• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Evo jedno verovatno glupo pitanje :D

Started by Djurao, September 05, 2012, 11:06:04 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Djurao

Ako se jezgro sunca sastoji od vodonika koji se fuzijom pretvara u helijum,kako to da nikad ne dodje do explozije vodonika, i koji uslovi treba da postoje da bi se do dogodilo ? :D

ashbringer

Quote from: Djurao on September 05, 2012, 11:06:04 pm
Ako se jezgro sunca sastoji od vodonika koji se fuzijom pretvara u helijum,kako to da nikad ne dodje do explozije vodonika, i koji uslovi treba da postoje da bi se do dogodilo ? :D


Zato sto su za eksploziju, odnosno nekontrolisano sagorevanje potrebne tri karike:
Gorivo (u ovom slucaju Vodonik)
Oksidator (kojeg u suncu nema)
Temperatura ili varnica.
Skywatcher reflector 150/750 | Meade 26mm | Nastavice se...

Sasa

Hmmm, a što bi trebalo da dođe do eksplozije? Što bi vodonik eksplodirao? Ne razumem. Ok ja sam laik pa očekujem da se neko već javi sa dobrim objašnjenjem.

Accuphase

Quote from: Djurao on September 05, 2012, 11:06:04 pm
Ako se jezgro sunca sastoji od vodonika koji se fuzijom pretvara u helijum,kako to da nikad ne dodje do explozije vodonika, i koji uslovi treba da postoje da bi se do dogodilo ? :D


Svašta, ali baš...

Djurao

Bravo ashbringer znaci u ovom slucaju samo oksidator fali,recimo kiseonik :D

orion310591

Ako cevkom sprovedemo kiseonik sa zemlje do sunca, dal ce da eksplodira, i sta, zemlja ili sunce? :D


r2d2

September 28, 2012, 09:23:22 am #7 Last Edit: September 28, 2012, 09:35:03 am by r2d2
QuoteAko cevkom sprovedemo kiseonik sa zemlje do sunca, dal ce da eksplodira, i sta, zemlja ili sunce?


Nemoj se ti sinko nikada baviti eksperimentalnom fizikom, mozda ti bolje lezi teorijska, em je progresivnija, em nekako je sigurnije za nas ostale, a bogami i za ceo ovaj zvezdani sitem.... :)

Unapred zahvalni!!!!


------------------------------------------
Izvinjavam se ako sam omasio!

Koliko ja znam (he he he nije bas da znam ali ajde pravim se pametan ) do eksplozije dolazi, ali je problemcic sto nikako da se zavrsi ta eksplozija pa traje 4-5 milijardi godina. Iza svake eksplozije na primer ovde na zemlji imas i ostatke te iste eksplozije u vidu energije i materije. Tako isto i na suncu, a ostaci tih eksplozija pretvaraju vodonik u helijum. Jaka enormna masa tj. gravitacija samog sunca utice na ravnotezu i ravnomernost eksplozija i u finom je balnsu (gravitacija-eksplozija)  i bas zbog toda masivnija sunca brze se energetski istrose. Daklen eksplozije (*neprekidne) vodonika je ono sto zovemo sija nam sunce...

NShappy

September 28, 2012, 06:51:30 pm #8 Last Edit: September 28, 2012, 06:58:36 pm by NShappy
...ali ne ekplozije sagorevanja vodonika, što bi u stvari bilo sjedinjavanje vodonika sa kiseonikom tj. oksidacija ( i dobija se vodena para) već je to nuklearna eksplozija, u ovom slučaju fuzija.

Djurao

E bas sam nedavno procitao da se pri fuziji helijum nagomilava u jezgru zvezde a energija pozitroni i neutrini oslobadjaju.nasao sam sajt e sad nznm koliko je to tacno i dali smem da stavim link ovde da mozete da vidite? da nebih krsio pravila foruma ili nsti slicno :D

Sasa

Quote from: Djurao on October 05, 2012, 11:24:23 pm
dali smem da stavim link ovde da mozete da vidite? da nebih krsio pravila foruma ili nsti slicno :D


Linkovi na sajtove koji se bave naukom, ili su zasnovani na nauci (npr. Nasini, Vikipedijini, brojni astronomski itd.) su dobrodošli. Sajtove koji se bave kvazinaukom smatramo zagađenjem i oni nisu poželjni. To je kao sa jabukama. Ako je jabuka zdrava onda je milina uzeti je u ruku i pojesti. Ali ako je pokvarena ne želimo ni da je dodirnomo :)


Sasa

Eh Djurao, još se nisi upoznao sa društvom, pa ne znaš :) Svet nauke je najprikladniji sajt i ima sve naše preporuke.

kruska

koliko vidimo na suncu stalno ima eksplozija pa nam ti solarni vetrovi donose jone nastale fuzijom
http://hypertextbook.com/facts/2005/RandyAbbas.shtml

ili ti sunce se cisti od "ponekih" od napravljenih jona
kad su ispunjeni uslovi budu napravljeni i tezi elementi
a kad bude previse taloga u kafi onda pukne supernova ,

nego kad ce pukne Betelgeuse?
on nesto menja masu i velicinu ovih godina

Yagodinac

Quote from: kruska on October 08, 2012, 09:06:53 pm
nego kad ce pukne Betelgeuse?
on nesto menja masu i velicinu ovih godina


Pa svakog momenta, u narednih 1000 godina. Zapravo, izgleda da je već eksplodirao ali to saznanje kasni 650 godina. Verovatno će to biti najsjajnija supernova u istoriji ljudske civilizacije.
Mene nešto drugo brine. Prilično je nejasno kolike će talase gama i drugog zračenja to da donese Zemlji, baš me briga za fotone u vidljivom spektru  >:(
Moglo bi to da bude poprilično nezgodno za nas - ovo je naš neposredni komšiluk. Ne bih želeo da idem okolo i svetlim u mraku.