• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Petrovaradinska tvrdjava posmatranje meseca,sinoc 22.09.2012

Started by Zokikac, September 23, 2012, 08:18:29 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Zokikac

Sinoc posle 17h se odrzavalo posmatranje meseca na petrovaradinskoj tvrdjavi,morao sam da odem (sa zenom :) ) da vidim kako to i sa cime rade profesionalci :) bio sam odusevljen opremom koju imaju i poseduju :) nisam bio zadovoljan mestom gde se to odrzavalo jer je bilo prepuno svetlosti,od rasvete nisi mogao skoro ni sazvezdja da vidis(barem da je bilo 30 metara nize tamo nema trunke svetla),mada za mene je bilo sve to extra jer sam se ja patio da pronadjem neka sazvezdja iako sam imao i uranogeometriju i stellarium i papirni atlas,verovatno zato sto se iz mog dvorista golim okom moze videti mlecni put i prepuno je zvezda i nemogu tako lako da se orijentisem koja je koja,medjutim sinoc pored tog posmatranja meseca se odrzavao i kurs za pocetnike koji su dosli posle kursa da posmatraju mesec kroz teleskope i da pokazuju sazvezdja jer su bas juce ucili sazvezdja (doslo mi je kao kec na jedanaest :P ) ja ti se tu "USLJAKAM" sa njima i sa njima pocnem da posmatram sazvezdja dok je jedna devojka objasnjavala i pokazivala laserom koje je koje sazvezdje...za 10 minuta sam naucio 6-7 velikih sazvezdja koja sam ja trazio mesec dana :) toliko sam bio srecan nemate pojma,svo vreme dok sam isao iz Petrovaradina prema Kacu(gde inace zivim) zeni sam pricao o tome iako je ona bila tamo :) (luuuudak) kad sam dosao kuci morao sam da pravimn pice sto mi je islo na zivce jer sam hteo da iznesem teleskop i da ostanem celu noc napolju,psovao sam i sporet i rernu sto nece da pece brze iako je sve bilo gotovo za 20ak minuta, elem cim sam zavrsio izleteo sam napolje mislim da mi je poslednji zalogaj koji sam progutao bio jos uvek u grlu nije stigao ni da dodje do zeludca,postavim ja teleskop okrenem odmah prema kasiopeji i krenem odatle,iznesem laptop i reko veceras imam celu noc ako veceras ne budem pronasao sve sto se nalazi oko kasiopeje necu nikad :) prvo sta sam ugledao bilo je M103 srce je kucalo kao nezdravo jer je to bio moj prvi M koji sam pronasao bio sam ne odusevljen nego presrecan,sledece sto sam trazio i MISLIM da sam pronasao je bio NGC869 double cluster ali za to nisam siguran posle toga okrenem teleskop prema m52 i bez problema ga nadjem (nemate pojma kolika je moja sreca bila...spustim teleskop prema andromedi i kroz trazioc je ugledam mislim da mi je srce kucalo 500 na sat bio sam ne odusevljen nego malo je reci :) Pored andromede sam odmah ugledao M110 i M32 ali za to isto nisam siguran posto je bila kao mala mrljica nisam jasno video,posle toga sam pokusao da nadjem M76 ali bezuspesno...proveo sam oko 3 sata napolju zakocio sam se nisam obukao duks :P tu sam i zavrsio sinocno posmatranje presrecan...veceras nastavljam sa pretragom... :) samo sam rekao sebi cim bude novi kurs za pocetnike (rekose mi na prolece) odmah se prijavljujem,bilo bi lepo kada bi bilo vise ovakvih stvari i da je to malo vise medijski ispraceno da ljudi znaju za takva posmatranja tj mesta gde mozes svasta da naucis makar bio totalni pocetnik kao ja :) Eto toliko o mom porvom pronalasku M-ova :)

Danijel

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Laci

Neka te drži taj osećaj srca 500 na sat :) Lepo je što si sa nama podelio svoj doživljaj noćnog zvezdanog neba :)
Vedro!
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

mravic

E bas mi je drago sto si uspeo da pronadjes prve M-ove. Samo tako nastavi...
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

karlos

Bravo !! Bilo je zanimljivo čitati tvoj raport,tako sam se i ja osećao kada
sam počeo da posmatram.Oduševljenje sa prvim pronađenim M objektima se ne zaboravlja.

