• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Warp pogon je moguć

Started by bojanm, September 19, 2012, 10:21:24 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

bojanm

Iako tek pravimo prve korake u istraživanju svemira, svima je jasno da postoji jedna stvar koja će uvek ograničavati mogućnosti tog istraživanja. Uprkos želji da se istraže zvezde, ograničeni smo na putovanje sporije od brzine svetlosti. Čak i kada bi se postigle brzine približne brzini svetlosti, putovanja od zvezde do zvezde bi trajala godinama, vekovima ili cele milenijume...

http://www.mojaastronomija.net/astronomija/novosti-astronomija/warp-pogon-je-moguc/

spadej

Ako smem da pitam, odakle ti informacije sa ovako bombasticnim naslovima (ovo nije prva)?

Koliko su tvoje vesti tacne i koliko su izvori odakle su potekle pouzdani?

I da li si proverio odakle izvoru svemir.ba ta vest?

Izvinjavam se ako moja pitanja nisu u redu, maksimalno sam dobronameran.


Accuphase

Quote from: spadej on September 19, 2012, 04:12:34 pm
Ako smem da pitam, odakle ti informacije sa ovako bombasticnim naslovima (ovo nije prva)?

Koliko su tvoje vesti tacne i koliko su izvori odakle su potekle pouzdani?

I da li si proverio odakle izvoru svemir.ba ta vest?

Izvinjavam se ako moja pitanja nisu u redu, maksimalno sam dobronameran.




Koliko ja vidim mojastronomija.net uglavnom(ne, nisam napisao "isključivo") "posuđuje" vesti sa raznoraznih info svašta-nešto (ne)naučnih portala !
Mislim, baš onako "astronomski inventivno"...

kruska

Nas novi clan foruma se upoznaje sa "kolektivom" foruma na najbolji moguci nacin.
Obracunavanje sa senzacionalizmom!
kad bi NASA ili ko god vec od tih strucnjaka napravili bar jos jedan space shuttle ili jos jedan hubble bili bismo neizmerno srecni.
Ovako jeste, warp ili ne warp  isto nam se pise.
skupljati zimnicu i drva za zimu.
🌠

bojanm

Kako bi smo i caskali o senzacionalnim poduhvatima NASA, ako ih ne bi objavljivali ovde. Izvinjavam se ako sam pogresno shvatio svrhu ovog foruma.

Izvori informacija. Hm, kao i svi ostali, koliko su pouzdani i proverljivi. Ja licno citam, a nemam problem sa time da procenjujem sta je ok sta ne.

Svi posudjuju informacije. Ja nisam novinar, ja sam samo neko ko voli ovu tematiku i pokusavam da nadjem ljude sa istim interesovanjima. To sam radio preko FB stranice, onda sam odlucio da napravim sajt, pa da se pridruzim Vama. Ako ovo nije ok sto ja radim, slobodno recite.

Pisao bih ja i tekstove iz prve ruke, prevodio ih, al na zalost nema se vremena. Ovo je ipak samo moj hobi.

Pozdrav

Sekula

September 19, 2012, 06:45:21 pm #5 Last Edit: September 19, 2012, 07:04:00 pm by Sekula
Quote from: bojanm on September 19, 2012, 06:06:46 pm
Kako bi smo i caskali o senzacionalnim poduhvatima NASA, ako ih ne bi objavljivali ovde. Izvinjavam se ako sam pogresno shvatio svrhu ovog foruma.

Izvori informacija. Hm, kao i svi ostali, koliko su pouzdani i proverljivi. Ja licno citam, a nemam problem sa time da procenjujem sta je ok sta ne.

Svi posudjuju informacije. Ja nisam novinar, ja sam samo neko ko voli ovu tematiku i pokusavam da nadjem ljude sa istim interesovanjima. To sam radio preko FB stranice, onda sam odlucio da napravim sajt, pa da se pridruzim Vama. Ako ovo nije ok sto ja radim, slobodno recite.

Pisao bih ja i tekstove iz prve ruke, prevodio ih, al na zalost nema se vremena. Ovo je ipak samo moj hobi.

Pozdrav


Ok, onda neka se nadalje svi tekstovi koji su preuzeti sa nekog sajta ovde direktno linkuju, naravno, ukoliko su njihova sadržina, kvalitet i nivo informacija u skladu sa tematikom, pravilima i dobrom praksom ovog foruma. Pošto na vašem sajtu za sada ne postoje izvorni autorski tekstovi, to onda još više izgleda kao (besplatno) samoreklamiranje istog. Nije baš najsrećnija okolnost da se to radi na forumu AM-a. Svoj sajt morate razvijati u skladu sa principima i pravilima webmarketinga, te poštovati tudji prostor za hosting koji je u svakom momentu opterećen finansijskim troškovima i činjenicom da je AM neprofitan sajt.

