• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Kupio sam teleskop! :)

Started by eyej, October 12, 2005, 10:56:49 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

eyej

E pa ljudi, znam da ce mnogi od vas sada da odahnu! :D Kupio sam teleskop, posle onoliko rasprava, prepirki i objasnjavanja! U pitanju je Optisan Star, ali ni jedan od onih o kojima sam pricao, vec Optisan Star 70076! Ispalo je tako, na brzinu! Taj teleskop ima sire vidno polje! Optika mu i ne deluje toliko lose, cak bih i rekao da je ok (po mom skromnom misljenju) :) ! Okulari su japanski! Jos nije kod mene, uzecu ga sutra ili prekosutra! Tada cete cuti konkretno sta se i kako vidi! Sto se tice Optisan Star 60060, danas sam se cuo sa deckom o kome sam vam pricao da ga poseduje, i da je stavio kvalitetne okulare! Evo, sta je on uspeo da vidi (pozivam se na post sasastar-a, gde je on izneo sta bi jedan teleskop trebalo da omoguci pocetnicima):
- Sto se tice M objekata, oni se uspesno vide! Do duse, ne svi, ali po recima vlasnika optisana, nije nesto puno ni trazio to, a ono sto je video,  zadovoljan je!
- Mars se vidi, polarna kapa slabo!
- Saturn se vidi kao i njegovi meseci (najveci)
- Mesec izgleda odlicno!

E sad, sto bi se reklo, ako su slagali mene i ja lazem vas! :) Ali u to cisto sumnjam, jer bi bilo suludo da ne verujem na rec! Imacu priliku i licno da se uverim! A sto se tice mog teleskopa, javicu vam kako stvari stoje sa njim!

sashastar

Znaci ti jos nista nisi video ?
Srecno i cisto ti nebo.

Bobo

Quote from: "eyej"
- Sto se tice M objekata, oni se uspesno vide! Do duse, ne svi, ali po recima vlasnika optisana, nije nesto puno ni trazio to, a ono sto je video,  zadovoljan je!
- Mars se vidi, polarna kapa slabo!
- Saturn se vidi kao i njegovi meseci (najveci)
- Mesec izgleda odlicno!


Hahha..pa skoro sve to se vidi i golim okom  :lol:

eyej

Pa pozvao sam se na navedeni post! Ne kazem da je to jedino sto se vidi! U svakom slucaju, poenta price je da nije toliki krsh kao sto svi pricate!

marino

Quote from: "eyej"poenta price je da nije toliki krsh kao sto svi pricate!


ajde ovako..
0) mi svoje napravili,ali svatko izgleda mora uciti na svojim greskama i to je jedini ispravni put (nazalost)
1) vazno je da si ti zadovoljan
2) zelio bih da das neki observing report nakon sto ti pod oko dopadne neki Teleskop a ne "teleskop", ok?
:D
m
Vidulini Observatory

andromeda 2

Mogu ti reci da od svih teleskopa koji optisan nudi taj jedino ima karakteristike teleskopa. Dobio si mali Newton reflektor od 76 mm i on ce da radi sasvim OK! Ja imam istu takav na ekvatorijalnoj montazi (naknadno nabavio), promenio okulare (oni koje ti posedujes H 20, H 12 i Sr 4 imaju veoma uzak ugao posmatranja, kao da gledas u dno bunara) i slika je SASVIM, SASVIM pristojna. Tvoja montaza nije najbolje resenje ( ne zato sto je azimutna, meni se licno vise svidjaju takve za osmatranje), vec ces sam videti da kretanje navise i nanize ne ide bas tako glatko da se mozes zaustaviti u nekoj odabranoj tacki, narocito pri vecim uvecanjima. Prema tome, budi siguran da ta optika radi u granicama solidnog i otkrices mnogo stvari na nocnom bnebu. Moj Ti je savet da nabavis bolje okulare! Sirokougaoni od nekog mikroskopa promenice ti pogled.

Bobo

Quote from: "eyej"Pa pozvao sam se na navedeni post! Ne kazem da je to jedino sto se vidi! U svakom slucaju, poenta price je da nije toliki krsh kao sto svi pricate!


Ma daj, salim se, pa vidi smajli na kraju teksta  :wink:

Inace, da nastavim u revijalnom tonu, vecina Messiera se vidi i dalekozorom  :wink:

I, BTW, taj 76mm reflektor je ekivalent 60mm refraktoru, osim sto je refraktor jedostavniji za upotrebu jer ne trebas brinuti o kolimaciji.

Nego jednom sam na Japeticu pogledao objektive mog Pentaxa 75  i takvog nekakvog 60mm refraktora koji mi sluzi za pracenje..razlika u reflekciji je bila takva da sam kroz Pentaxa mogao vidjeti drugu stranu teleskopa, a 60mm je izgledao kao da umjesto lece ima zrcalo!

No dobro..opet, s druge strane, jednom mi je u taj 60mm refraktor u vidno polje uletio M42 dok sam trazio prigodnu zvijezdu za pracenje..mislim da sam i M31 vidio..i bogme sam se ugodno iznenadio kako je slika ostra i kontrastna! Veliki f-brojevi cine cuda  :wink:

vanillasky

E pa eyej ja pozvao drustvo i evo pijemo za tvoj teleskop, da ti dobro i dugo sluzi i da ne kupujes drugi jos jedno 10 - 20 godina jer si se za ovaj borio postovima i postovima na ovom forumu ( nadam se samo na ovom )  :lol:

clear Skies

eyej

Hvala ljudi!! Pa vanillasky, nikad se ne zna, mozda i mi nekad popijemo nesto zajedno za moj teleskop! :D Ipak, astronomija ne bi bila to sto jeste da nema toliku moc zblizavanja ljudi! :) U svakom slucaju, nisam bas razumeo o kom teleskopu ste pricali! Mozda sam i ja tu kriv jer sam u igru uveo dva teleskopa! Sto se tice Optisan Star 60060, za njega sam samo spomenuo da i nije toliko los za pocetnike, ali ga nisam uzeo! Ja sam uzeo Optisan 70076, skuplji je, skoro duplo, ali se nadam da ce se isplatiti! Pomaze mi i gucic, jer ja sam tesko da bih mogao bilo sta da uradim! Verovatno cemo sutra i da ga testiramo pa cu vam reci o cemu se radi!
A sto se tice toga da sam se borio, slazem se! Nadam se da nisam bas puno davio cenjeni auditorijum ovde! :) U svakom slucaju, nisam koristio ni jedan drugi forum (iskreno, nisam ni znao da drugi postoje), niti imam nameru! Cekajte tek kad krenem da posmatram kroz teleskop, pa kad dodjem da vas davim ovde, pun impresija! :D

Djorvoz

Što ne dođeš na susret astronoma u beogradu? (nije to pravi susret nego neko piće spika...)

eyej

Vrlo rado! Jos kad bih znao kad i gde, bilo bi mi zadovoljstvo! Mislim.. ja se jos ne osecam nekim astronomom, ali bih voleo da se ukljucim u sve to sto se desava!

Djorvoz

Pogledaj u astroclubu ima topic.