• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Tajkonauti uskoro, vrlo uskoro

Started by Sich, October 11, 2005, 11:44:58 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sich

e da ove nedelje dobicemo tajkonaute.
Trenutno postoji samo jedan, Ling Vej,  ali ce Kina lansirati novu misiju ove nedelje, negde izmedju srede i nedelje

U senzou 6 ce biti 2 coveka, a ova misija je skoro 2 godine posle misije prvog tajkonauta

vise na http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/asia-pacific/4329556.stm
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Dule_smor

da, videh na sajtu vest...bogami kinezi su bas ozbiljno krenuli sa svemirskim programom...mozda ce prvi covek na marsu biti kinez:)

sashastar

UUUU kad bi se to dogodilo Ameri nebi explodirali nego implodirali od muke i zavisti .


Dule_smor

marino, jel imas neki info/dobar sajt o japanskom svemirskom programu...zanima me kako njima ide...

marino

Quote from: "Dule_smor"marino, jel imas neki info/dobar sajt o japanskom svemirskom programu...


ima njihov sluzbeni al su lijeni sa stavljenjem clanaka;)

http://www.nasda.go.jp/index_e.html

inace snalazim se po drugim siteovima, svakako ti preporucam pogledati;
http://www.russianspaceweb.com/index.html
i naravno;
http://spaceflightnow.com/
uz nezaobilazni;
http://www.astronautix.com/

m
Vidulini Observatory

Dule_smor


sashastar

Marino da li postoji neki veliki cilj kojim teze Kinezi,Japanci .......
Jer je ovo po meni uvod u neke mnogo vece planove.

marino

Quote from: "sashastar"..veliki cilj kojim teze Kinezi,Japanci ...


hmm,
ako mislis na jasne i tocno vremenski,tehnoloski, financijski i politicki definirane programe i planove - odgovor je da nema konkretnog odgovora..a takav ne zadovoljava ni tebe ni mene

sto se japanaca tice, oni nisu tako nezanimljivi i nezainteresirani kao sto se na prvi pogled cini, jos prije vremena Halleyeva kometa iz 1986 oni su bili aktivni u svemirskim istrazivanjima, roboticke letjelice, vlastite rakete, vlastiti raketni centar-raketodrom, eksperimentalne letjelice za moguce pilotirane brodove..sve je to japanska stvarnost..planova imaju dosta, ipak nekako mi se cine rezervirani za svemirska istrazivanja e sada da li oni sada shvacaju kako bi ih utrka u svemiru financijski opteretila vise nego sto bi im financijski vratila ili naprosto nema volje da se jace otisnu u svemir - neznam, vjerojatno je rijec o jednom i drugom,
oni naravno suradjuju sa amerima, manje sa evropljanima i tek ponesto sa rusima u njihovim svemirskim programima..
ipak, u ciljeloj se prici provlace i eksperimentalne letjelice, leteci modeli, na neki nacin "razradjeni" modeli koji im omogucavaju da ostanu u tehnoloskom koraku, da ne zaostanu..iskreno oni mi nisu jasni u cijelosti, kada bi htjeli - mogli bi, ocito nema politicke volje da se zagazi u svemirske volje, nadam se da ce ih uspjesi kineza ali i indijaca pokrenuti kada im se vec od amera i rusa ne dize..zeludac


sto se kineza tice, tu ima puno nagadjanja sto ce oni i kako, ono sto je sigurno je da su kinezi krenuli i da imaju svoje jasno vidjenje svemirskog programa u kojega su sada zagazili sa obje noge
osobo mi je jako drago zbog njih jer ce njihovi uspjesi potaknuti i amere i ruse da se malcice ubrzaju,
rusi si primjerice nemogu dozvoliti da se kinezi jednoga dana prije njih iskrcaju na mjesecu, ili da sa njihovom tehnologijom iz sedamdesetih prvi odu na let oko mjeseca..

