• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Veliki i veoma sjajan leteci objekat

Started by Sale, July 25, 2012, 11:27:46 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

zozo83

kizo, ovo izgleda da su alvij ulosci sa krilcima  :) :) :) :) :)
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

Sale

Quote from: spadej on July 29, 2012, 06:16:27 pm
Ne, ne mislim da ste zanesenjaci. Ako tebe zanimaju takve stvari ok, ali... Nije bas sve sto se desava na nebu astronomija. Niti sve sto sto je nejasno tebi, ili meni, treba sad da postane predmet rasprave svih clanova foruma.
To je moje misljenje a ako autoriteti smatraju da je ok pokrenite temu.




:-)

orion310591

Ok, ovako, imam i ja nesto da izjavim. I ja sam takodje video istu stvar i to iz Nisa. Tackica roze boje sa severoistoka predje na zapad, severozapad, za 30tak sekundi, nisam pokusavao da snimim jer nema sanse da bi se nesto videlo. Inace gledao sam dok je mracno skroz bilo , ne kao na klipu pred zalazak sunca. Skroz mracno nebo i roze, znaci ne narandzasta nego roze tackica i prodje...

Ne verujem da je satelit jer ne menja boje kao satelit, nije avion sigurno jer ne trepce, e sad nz dal ima neki novi zakon da sme tako s jednobojno svetlo upaljeno avion da leti?

Inace pogledajte ovo http://www.flightradar24.com/ , tad je i meni pao na pamet ISS ali je bio u juznoj africi... pre neku noc se ovo odigralo,  2-3 noci... inace otac ovo redovno vidja uvece kad sedi u dvoristu, reko sam mu da me pozove da vidim i stvarno ide onako brzo 15-20 sec max 30 i preslo je nebo...

Kizza

Moje razočarenje je bilo ogromno kad mi se "objekat" približio jer je to bila obična najlon kesa  :(
Ali nema veze i dalje gledam u nebo  :) I danju i noću  ;)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Voyager

Ja sam video sličnu stvar iz Loznice i to u više navrata - u proteklih par nedelja, sa različitih mesta
Dakle ne ovo sa slike gore, nego ono sa snimka da ne bude zabune  ;D
Izgledalo je kao veoma sjajna tačka (bledo-žućkaste boje) koja se kretala otprilike istom brzinom i na sličan način kao i avion - veoma blještava na početku, a posle par sekundi skroz izbledi (ali ne odjednom nego baš fino, da kažem slojevito) i nestane sa vidika, nažalost prilikom "susreta" nijednom nisam imao dvogled pri sebi da je bolje osmotrim
Pošto je tuzlanski aerodrom u relativnoj blizini, pretpostavljam da je neki avion - dosta često preleću ovde

Accuphase

Quote from: orion310591 on July 30, 2012, 12:51:55 am
Ok, ovako, imam i ja nesto da izjavim. I ja sam takodje video istu stvar i to iz Nisa. Tackica roze boje sa severoistoka predje na zapad, severozapad, za 30tak sekundi, nisam pokusavao da snimim jer nema sanse da bi se nesto videlo. Inace gledao sam dok je mracno skroz bilo , ne kao na klipu pred zalazak sunca. Skroz mracno nebo i roze, znaci ne narandzasta nego roze tackica i prodje...

Ne verujem da je satelit jer ne menja boje kao satelit, nije avion sigurno jer ne trepce, e sad nz dal ima neki novi zakon da sme tako s jednobojno svetlo upaljeno avion da leti?

Inace pogledajte ovo http://www.flightradar24.com/ , tad je i meni pao na pamet ISS ali je bio u juznoj africi... pre neku noc se ovo odigralo,  2-3 noci... inace otac ovo redovno vidja uvece kad sedi u dvoristu, reko sam mu da me pozove da vidim i stvarno ide onako brzo 15-20 sec max 30 i preslo je nebo...


FENOMENALNO... možete da pratite sve letove putničkih/kargo aviona, na celom svetu u realnom vremenu !
http://www.flightradar24.com/

A USA izgleda kao košnica...

Accuphase

Quote from: Sale on July 25, 2012, 11:27:46 pm
U 20h:23min na severoistoku prvi put sam video tako sjajan leteci objekat. Pomislio sam da je ISS, bio je ogroman plamtece boje - crvenkaste, zatim se posle 10ak sekundi "smanjio" a ja sam uspeo mobilnim da snimim 4 sekunde leta (jer je toliko ostalo memorije). Nebo je bilo oblacno. Pretpostavljam da je to ISS i da je neuobicajeno ogroman bio zbog refleksije svetla kroz sloj oblaka. Pokusao sam da nadjem na sajtu koji daje podatke o vidjenjima svemirske stanice ali se vreme ne poklapa. Snimak je ocajan ali bolje ista nego nista.


Dragi komšija @Sale ono što ste videli, sigurno NIJE i NE MOŽE biti ISS, iz prostog razloga što je najsjaniji onda kad prolazi preko zenita ubrzo posle ili pre zalaska sunca, niti može da se opazi na severoistočnoj strani neba, kako ste naveli !
E sad, s druge strane, mada je to samo moja pretpostavka, pošto nisam proverao datoteke prolaska... može da bude tzv. "Iridium Flare".
Reč o kratkotrajnim bleskovima na nebu, nalik prolascima metora, nastalim od refleksije sunčeve svetlosti sa solarnih panela USA mreže za satelitsku mobilnu telefoniju, otud i naziv "Iridium", pošto ima 77 satelita...
Takvi "bljeskovi" na nebu ne samo da mogu da se vide pri svetlosti punog meseca ili kada je oblačno, nego ponekd čak i danju... iz prostog razloga što u max-imumu imaju sjaj i do -8 ili -9 magnituda, samo morate da se nalazite u baš uskom podrčju, reda veličine nekoliko kilometara od "nulte tačke" u kojoj je sjaj najveći, malo dalje i nećete primetiti verovatno ništa.


Možda preterujem, ali sem Sunca/Meseca i eventualnih supernova, ništa na nebu nikada nije toliko sjajno !!!

http://www.youtube.com/watch?v=fI_iUOeJEGg&feature=related


Accuphase

Evo podataka za "Iridium Flares" za sledećih 7 dana(grad Niš), naravno navedena lokacija se odnosi na sam centar grada( 43.3167°N, 21.9000°E), a za precizno određivanje vaše lokacije koristite gps-uređaj, s obzirom da su u ovom slučaju i male distance od suštinskog značaja za "spektakularnost bljeskova"...

http://www.heavens-above.com/iridium.asp?Dur=7&lat=43.31667&lng=21.9&loc=Nis&alt=196&tz=CET


Accuphase

Što se pak ISS-a tiče, tu su (pred)uslovi za posmatranje mnogo manje zahtevni...
http://www.heavens-above.com/PassSummary.aspx?satid=25544&lat=43.31667&lng=21.9&loc=Nis&alt=196&tz=CET

Može i ovako, vidi se kao na dlanu, gde god da se nalazi u bilo kom trenutku...
http://iss.astroviewer.net/index.php

Andromeda

Quote from: kostur on July 29, 2012, 08:30:05 pm
Eh, pa sad ja ispade glup. Nisam rekao da je bilo daleko svetlije od aviona. Ma verovatno neki trip, komšija kosio travu :)


Ima u takvim situacijama stvari koji ne mogu baš da se objasne avijonom. Ti objekti se često kreću veoma brzo tako da u roku od nekoliko sekundi nestanu iz vidokruga .

Kizza

Definitivno sam siguran da nas vanzemaljci posećuju i to turistički!Poslednji primer sa otvaranja Olipiskih igara u Londonu je savršen primer:
http://news.discovery.com/human/ufo-sighted-over-olympics-120802.html
Ne znam kako da ih privučemo u Srbiju  ???
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

spadej

stizu veceras i kod nas. U 21.00h na B92 - Bliski susreti trece vrste.

zozo83

veceras oko 8:55 do 9:00, primecen Iss satelit, i to do sada nisam video da je svetleo toliko, skoro po celom nebu, sigurno 5 minuta, ako ne i malo jace, provereno u stelarijumu i vidim da je to, nisam slikao, jer nisam imao fotoaparat
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

Accuphase

Quote from: zozo83 on August 08, 2012, 12:08:52 am
veceras oko 8:55 do 9:00, primecen Iss satelit, i to do sada nisam video da je svetleo toliko, skoro po celom nebu, sigurno 5 minuta, ako ne i malo jace, provereno u stelarijumu i vidim da je to, nisam slikao, jer nisam imao fotoaparat


Prelet ISS-a preko zvezdanog neba ume da bude, pogotovu kada se prvi put posmatra fenomenalno iskustvo !
Sam osećaj da "tamo negde visoko" ogromnom brzinom leti nešto napravljeno ljudskom rukom čini da istovremeno osećate i ponos i strahopoštovanje...

zozo83

jos da dodam da mu je prosecni sjaj bio magnitude venere a cak u jednom trenutku je bio jos veci
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,