U svakom slučaju, nastavite sa svojim radom i u skladu sa svojim potrebama i interesovanjima i dalje budite aktivni na forumu. Biće nam drago i obostrano korisno, nadajmo se tome.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

NShappy

Bojane, što se tiče tog warp-a, nije to jedina metoda putovanja kroz prostor brže od svetlosti, ali to je samo hipotetička metoda, koja za sada, eto, ne krši poznate zakone fizike. Dakle, taj warp bi trebalo da sabija prostor vreme ispred našeg svemirskog broda i razvlači ga iza a to bi onda teralo taj brod (prividno) vrlo velikom brzinom. I za to bi nam trebalo energije više nego što je ukupno do sada napravljeno u svim električnim centralama što ih napravismo od Tesle do danas (nukelarke, termo, hidro, vetro, solar i bla. bla. bla...)

Ko malo duže prati ovu tematiku, primetio je više takvih ideja koje su samo mentalna vežba teoretske fizike. Warp je podjednako "moguć" kao i recimo formiranje crvotočine u prostor vremenu npr. i putovanje kroz nju. Hipotetički može, teoretski teško a tehnički, za sada... pa k'o kad bi Njutn pokušao da napravi rover i pošalje ga na Mars.

Doduše, od Njutnovih otkrića do rovera na Marsu nije ni prošlo toliko mnogo vremena. Kada bi mi za isto toliko vremena uspeli da skakućemo po našoj galaksiji, ihaaj... gde bi nam bio kraj... na rubu galaksije, ili još dalje?!?  ;D

CyberianIce

Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

kruska

warp pogon deluje simpatican
pitam se koji cu andrak tamo gore da putujem mozda da vidim centar mlecnog puta i pokoju maglinu iz blizine
verujem da bi se ozracio dovoljno za tih par meseci u vakuumu da ne bih mogao funkcionisati
warp tura eagle nebula.. summer vacation

mislim da bi mi bilo dovoljno da mi kola lete(ne moraju warp)
jer me iritiraju semafori kad idem na posao, pa mi sve ovo deluje kao mastarija astro-nauticara
ali generalno nije losa ideja

P.S. ako admin hoce neka spoji komplementarne teme u jednu kao vec gore spomenuta ponudjena
🌠

r2d2

A lepo je receno samo do warp 9 (dezurni moralista-Pikar i kompanija),...

Nasa galaksija se krece prema Andromedi (ili se Andromeda krece prema nama(ili obe hrle jedna drugoj u susret))
Da li Crna rupa iz centra nase galaksije putuje warp brzinom s o obzirom da svojom gravitacijom  cini da  je kontinum u njenoj brzini iskrivljen?

Accuphase

Quote from: r2d2 on September 20, 2012, 09:34:11 pm
A lepo je receno samo do warp 9 (dezurni moralista-Pikar i kompanija),...

Nasa galaksija se krece prema Andromedi (ili se Andromeda krece prema nama(ili obe hrle jedna drugoj u susret))
Da li Crna rupa iz centra nase galaksije putuje warp brzinom s o obzirom da svojom gravitacijom  cini da  je kontinum u njenoj brzini iskrivljen?


Mislim da ne, pošto krvi prostor samo u pravcu kretanja...

skyfly

eh warp pogon...
A dje bi posli s njim?do najblize cuke moras opet putovat 4 godine
a covjek ce izac nekad iz mlijecnog puta,aham,oce oce,ali na plin mozda  ;D


r2d2

September 21, 2012, 08:46:13 am #13 Last Edit: September 21, 2012, 09:06:50 am by r2d2
Quotea covjek ce izac nekad iz mlijecnog puta,aham,oce oce,ali na plin mozda

Zivot je ko korov, kaze statistika, dje se jednom zadene samo se siri u nedogled, a zivot sa inteligencijom k`o korov na kub,,, te plin neplin - ne beri brigu sta ti je bednna druga kosmicka brzina nase galaksije pa mi sa 100 godina prave  nauke odosmo na mesec, a sta ce da bidne za 500, 600, 700, 1000,,,? ....

r2d2

September 21, 2012, 08:55:14 am #14 Last Edit: September 21, 2012, 09:16:18 am by r2d2
QuoteMislim da ne, pošto krvi prostor samo u pravcu kretanja...

Hm, Pa krivi valjda u svim pravcima proporcionalno a krivljenje kontinuma opada sa kvadratom rastojanja valjda, e sad sto se plus krece... Ne znam ni ja, ali prepostavljam da nekim hipotetickim bicima u samoj crnoj rupi moze izgledati  da se krecu warp brzinom *sa sve efektima iz zvezdanih staza, jer vreme je usporeno do maksimuma(problem je sto ne mogu da gledaju izvan crne rupe ali recimo na nekoj kompjuterskoj simulaciji bi mogli da barem zamisle)?
Ako sam u pravu onda i nema neke koristi od warp pogona!!! Sta ce ti wrp pogon kada je cela tvoja civilizacija davno izumrela i mutirala u nesto milionito, popunila ovaj svemir i otisla u drugi dok ti pristignes na detinaciju?
Nesto sto je toretski izvodljivo ne znaci da prakticno ima potrebe za primenu!