kako sada stoje stvari i za narednih nekoliko godina u kineskoj astronautici..
uporaba robotickil letjelica za istrazivanje mjeseca i planeta, sto ukljucuje i rovere na mjesecu kroz pet ili nesto vise godina

a sto se tice prisutnosti malih zutih u svemiru...stvari su vise nego zanimljive..
naredne  misije s7,8,9 dati ce kinezima odgovore na EVA (svemirske setnje), spajanja i odspajanja u orbiti, utjecaj bestezinskog stanja na duzi boravak covjeka i njegovih potreba u svemiru,i opcenito dati im sigurnost cijelog sustava zemlja orbita zemlja, ukljucujuci i novi svemirski centar, radarske postaje za pracenje leta i komunikaciju, nove raketne motore, nove rakete..

vazno je napomenuti kako su kinezi od rusak kupili sojuz tehnologiju a tu se moramo podsjetiti kako su sojuzi konstruirani za let na mjesec! kako su sa letovima s1,2,3,4 bez posade ispitali vlastite mogucnosti, liwei je u s5 dao potvrdu da sve to zaista radi, a ova dvojica u s6 i "on line" prijenos lansiranja i leta dokazuju kako su kinezi sigurni u sebe
(mada u igranjima sa svemirom,nikada nista nije sigurno,to sto je netko imao "stotinu" uspjesnih lansiranja ne daje ama bas nikakvu garanciju da 101. let nece biti katastrofa, statistika je majka zvih zaheba)

ono sto kinezi mogu i hoce napraviti prije 2009 je slijedece;
letovi s7,8,9
postoje nagadjanja kako ce oni u tom vremenu oformiti i vlasitu minijaturnu orbitalnu stanicu!
naime sa svakim shenzhou brodom lansira se i orbitalni odjeljak koji ima mogucnost spajanja sa jos jednim (ili vise) takvim modulom, kao i sa drugim shenzhou brodovima
dva takva odjeljka (s7 i s8 ili/i s9) spojeni u orbiti omogucuju stvaranje minijaturne stanice vise nego skormnih mogucnosti ali dostatno za isprobavanje svih sustava i same tehnologije stanice o orbiti i boravka ljudi u njoj te cijele tehnologije opsluzivanja stanice
to ce vjerojatno biti prva kineska svemirska stanica
nako toga i paralelno sa ovim programima kinezi rade na razvoju jacih raketa "dugi mars" koji bi im omogucavale slanje masivnijih tereta u orbitu i dalje
kinezi su pokazali kako imaju jasnu viziju i izradjene modele svemirskih stanica iz klase saljut druge generacije, (saljut 5,6,7) odnosno vjerojatnije nesto izmedju saljut 6i7 te mir-a
kada jaca raketa nosilica bude u pogonu, ona ce omoguciti orbitalnu stanicu upotrebljivih mogucnosti, ali i slanje dodatnih raketnih boostera za let do mjeseca (mjeseceva orbita!) i nazad, u medjuvremenu ce imati dovoljno iskustva da to i odrade..i takav let je tehnoloski gledano moguce ocekivati u razdoblju kratko iza 2010 godine, a tada sve ovisi o politici

sto se tice slijetanja na mjesec, tu im predstoji jos podosta posla, najprije moraju poslati bespilotne letjelice do mjeseca,potom ih spustiti na mjesec,a tada i vratiti sa mjeseca na zemlju..prilicno dug put

iako je tehnoloski sve moguce, osobno mislim kako nema ama bas NIKAKVE teoretske sanse da kinezi prije 2015 secu po mjesecu, ali u razdoblju oko 2020, svakako prije 2025 to je itekako moguce i izgledno

naravno,ovdje osim tehnologije ima jedan veci faktor a to je politika, nesmijemo zaboraviti kako je od gagarinova leta (1961) u svemir do americkog spustanja na mjesec  (1969) proteklo svega 8-godina!