Sinoć se imalo dosta toga videti ,od meseca u ranijim večernjim satima do bode's nebulae
M81 i M82 u ranim jutarnjim satima.Bilo je tu i jos nekih objekta, ring nebula M57,
crab nebula M1,pleiades M45,orion nebula M42,M103,M34,double cluster NGC869 i NGC884,
M52,M29,M39,M38,M36,M37,M35,M31,M33,jupiter i njegova 4 meseca, venera za kraj posmatranja.

Probaj da posmatraš prvo objekte koji će najranije da izadju iz vidnog polja,kao i objekte
na recimo jugu,koji se prvi zamuti. Obrati pažnju na magnitude objekta,idi od manjih
prema većim,tako ćeš steći iskustvo u pronalaženju objekta koji mogu da budu jako mali,
sa jako malo svetla.

Nastavi da posmatraš i izveštavaš nas - Vedro !!

Sekula

| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Zokikac

Hvala svima na lepoj podrsci,iskreno voleo bih da ima malo vishe okupljanja i posmatranja kojima bi se podstakli pocetnici kao ja,gde covek moze da nauci o svemu i svacemu ponesto...nadao sam se veceras vedroj veceri mada posvemu sudeci nece je biti veceral ali boze moj otom potom bice noci,samo da ne dobijem otkaz ako budem spavao na poslu :)

bojanm

Cao

E vidis ja sam jos veci pocetnik od tebe, tako sam ja bio secan ko kuce u liftu kad sam ugledao Jupiter. Jos na zalost najcesce u njega pogledam, nikako da nadjem vreme da se dobro smrznem pored teleskopa i pronadjem nesto vise. Malo mi je svetlo mesto gde zivim, nije ko u gradu, al ipak je svetlo, morao bi da izadjem na obliznja skrovita mesta 2-3 Km od moje kuce, pa da navalim na posmatranej.

Lepo je videti neciju radost na ovaj nacin, hvala sto to delis sa nama, i samo napred, nadam se da cu se i ja radovato bar kao ti.

Pozdrav

Zokikac

Ufff danas oko 2 sam se vec razocarao posto se bilo naoblacilo tako da sam mislio nemanista veceras kad ono medjutim vedro vedro,veceras nastavak od sinoc :) nemate pojma koliko cekam vece :)) zamenicu dan za noc :)



Luger

Odlican izvjestaj Zokikac! Tekst sam procitao bez daha.Jos vise mi je drago sti si uspjesno isplivao iz traume oko teleskopa i uzivao na Tvrdjavi.Samo tako !

Zokikac

Do djavola ipak oblacno uhvatio sam samo pola sata cim se smrklo ali bezuspesno jer se naoblacilo tako da sam spakovao teleskop i uneo ga unutra :( sutra je novi dan,sto bih ja rekao ponekad "nadam se da ce sutra uvece biti lep dan" :)

Darchy

Zokikac, bravo i hvala za raport. Nad Šumadijom je nebo baš čisto ovih dana, ja sam sinoć proveo dobrih 5 sati pored teleskopa :)
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

spadej

Bili smo aktivini za vikend, izgleda. I "moja" ekipa je bila na terenu, samo  se pitam gde su izvestaji?
GileMS, Sasmir i ja, na nasoj staroj i ocigledno dobroj lokaciji u Malom Pozarevcu. Opusteno i bez ikakvih planova, od Meseca smo stigli do Ceresa i Veste. Bilo je i fotkanja pa cu ipak sacekati sa izvestajem, dok Marko "razvije film" :)

sasmir

Da napomenem da smo vecinu meta oborili dvogledima TS 10x50.   Uran i ocima i dvogledima 10x50 i 20x80 i njutnom 150x750.
Njutn SW300/1500 na Dobson montazi.Apohromat refraktor Orion ED80/600 na EQ3 Ra/Dec motori.Canon EOS 550D18-55,55-250.TS 10x50LE,TS 20x80 triplet na paralelogramu i Praktica Diana 8x56.Gold line 6,9,15,20.Planetary6, celestron25,GSO Plossl32,Barlow2x;2,5x

gile.ms

Nisam se dugo javljao pa ću sad redom:
Zokikac, dobrodošao na forum i svaka čast za izveštaj pun entuzijazma - samo tako nastavi, to je pravi put za osvajanje neba :)
Takođe, kao što su već drugi članovi rekli: ne brini za teleskop - ako i jeste oštećen, to mu možda samo malo smanjuje kontrast - sprava je očigledno i dalje sasvim upotrebljiva.

A izveštaj i fotke sa našeg posmatranja stižu... danas... obećavam ;D
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply