• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Nebula filteri

Started by milan, August 01, 2012, 07:23:53 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

milan

Ja sam na letenci gledao veil nebulu,ring nebulu,dumbell sa O-III i UHC-S filterom
i bio sam zapanjen pa se nisam setio da okrenem    na druge objekte pa me zanima da li se sa O-III filterom moze postici ista razlika na galaksijama,emisionim maglinama kao i horse head bez i sa ovim filterom i ako ne moze koji filteri su namenjeni za te objekte?
HARWIX panarett 8x30
254/1200 Draco Flex Dobsonian
Dvogled TS 10x50 Le

kruska

generalno filtri smanjuju kolicinu svetlosti koja dopire do oka ali prave dobar kontrast pogotovu kod dobsona sa manjim f

ima razlike od objekta do objekta
emisione magline su (obicno) u crvenom delu spektra(hidrogen) tu su Ha, Hb(horsehead), SII(sulphur)
galaksije mislim da filtri nisu puno od pomoci(nek me neko ispravi ako gresim)
planetarne magline su stvorene za OIII i UHC LP filtere jer emituju svetlost cesto plavo zeleno (zuto)


evo ti sajt jedan pa malo procitaj ponesto (engleski  uvek dobro dodje ;D)
http://www.astro-tom.com/technical_data/filters.htm
anajbolje ce ti objasniti sajtovi za prodaju filtera
http://www.teleskop-express.de/shop/index.php/cat/c18_Filters-Astrophoto-more-Contrast.html

Darchy

Ja sam mislio da UHC (ultra high contrast, ako se ne varam) filteri baš služe za posmatranje objekata sa niskim površinskim sjajem i da drastično utiču na kontrast teleskopa sa malim f brojem?
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

Yagodinac

Teško da je moguće postići veći kontrast na galaksijama primenom bilo kojih filtera. U suštini jedina pomoć bi bio LP filter (CLS, recimo) jer galaksije skoro uniformno zrače na svim frekvencijama. Doduše, Ha i OIII regioni se uvek mogu naglasiti posebnim filterima ali ti regioni su manjih dimenzija. Zato to nema presudan uticaj na opšte konture galaksija.

Quote from: Darchy on August 02, 2012, 01:53:41 pm
Ja sam mislio da UHC (ultra high contrast, ako se ne varam) filteri baš služe za posmatranje objekata sa niskim površinskim sjajem i da drastično utiču na kontrast teleskopa sa malim f brojem?


Tako bi trebalo da bude  ;D
UHC je na pola puta do pravog LP filtera.