kada bi kinezi isli tim tempom, a tehnoloski bi mogli politicki i financijski to SIGURNO NECE ici tako brzo, mogli bi reci kako su kinezi sada negdje na 1964 godini

evo da ne duljim, toliko od mene u rano jutro dok mars blijesti iznad moje terase, a u pozutjelim krosnjama starog oraha sirius plavkasto treperi, dok kinezi upravo prolaze nasim vec previse posvijetljenim nebom

m
Vidulini Observatory

sashastar

Marino zaista ti se zahvaljujem na ovakvom detaljnom odgovoru.
Veoma je zanimljivo sta ce dogadati u bliskoj buducnosti.
Izgleda da postoji velika sansa da pocne ponovo neka vrsta Astro trke.
Samo sto ce ovaj put biti vise timova.
Iskreno ja mislim da ce se na Mesec ici ubrzo narocito ako Ameri osete da im neko ugrozava njihov najveci Astro uspeh.

marino

evo taikonauta nazad!
sve je proteklo uredno, ovo je ujedno i kraj prvog od tri dijela projekta 921 - ljudskih letova u svemir
odmah po slijetanju, kineski su duznosnici izasli sa konkretnjim planovima za drugu fazu projekta
slijedeci letovi taikonauta slijede 2007 godine, ubrzo formiranje minijaturne stanice u zemljinoj orbiti...

m
Vidulini Observatory

sashastar

Jeste cuo sam i ja.
Ala su se zahuhtali kinezi svaka im cast.
Ne znam da li Ameri imaju na ovo neki komentar ili su se zabrinuli pa ono njihovo "bez komentara"

sashastar

Evo jos jednog izvestaja iz Kine:

Kina je saopštila da se njen drugi svemirski let sa ljudskom posadom završio sa uspehom i da će znatno doprineti nacionalnom ujedinjenju. Letelica Šenžu 6 provela je pet dana u orbiti, a za to vreme astronauti su obavljali naučne eksperimente koji će, kako stoji u zvaničnom saopštenju, unaprediti buduća svemirska istraživanja.

Osećaj nacionalnog ponosa prostrujao je zemljom kada se, rano jutros, svemirska letelice Šenžu 6 bezbedno spustila u pokrajini Unutrašnja Mongolija. Govoreći nekoliko sati po sletanju, direktor Inženjerijskog odeljenja za svemirske letove sa ljudskim posadama Tiang Šianming, rekao je da ovaj uspeh pokazuje da se Kina nalazi medju najboljima u svetu na polju nauke i tehnologije.

Verujemo, rekao je Tiang, da će ovaj veliki uspeh inspirisati snažan patriotizam, nacionalni ponos i jedinstvo, da će podstaći entuzijazam za naučna istraživanja i originalnost, da će dovesti do snažnog napretka nauke u našoj zemlji, ojačati snagu naše nacije i težnju ka obnovi i prosperitetu čitave Kine.

Tiang je rekao kako se Kina nada da će obučiti i žene astronaute i izgraditi svemirsku stanicu, ali da će sledeći korak biti izlazak u slobodni prostor, do 2007. godine. Državni mediji navode jednog od istaknutih članova kineskog Kongresa, Vua Banguoa, koji je rekao da će uspeh ove misije unaprediti medjunarodni status Kine i njenu snagu i da će ljude okupiti oko Komunističke partije.

Funkcioneri kažu da će to podstaći i kineski biznis lansiranja komercijalnih satelita, kako poverenje u kineske rakete bude raslo. Tiang Šianming je rekao da je lansiranje svemirske letelice koštalo vladu 110 miliona dolara, ali su državni mediji preneli i izjavu jednog kineskog naučnika, koji je rekao da je Kina na svoj program svemirskih istraživanja utrošila 2 milijarde i 300 miliona dolara.

Do drugog kineskog leta sa ljudskom posadom došlo je dve godine posle slanja prvog kineskog astronauta u orbitu, i skoro 40 godina pošto su to učinili Sovjetski Savez i Sjedinjene Države.