• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Prvi izvestaj

Started by Sima_Strahota, October 07, 2012, 12:19:53 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sima_Strahota

Evo kratkog prvog izvestaja i utisaka od prethodne dve veceri.
Pre svega samo da napisem da uz teleskop imam 10mm, 25mm okulare kao i 2x Barlow.
Teleskop sam useverio "otprilike", posto sa terase ne vidim severnjacu, ali se ispostavilo kao prilicno precizno. Na primer, kada posmatram nesto, pa napravim pauzu toliko da se objekat pomeri iz vidnog polja, mogu da ga vratim skoro u sam centar kao na samom pocetku posmatranja.

Posmatrao sam Mesec, Jupiter, Orion maglinu i Plejade.

Mesec i Jupiter se, naravno, vide odlicno. Evrope, Io, Ganimed i Kalisto kao na dlanu. M42 se vidi, doduse dosta slabo, ali se nazire da je u pitanju maglina. PLejade se vide kao zvezde.
Uglavnom sam se po citavu noc vrteo od jednog objekta do drugog :)

Najvise sam koristio 25mm i Barlow kombinaciju, tu i tamo 10mm. 10mm + Barlow je uzasno tesko fokusirati.

Jos uvek malo kuburim sa trazenjem objekata, ali vremenom ce i to doci na mesto.

Za kraj evo jedne fotke koju sam slikao iz ruke, kroz okular. Obzirom kako je fotkano, odlicno je ispalo.

...

Zokikac

Svaka cast,samo napred druze i ja jos uvek kuburim sa trazenjem objekata :)

                     Vedro nebo... :)

orion310591

E vidim da gledas sa terase, ako ti se mrda slika neprestalno, da znas da moze da bude zbog vibriranja zgrade, drugar se iznenadio kolko mu stabilna slika bila, kad je prvi put gledao van svoje zgrade, na betonskom igralistu... i mozes da probas da usmeris teleskop tamo gde ce telo koje gledas tek da dodje, da ne gledas uvek samo od centra do ivice.. nego pun precnik da kazem... a sto nisi probao rucno polako da pomeras teleskop nonstop tj da pratis telo?

Sima_Strahota

Pa jesam, to funkcionise :)
Nego, spominjem situaciju kada odem od teleskopa, pa se vratim posle nekog vremena. Na ravnom cu pokusati prvom prilikom.
...

orion310591

Quote from: Sima_Strahota on October 08, 2012, 07:30:55 am
Pa jesam, to funkcionise :)
Nego, spominjem situaciju kada odem od teleskopa, pa se vratim posle nekog vremena. Na ravnom cu pokusati prvom prilikom.


a onako informativno... gde ti to ostavljas teleskop pa se vracas po njega? :D

Sima_Strahota

Ostavim ga na terasi, pa malo sednem pored, popijem pivo, popusim cigaru, pa kad nestane piva, odem po pivo i tako :)
...