• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Tranzit senke satelita Evrope 02.09.2012.

Started by Laci, September 02, 2012, 05:02:39 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Laci

Jutrošnji tranzit senke Evrope u vremenu od 0:57 do 1:42(UT). Seeing 2/5 (uzburkana visoka atmosfera - džetovi) tanki oblaci obasjani jakom Mesečevom svetlošću. N150/750 + modifikovan Barlow + ScopiumCam snimano sa žižom 1613mm. Obrada oko hiljadu kadrova 17 video sekvenci i načinjena animacija. Stek i obrada u Registax V5.1 slaganje annimacije PS i ImageReady CS2.

Gornja slika jedan kadar krop 100% a animacija krop 150%. Evropa je na slici desno od Jupitera a drugi satelit je Io (levo).

Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Sale

Lepo. Jupiter, uvek zahvalan za snimanje i posmatranje.

Laci

Hvala za komentar Sale :) 100% si u pravu za Jupiter.

Pre snimanja sam pokušao da uočim senku ali ovoga puta sam ostao kratkih rukava. Reko sebi, dobro, atmosfera baš nije naj naj pa da ipak probam da snimim i senka se pojavila na snimku. Zatim sam pokušao da snimi tranzit Evrope ali se snimak previše zamutio i nije bilo šanse da nekako dovedem satelit u kontrast sa detaljima na disku.

Šta želim reći: i posmatranje i snimanje predstavlja izazov a dešavanja oko Jupitera zaslužuju pažnju.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Predrag

Laci, raniji radovi su bili odlični, ali sada je primetan ogroman napredak. Fenomenalno!
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

gilecais

Lepo Lacika.Sta se moze kad kvalitet snimljenog diska planeta direktno zavisi od njene visosti mirnoce i prozracnosti atmosfere.Glavu gore ier iduci put ce mozda biti znatno bolje.Pozdrav od Gileta... :D

zozo83

BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,