• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Koji adapter za DSLR + teleskop

Started by saxpg, August 10, 2012, 06:49:51 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

saxpg

Pozdrav svima! Malo sam tragao po forumu ali nisam uspio da nadjem odgovor:
Imam Nikon D5000 i Meade ATX70 AT, htio bih da se malo bavim astrofotografijom, pa me za pocetak interesuje od vas iskusnijih koju vrstu adaptera da koristim da bih aparat spojio sa teleskopom. Ovo pitam iz razloga sto ima nekoliko vrsta adaptera na Ebay-u pa nisam siguran koji bih uzeo.
Ovo je to sto sam nasao:

http://www.ebay.com/itm/Nikon-camera-adaptor-for-digiscoping-1-25-fitting-/120634630403?pt=UK_Photography_Telescopes&hash=item1c16626103

http://www.ebay.com/itm/Nikon-DSLR-to-telescope-VARIABLE-Projection-photography-Prime-focus-adapter-/251106561168?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3a771e0c90


Inace do sada sam slikao nebo sa duzim ekspozicijama, i hvatao ISS ali posto imam 18-200 VR slike nisu nista specijalno.
Nadam se kupovini nekog boljeg sirokugaonog objektiva za wide field fotografijepa ce biti nesto boljih slika valjda :)

Hvala unapred!

Sasa

Yagodinac

Prvo, da li taj Meade ima T2 navoj (sličan M42 navoju, samo se razlikuje za 0.25mm) na fokuseru? Ako ima (sumnjam) onda je moguće raditi fotke u prime-fokusu, što je optički svakako najkvalitetnije.
Ako ne, onda će prvi ili drugi link da završe posao; to su klasični adapteri za spajanje ali računaj da imaš jednačinu sa još jednom dodatnom promenljivom - kvalitetom okulara, a to je uvek pod znakom pitanja. U svakom slučaju, iznuđeno rešenje. Da pojasnim: okular projektuje sliku preko adaptera direktno na senzor; tj sa skinutim objektivom.
Treća solucija ti je microstage, adapter koji je više-manje namenjen kompaktima pa neću to da komentarišem.

U svakom slučaju, ako fokuser ima navoj onda je najbolje ovo:

http://www.ebay.com/itm/NIKON-T-ring-to-adapt-cameras-to-telescopes-/360478820012?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item53ee3646ac

Imaš još jednu soluciju: nakačiš Nikona paralelno sa Meadom i snimaš kroz 18-200 tj 200 na nekoj umerenoj blendi. Nije baš taj objektiv toliko neupotrebljiv, premda razmisli kako da mu zaključaš zum da se ne pomera.

saxpg

@ Yagodinac

Hvala na odgovoru, razjasnio si mi neke stvari. Prvo ovako, Meade ima foto port:
QuotePhoto Port - Attach any 35mm camera with a removable lens to this port using an
optional #64ST T-Adapter or attach the #933 Erecting Prism for correctly oriented images
through the eyepiece. See "OPTIONAL ACCESSORIES," page 25.

tako da mislim da cu moci da koristim T-ring.

Sad me interesuje druga stvar: da li to znaci da necu moci da postignem neko bolje uvecanje kao kroz  "eyepiece" (kako se vec zove) posto se slike rade direktno na ogledalu?


Pokusavao sam da pravim slike na tvoj predlog paralelno pomocu stativa za foto aparat, ali nisam zadovoljan posignutim.
Slikao sam takodje kroz eyepiece, mislis da bih bolje rezultate dobio bez njega?

Hvala jos jednom na strpljenju, nadam se da ce ovi odgovori pomoci jos nekome ko se prvi put srece sa ovim kao ja.

Pozz, Sasa

Yagodinac

"Uvećanje" nije primarna namena teleskopa; u primarnom fokusu (to je preko T2 ringa, zapravo teleskop igra ulogu objektiva) je uvek određeno žižnom daljinom. U konkretnom slučaju to je 350mm, nije baš neko uvećanje (malo više od tog 18-200VR), ali dobro. Da bi dobio veća uvećanja možeš da se poslužiš okularima ali onda ti savetujem da imaš ovakav microstage:

http://www.astroshop.eu/digicam-clamps/baader-planetarium-baader-micro-stage-ii/p,12182

Tu su onda favorizovani point&shoot modeli umesto DSLR-a, naprosto zbog manje težine. A i kvalitet slike drastično opada kad u igru uvedeš okular, tako da se ova metoda najčešće koristi za snimanje meseca, planeta i Sunca, znači kad je potrebno najveće uvećanje.
Za niskokontrastne i širokougaone snimke su DSLR-i i dalje neprikosnoveni, upravo zato što sa svojim velikim senzorima i RAW formatom daju beskompromisne rezultate.

saxpg

OK, sad je sve puno jasnije. Puno hvala i pozz!

Sasa

saxpg

Danas sam napravio adapter za teleskop. Iskoristio sam jedan adapter za Nikon kojim se objektiv okrece naopako za makro mod i prsten od adaptera za teleskop koji sluzi za gledanje pod uglom. Izgleda malo ruzno, ali morao sam tako da bih prsten mogao da vratim po potrebi na deo od teleskopa. Probao sam sve , funkcionise savrseno.







Evo jedne probne slike preko dana (350mm):



I to isto bez uvecanja (18mm):



Nadam se da ce biti nekih dobrih fotki, samo treba malo slobodnog vremena.

Pozz, Sasa

zozo83

BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,