

kostur

Nešto slično sam ja video u Šimanovcima, pre par dana doduše. Veoma sjajno i interesantno, ali brže je nestalo. Zašlo je iza kuće, ja potrčao a toga nema.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

spadej

"To" sto je zaslo iza kuce je samo promenilo pravac pri sletanju ili poletanju. Moze da bude veliko i svetlo, da stoji u jednom mestu, ili da pici preko neba "velikom" brzinom pa odjednom nestane itd. Zove se avion i cesto izaziva mastu posmatraca.

Predrag

Quote from: spadej on July 27, 2012, 01:03:17 pm
"To" sto je zaslo iza kuce je samo promenilo pravac pri sletanju ili poletanju. Moze da bude veliko i svetlo, da stoji u jednom mestu, ili da pici preko neba "velikom" brzinom pa odjednom nestane itd. Zove se avion i cesto izaziva mastu posmatraca.


Baš tako.

Slično se desilo bratu i meni na posmatranju.
Negde na jugoistočnom nebu smo primetili tamno narandžasti objekat koji je jednostavno stajao na nebu kao zvezda. Malo smo se bunili jedan minut, dok se nismo setili da uperimo teleskop. Tako je izgledalo čudno da nam nije palo na pamet da je to avion, a i nije se pomerao. Pošto je brat prvi pogledao kroz okular, jednostavno se prepao kada je video da se to kreće i da treperi, jer je bilo totalno neočekivano! :)

Razlog zašto se neko vreme nije pomerao na nebu je taj da je verovatno leteo u našem pravcu, a zatim je skrenuo i ostatak neba preleteo normalnom brzinom.
Visok sjaj je bio verovatno od Sunca, koje je nešto pre toga zašlo, a mrak taman toliki da je moglo da se krene sa posmatranjem.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Sale

Quote from: spadej on July 27, 2012, 01:03:17 pm
"To" sto je zaslo iza kuce je samo promenilo pravac pri sletanju ili poletanju. Moze da bude veliko i svetlo, da stoji u jednom mestu, ili da pici preko neba "velikom" brzinom pa odjednom nestane itd. Zove se avion i cesto izaziva mastu posmatraca.

Nadam se da ne smatras da smo zanesenjaci koji misle da su videli NLO kakvim ga vide Amerikanci. Za mene jeste NLO jer ne znam sta je. U svakom slucaju, verovatno je avion, a smatram da smo svi ovde veliki ljubitelji astronomije i da sve sto se desava na nebu ima veliki znacaj, a jos ako nije potpuno jasno sta se desava to izaziva jedno pozitivno osecanje. Trebalo bi napraviti ovde jednu temu gde cemo stavljati takve snimke i ne ciniti od njih americke ufo objekte vec komentarisati umesno i realno, pa bi bilo dobro da se ukljuce i autoriteti astronomije.

spadej

Ne, ne mislim da ste zanesenjaci. Ako tebe zanimaju takve stvari ok, ali... Nije bas sve sto se desava na nebu astronomija. Niti sve sto sto je nejasno tebi, ili meni, treba sad da postane predmet rasprave svih clanova foruma.
To je moje misljenje a ako autoriteti smatraju da je ok pokrenite temu.


Kizza

Smatram da Astronomi,bilo da su amateri ili profisonalci,su najstručniji i najiskusniji u prepoznavanju pojava na nebu.Koliko sam samo video "zvezda padalica",satelita i aviona i uvek sam znao šta je.Što se tiče NLO a svi svetski mediji neki takav događaj prenose i to bez komentara.Setimo se slučaja iz Norveške,za neke je to Ruska Bulava a za neke Neobjašnjen fenomen.Bilo je mnogo svedoka i puno video snimaka.Ko želi može ovde da se podseti: http://forum.astronomija.co.rs/podrum/ma-nemojte-mi-reci/
A evo i mog NLO a.Šetam se Ja tako kad odjednom,bez šuma i traga,na nebu se pojavi neobičan objekat,meni nepoznatog porekla.Zgrabim mobilni i brzo napravim snimak.Pogledajte i sami ali Ja se razočarah  :'( To je bila ...... ....
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

kostur

Eh, pa sad ja ispade glup. Nisam rekao da je bilo daleko svetlije od aviona. Ma verovatno neki trip, komšija kosio travu :)
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/